AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, NEF sponsorluk töreninde açıklamalarda bulundu

Ajansspor Editör
Deniz ŞEN
İlk Yayınlanma : 12 Eki 2021 - 12:11 / Son Güncelleme : 12 Eki 2021 - 13:39

Son dakika spor haberleri... Galatasaray Başkanı Burak Elmas, NEF sponsorluk anlaşması için gerçekleştirilen törende açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, NEF sponsorluk töreninde açıklamalarda bulundu

AJANSSPOR - HABER

Galatasaray, stat sponsorluğu için NEF İnşaat ile 5+5 yıllık, 725 milyon TL + KDV şeklinde sponsorluk anlaşması yapıldığını açıkladı. Düzenlenen imza töreninde Galatasaray Başkanı Burak Elmas, açıklamalarda bulundu. 

'Sözlerimizi tek tek yerine getirmek için çabalıyoruz'

Sponsorluk anlaşmasına ilişkin konuşan Burak Elmas, ''Bugün bizim için çok heyecanlı ve kişisel olarak da benim için çok önemli bir gün. Seçim döneminde üyelerimize ve taraftarlarımıza bazı sözler vermiştik. Sözlerimizi tek tek yerine getirmek için çabalıyoruz. Birçoğunda da başarılıyız. Stat isim hakkıyla ilgili söz vermiştik. Seçim döneminde belirttiğimiz gibi ön sözleşme olduğunu söylemiştik. Bizim şartlarımıza yakın olmadıkları için başka firmalarla görüşmeler yaptık. Sevgili Erden Timur, NEF markasıyla en iyi teklifi sundu.'' dedi. 

'10 numara transferimizi yapmış bulunuyoruz'

NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur'un iyi bir Galatasaraylı olduğunu vurgulayan Başkan Elmas, ''Hem gönlüyle hem de elinden gelen tüm imkanlarla Galatasaray'ın yanında olmuş bir kişi. NEF markasıyla birçok projesi oldu. Erden Timur Bey ile birlikte olmaktan gurur duyuyoruz. NEF sadece bir inşaat firması değil. Ciddi anlamda topluma dokunan bir marka. Galatasaray markamızla da mükemmel bir uyumu var. 10 numara transferimizi yapmış bulunuyoruz'' şeklinde konuştu.
 

'Türk spor tarihinin en yüksek bedelli isim sponsorluğu'

Anlaşmadaki mali şartlara değinen Elmas, ''Sponsorluk bedelini Türk Lirası üstünden belirledik. 10 sezon için bir anlaşma yaptık. Toplam 725 milyon TL'lik bir anlaşmaya imza atıyoruz. Forma anlaşmasıyla birlikte Galatasaray tarihinin en önemli anlaşması olduğunu ifade edelim. Türk spor tarihinin en yüksek bedelli stadyum isim sponsorluğunu hayata geçirmiş olduk. Hem Galatasaray hem de NEF markasına umarım sonsuz başarılar getirir. Tüm bunların dışında sevgili dostum, kardeşim Erden Timur'a da Galatasaraylı olarak teşekkür etmek istiyorum. İyi ki var, iyi ki bizimle'' diye konuştu. 
 

Timur: Benim için kolay bir basın toplantısı değil

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur da, Galatasaray ile yapılan işbirliği ile ilgili, ''Galatasaray'a büyük bir ivme kazandıran bir ekip var. NEF ekibinden de arkadaşlarımız var, onları da selamlıyorum. Baştan bir af dilemeyeyim. Benim için kolay bir basın toplantısı değil. İlk forma sponsorluğunda basın toplantısı yaptık. Orada da öyle olmuştu. Sadece verilerle konuşacağımız bir durum yok. Duygusal da bir basın toplantısı...

