AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Burak Elmas, Anadolu Efes maçında yaşananlar hakkında ilk kez konuştu

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 31 May 2022 - 14:45 / Son Güncelleme : 31 May 2022 - 15:04

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, GYSİAD ile yapılan Erkek Voleybol Takımı forma sponsorluk anlaşması imza töreninde açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde...

"Haksız bir rekabet var"

Burak Elmas sponsorluk anlaşması için düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Galatasaray bir futbol kulübü değil bir spor kulübü olduğunu belirterek, "Basketbol ve voleybol için amatör branş denmesi sadece bir alışkanlıktır, artık amatör değil. Müesese takımlarıyla, bizler gibi üyelerin sahip olduğu kulüplerin mücadele ediyor olması, haksız bir rekabet var. Bizler bu fonları yaratmakta zorlanıyoruz. Bunun en güzel örneği basketbolda bir model oluşturduk. Bu modeli diğer şubelerde de yaymayı amaçlıyorduk. Şubeleri içersinde bağımsız yönetip, pazarlamalarını yapmamız lazım." dedi.

Anadolu Efes maçında yaşananlar

Ajansspor muhabiri Burhan Can Terzi'nin "2 gün önceki basketbol maçında size saygısızlık yapıldığı ifadeleri var. Bu olayın doğrusu nedir?" sorusunu yanıtlayan Burak Elmas, "Biz 1. maça gittik ve güzel bir galibiyet aldık. Fakat 2. maçta sadece Galatasaray başkanının yerinin belli olmamasından başka sorunlar da yaşandı. Birçok üye arkadaşımız tek tek oradan çıkarılması da yaşandı. Anadolu Efes başkanı ve yönetim kurulunun bu konuda böyle bir talimat verdiğini düşünmüyorum. Herhalde oradaki organizatörlerin ilk maçtan duyduğu rahatsızlık etkili olmuş olabilir. Üzücü olan kendilerinin Avrupa'da almış oldukları ödülü ilk kutlayan takıma böyle yapılması. "Herhalde Galatasaray'ın o seviyede böyle bir oyun oynaması beklenmiyordu. Bu oyun bazı profesyonelleri rahatsız etmiş olabilir." ifadelerini kullandı.

" Adalet istemek cesurların işidir"

TFF ile ilgili beklentilerinin aynı olduğunu belirten Elmas., "Baştan beri aynı şeyi söyledik. Adalet istemek cesurların işidir. O cesareti gösteremediğiniz müddetçe gerçek adaleti sağlayamazsınız. Kurumların ahbap, çavuş ilişkisi ile oluşturulmadığı, hatta bazen kendi kulübümüzü bile üzecek kararları almayı kabulleneceğimiz bir federasyon istiyoruz. Maalesef TFF'nin gelmiş olduğu noktada kısa zamanda Merkez Hakem Kurulu ve alt yapılanmalarına kadar bu kadar kısa vadede çözemeyeceği kadar büyük sorunları var. Ama biz bu çözümün ilk adımlarını atacak, tüm kulüplere karşı aynı mesafede olacak bir federasyon arzuluyoruz. Bütün kulüplerle de fikir alışverişinde bulunuyoruz. Türk futbolu adına en doğru kararları vermek için tüm gelişmeleri takip ediyoruz. Gündeme gelmeyen 1. 2. 3. lig kulüplerinin yaşadığı çok büyük sıkıntılar var. O kulüplerin de sesinin duyulduğu bir federasyon yapılanmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

"Galatasaray'da birlikteliğin oluşmasını çok zor görüyorum"

Galatasaray'ın normal bir dönemden geçmediğinin altını çizen Burak Elmas, "Galatasaray'ın buradan çıkmak için yeterli gücü ve imkanları vardır. Biz de bunu yapmaya çalıştık. Uygulamada bazen hatalar olabilir. Önemli olan stratejiye bağlı kalmaktır. Bu süreci bizlerin değerlendirmesinden ziyade Galatasaraylılar'ın değerlendirmesi lazım. Muhakkak bizim de hatalarımız olmuştur. Bazı üyelerimizin hitabet tarzı, bazı basın mensuplarının davranış tarzı, Galatasaraylılar tarafından değerlendirilmesi lazım. Biz de tabii ki dönemimiz bittiği zaman Galatasaraylılar'ın doğru ve yanlışı ayırabilmesi adına gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. Bundan sonra birlikteliğin oluşmasını çok zor görüyorum. Bundan sonra görüş, düşünce ve inanış mücadelesi yaşanacak. Umarım Galatasaray'ın geleceği için doğru olan görüş kazanır. İktidardayken karşınızda herkesin rahatça konuştuğu konulara cevap veremiyorsunuz. Ama görevim bittikten sonra bunlara cevap vereceğim için sevinmiyor değilim."

"En doğru kararı Galatasaray adına vereceğiz"

TFF başkanı adaylarının kendilerini tatmin edip etmediğiyle ilgili soruya ise Elmas, "Galatasaray olarak tabii ki bir görüşümüz var. Türk futbolu bu hataları yaptı. MHK başkanını değiştirerek sistemin düzeleceğini de düşündük. Bizim önceliğimiz bu sistemi düzeltme samimiyetini gösterecek bir başkan adayı olması. Şu anda bir seçim süreci yaşanıyor. Biraz daha şekillendikten sonra en doğru kararı Galatasaray adına vereceğiz."

Hatipoğlu: "Hizmet etmek için herhangi bir kurulda yer almaya gerek yok"

GSYİAD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hatipoğlu ise "Neden Galatasaray başkan adaylarının listesinde yer almadınız?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Galatasaray'a hizmet etmek için herhangi bir kurulda yer almaya gerek yok. Benim Galatasaray'da bir görevim de var. Aynı zamanda bir dernek başkanlığı yapıyorum. Ve görevlerimden en önemlilerinden biri de Galatasaray siyasetinde tarafsız kalmak. Galatasaray yönetim kurullarında görev almak herkes için gurur vericidir. Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı bence bir Galatasaraylılar için en yüce makam. Orada oturan için Galatasaraylılar'ın saygı göstermesi gerekir. Biz bu görevlere talip olmamalıyız. Bu süreçlere dahil olmadım. Bunun dışında kalmak da çok mümkün değil. Biz böyle bir görev olmasa bile Galatasaray'a hizmet etmek için her zaman hazırız