'Bu birliktelik bizler için onur verici'

Galatasaray, uluslararası alanda en önemli markalardan biri. Biz de global bir yolculuğa çıkmış, kendi sektörümüzde uluslararası marka hedefi olmuş bir markayız. Bu birliktelik bizler için onur verici. Galatasaray bizim evimiz. Evimize NEF ismini koymak tabii ki anlatılmaz bir duygu. Bir taraftan da ben Galatasaray taraftarıyım. Burası bizim için aynı zamanda Ali Sami Yen Stadyumu. O isme layık olmak önemli. İnsan çift kimlikle yaşayamaz. Bunun da farkındayız. Ali Sami Yen en değerli isim. Sadece stadyuma ismini vererek değil, Galatasaray'a değerler katarak mahcup olmayacağız. Bunu düşünüyorum. Hakkını vereceğimizi düşünüyorum
 

'Galatasaray camiasına hayırlı olsun'

Biz de bu anlaşmayı bir yol arkadaşlığı olarak görüyoruz. Fedakarlık bakış açısı, niyet olarak her şey çok güzel. Çok samimi bir şekilde her şeyi gerçekleştirdik. Burak Bey'in bu anlaşmanın olmasında büyük bir emeği var. İlk bu işi konuşurken Rezan Bey konuşmuştu. Onun da süreçte emeği geçti. Ona da ayrıca teşekkür ederim. Netice itibarıyla NEF markası için, hem Türk sporuna katkı sunmak, hem de yarınlarda yapılacak şeylere destek olmak onur verici. NEF, aynı zamanda bir sosyal marka. Toplumsal değer üretme hedefi olan bir markayız. Spor insana dokunmanın yolu. Bu sponsorluğu birçok proje yapacağımız bir sponsorluk olarak görüyorum. Galatasaray camiasına hayırlı olsun. Teşekkür ederim'' ifadelerini kullandı. 
 

'Anlaşmanın başka bir özelliği daha var...'

İlk bölümün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Burak Elmas, Ajansspor Muhabiri Burhan Can Terzi’nin ''Tanıtım filminde eksik olan bir yer daha var. Transferde de devreye girmiştiniz. Anlaşma nakit olarak hemen Galatasaray'ın kasasına girecek mi? İlk 5 yıllık nakit girdisi ne kadar olacak?'' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

 

''Bu anlaşmanın 5+5 yıl olduğunu biliyorsunuz. Anlaşmanın başka bir özelliği daha var. Kulübümüz ve amatör şubelere de pay gidecek. Nakit akış planını SPK sebebiyle paylaşmıyorum. Anlaştığımız ödeme takvimi üzerinden gelecek.''

 

'Ülkemizin ve sporun içinde bulunduğu durum ortada'

Kulüplerin sponsor bulmakta zorlandığını ifade eden Elmas, ''Bütün anlaşma nakit karşılığıdır. Nakit karşılığı alacağız. Erden Bey'in verdiği bu desteği çok takdir etmek lazım. Ülkemizin ve sporun içinde bulunduğu durum ortada. Sponsor bulmakta zorlanıyor kulüpler. Erden Bey vizyoner bir tutumla iki markayı bir araya getirdi. Kendisine tekrar teşekkür ederim. Önümüzdeki 1-2 seneyi kurtarmak değil, 10-20 seneyi kurtarmak istiyoruz. Buradan gelecek kaynak çok önemli. Yeniden yapılanmanın, borç azaltmanın parçası olarak kullanacağız. Borcu ödenebilir ve operasyonları yönetebilir hale getirmek önemli. Gelir artırma amacıyla da önemli anlaşmalar yapıyoruz. Seçim döneminde forma + stat sponsorluğu demiştim. 30 milyon + KDV'den çok daha yukarıya çıkmış olacak. Umarım ilerleyen dönemlerde çok daha iyi noktalara çıkabiliriz.'' dedi. 
 

'Benim koltuğumda bir gün Erden Bey'i görmek beni memnun eder'

Radyospor programcısı Ceyhun Kuburlu'nun ''Galatasaray ile ilgili hayalleriniz neler? Yayın ihalesiyle ilgili bir gelişme var mı?'' sorusuna ise Erden Timur, ''Türkiye'de NEF olarak farklı projelerle gündemde olacağız. Bu anlaşma her açıdan önemli. Galatasaray'a her alanda katkı vermek, hizmet etmek istiyorum. Elimden geldiğince çaba sarf ediyorum. Gençlik yıllarımda olsam sahada bir görev yapmak isterim. Farklı yaşlarda farklı katkı vermek istersin. Galatasaray'a katkı vermek hedefim'' şeklinde yanıt verdi. Yayın ihalesine dair konuşan Burak Elmas ise ''Benim olduğum koltukta bir gün Erden Bey'i görmek beni memnun eder. Böyle Galatasaraylı insanlara çok ihtiyaç var. Erden Timur ile ilgili hayalim bu. Yayın ihalesiyle ilgili soruyu not aldım. Öncelikle anlaşmayla ilgili soruları alalım, sonra diğer konulara cevap veririz'' şeklinde cevaplandırdı. 

Türk Telekom'a teşekkür 

Erden Timur ve Burak Elmas, eski stadyum isim sponsoru Türk Telekom'a da teşekkür etti. Timur, ''Yabancı bir firmayla döviz kuru üstünden anlaşma yapıyorsunuz. TL üzerinden anlaşma yaptık. Biz Türk Telekom'dan sonra sponsor olarak geldiğimiz için Türk Telekom'a da teşekkür edeyim'' derken; Elmas ise ''Türk Telekom ile uzun bir beraberlik yaşadık. Yeni sponsorumuz teşekkür etti, ben de Galatasaray Başkanı olarak Türk Telekom'a teşekkür ediyorum'' dedi. 

'Birkaç yıl içinde stadyum ile ilgili çalışmalarımız var'

Stadyumdaki bakım çalışmlarına ilişkin konuşan Elmas, ''Paket büyümesin, Erdem Bey kaçmasın (gülerek). Bu stadın çizimlerinin mimarıyla görüşmeler yapıyoruz. Dış cephede yapılacak her türlü değişiklik mimar beye ait. Ondan izin almak gerekiyor. Prosedür budur. Biz de her şeyi görüyoruz. Stadyumda çimler değişti. Güzel şekilde yenilendi. Koltuklar boyanmaya başlandı. Birkaç yıl içinde stadyum ile ilgili çalışmalarımız var. Ama bunu NEF'e yüklemeyin. Bu bizim üzerimize düşen bir sponsorluk'' ifadelerini kullandı. 

Yine stadyum ile ilgili bu konu hakkında konuşan Erden Timur, ''Bizim forma sponsorluğunda da aynı şey vardı. Galatasaray için daha iyi bir şart oluşursa, ilk sponsorlukta da bu maddeyi koydurmuştum. Galatasaray'ın daha iyi şartlarla devam etmesine sözleşme sebebiyle engel koymayız. Bu bir yol arkadaşlığı. Ülkenin spor ekonomisine hepimiz vakıf durumdayız. Galatasaray'a çok önemli bir kaynak. Galatasaray'ın çıkarına daha iyisi olursa biz feragat edeceğiz. Bunu öyle konuştuk'' dedi. Elmas ise ''Sözleşmede böyle bir madde var. Erden Bey'i sadece bir sponsor olarak düşünmeyin. Galatasaray'ın her zaman içindedir'' diye ekledi. 

Yayın ihalesi hakkında: Yeni paketlerle birlikte bu geliri büyütmek bir hedef

Yayın ihalesiyle ilgili çalışmaları olduğunu kaydeden Burak Elmas, ''Evet, yayın ihalesiyle ilgili bir çalışma var. Biz de komisyonun içinde yer alıyoruz. TFF, yayın ihalesini kanunen götüren kuruluş. Onlarla birlikte çalışıyoruz. Türk futbolu ve kulüplerin en faydalı şekilde çıkmasını ümit ediyoruz. Galatasaray olarak da diğer kulüplerle istişare halindeyiz. İhale şartnamesi daha çıkmadı. Ama talipliler tabii ki olacak. Türkiye futbolu ve lig de çok değerli. Yeni paketlerle birlikte bu geliri büyütmek bir hedef. Yayın ihalesiyle ilgili konularda Galatasaray Spor Kulübü olarak konuşuyoruz ama TFF yetkililerinin açıklama yapması daha şık olur. Ben işin içinde olduğumuzu ifade etmek istedim.'' dedi. 

'Takım ücretlerini düşürecek bir politika belirledik'

Futbolcu ücretlerini düşürdüklerini de vurgulayan Başkan Elmas, ''Bizim futbolcu ücretleri ve giderleri var. Geçmişte gelirleri kaldırmayacak takım bütçeleri kurulmuştu. Biz ne yaptık? Takım ücretlerini düşürecek bir politika belirledik. Galatasaray'ın büyüyen gelirleriyle bunu karşılayabilecek finansal bir plan amaçladık. Bir takımı hemen değiştiremezsiniz. Bu devam edecek. Rekabetçi, gelirine uygun bir bütçeye sahip bir Galatasaray istiyoruz. 2 yılda tamamlamayı düşünüyoruz.'' ifadelerini kullandı.. 

'Galatasaray'ın Kemerburgaz diye bir sorunu var'

'Galatasaray'ın Kemerburgaz diye bir sorunu var' diyen Elmas, ''Erden Bey, gönülden Galatasaraylı. Bildiğiniz, bilmediğiniz birçok yerde desteği var. Galatasaray'a hizmet ederken ön planda olmayı sevmiyor. Bu kadar Galatasaray'a hizmet eden insanlara çok yüklenilir. Biraz da diğer markalar Galatasaray ile birlikte olsunlar. Uzun soluklu destek önemli. Herkesin bu konuda çalışması lazım. Tüm Galatasaraylıları masada toplayıp, sürdürülebilir başarı için uğraşıyoruz. Burada birçok arkadaşımız var. Buna benzer basın toplantılarını yapacağız. Erdem Bey, bütün projelerimizin içinde fikren zaten var. Onun şahsen katacaklarına tabii ki çok önem veriyoruz'' dedi. 
 

'Galatasaray'ın yeri tabii ki Euroleague'

NEF'in basketbol sponsorluğu hakkında konuşan Timur ise, ''Basketbolla ilgili başkanın vizyonu çok belli. Farklı bir vizyonla yaklaştılar olaya. Onun sonuçlarını yaşıyoruz. Sponsoru olan ekibi çalıştırmak bence çok önemli bir vizyondu. Benden daha fazla zaman harcayan insanlar var. Profesyonel bir kadro var. Çok önemli bir iş yaptılar. Onların mühendisliğiyle ortaya çıkan bir kadro var, bütçe de aynı şekilde.Galatasaray'ın yeri tabii ki Euroleague. Basketbol futbol gibi değil. Basketbol A.Ş vizyonu vardı. O da çok değerli bir vizyon. Basketbol A.Ş oluştuktan sonra gelir kazandırarak Euroleague gitme vizyonu var. Dünyada da Euroleague yükseliyor. Galatasaray'ın ismini tüm dünyaya duyurmanın daha az bütçeyle yapılabileceği bir platform Euroleague. Başkan ve yönetime teşekkür ederim'' ifadelerini kullandı. 

'Rekabet olmadan büyüyemezsiniz'

Basketbol federasyon başkanı seçimleriyle ilgili konuşan Elmas, ''Basketbol Federasyonu seçimleri var. Tüm adaylar projelerini anlatıyor. Rekabet olmadan büyüyemezsiniz. Her federasyonun biz müessese takımlarıyla mücadele etme noktasında plan yapması lazım. Biz görüşümüzü başkan adaylarıyla da paylaşıyoruz. Erden Bey'in söylediği gibi anlaşmada daha iyi bir teklif gelirse değerlendirme şansımız var. Galatasaray'a bunu sağlıyor. Nakit akışına da bütün olarak bakmak lazım. Nakit akışımıza 2 kat farklı bir katkı sunmuş olacak. Kulübün ekonomik yapısını yapılandırma yolunda kullanacağız. 72 milyon TL ortalama ödeme diyebiliriz'' dedi. Timur ise ''Kaç yıl imzalarsanız imzalayın, ödeme planıyla ödeniyor. Dünyada da uygulama şekli böyledir'' diye ekledi. 
 

'Popüler olmak için burada değiliz'

Sezon başında yapılan transferlerle ilgili konuşan Elmas, ''Galatasaray'ın geleceğini düşünmüyorsanız ve bu baskıyı göğüsleyecek kadar Galatasaraylı değilseniz bu koltukta oturmanın anlamı yok. Biz Galatasaray'ın geleceğini düşünüyoruz. Popüler olmak için burada değiliz. Bu sene yaptığımız transferler, bir resmin ortaya çıkması için faydalı olmuştur. Birlikte Galatasaray'da uzun süre oynayabilecek transferler yaptık. İleride de bonservis ve şampiyonluklar kazandırabilecek oyuncular istiyoruz. Daha önceden tespit etmek, izlemek ve transfer etmek. Hocamızla birlikte doğru tespitler yaptık. İyi transferler yaptık. Bu stratejiye devam edeceğiz. Dönemsel mutluluk için uğraşmıyoruz. Türk futbolunun nereye geldiği malum. Biz başarılı bir gelecek hedefliyoruz. Bu alışkanlıklara teslim olmayacağız. Devam eden 7 projemiz var. Bunlarla ilgili basın toplantısı yapacağız. Galatasaray için güzel bir süreç olacak. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Galatasaray'ın geleceğine etki edecek projelere imza atacağız. Çok iyi bir ekip çalışıyor. Galatasaraylıları heyecanlandıracak projeleri de paylaşacağız'' dedi. 
 

'Ortak paydada en çok birlikte buluştuğumuz bir dönem olabilir'

Diğer kulüplerle birlikte ortak çalışmaları olduğunu kaydeden Elmas, ''Türkiye, zaten sporun her dalında gelir olarak geriye gidiyor. Çok tedirgin olunan bir dönemdeyiz. Pandemiden çıktık, insanlar stresli. Kişisel tatminler için camialar birbiriyle kavga etmemeli. Ortam gerilmemeli. Sahada rekabet en iyi şekilde yapılmalı. Düşmanlık olmamalı. Naklen yayın ihalesi, sponsorluk projeleri gibi konularda diğer kulüplerle birlikte çalışmalıyız. Anlaşamadığımız konular elbette var. Ama diğer konularda anlaşamıyoruz diye Türk futbolu açısından fayda sağlayacak konularda anlaşmamazlık yapmayız. Beşiktaş ile de naklen yayın ihalesi konusunda Ahmet Nur Çebi ile Ahmet Ağaoğlu'yla da konuşuyoruz. Ortak paydada en çok birlikte buluştuğumuz bir dönem olabilir. Hiçbir kulübü ayırmıyoruz. Çok koyu Beşiktaşlı ve Fenerbahçeli arkadaşlarımız var. Rakip takımları desteklemek düşman olmak anlamına gelmemeli. Ortak paydada konuşabiliyor olmak ve en önemlisi insanı seviyor olmak lazım'' şeklinde konuştu. 
 

'Bu konuda bir gelişme olacak...'

Radyospor programcısı Eyüp Yıldız'ın ''Kadın basketbol takımıyla ilgili bir sponsor gelişmesi olacak mı?'' sorularını ''Evet olacak. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Ciddi anlamda sponsorluk ekleme çalışmalarımız var. Bu konuda bir gelişme olacak'' şeklinde cevapladı ve sözlerini noktaladı.