AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Burak Elmas yönetimi Mustafa Cengiz'i disipline verdi

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 02 Ağu 2021 - 17:37 / Son Güncelleme : 02 Ağu 2021 - 23:40

Son dakika haberleri... Galatasaray yönetimi, haziran ayında yapılacak seçimi iptal kararına imza atan eski başkan Mustafa Cengiz ve yönetim kurulu üyelerini disipline sevk etti.

Burak Elmas yönetimi Mustafa Cengiz'i disipline verdi

AJANSSPOR - HABER

Galatasaray'da Burak Elmas yönetimi, haziran ayında yapılacak seçimi iptal kararına imza atan eski başkan Mustafa Cengiz ve yönetim kurulu üyelerini disipline sevk etti.

Galatasaray'da sular durulmuyor

Galatasaray'da sular durulmuyor. Başkan Burak Elmas'ın seçilmesinden önce 29 Mayıs'ta yapılacağı duyurulan Olağan Seçimli Genel Kurul'u iptal eden eski başkan Mustafa Cengiz ve karara imza atan Abdürrahim Albayrak,  Yusuf Günay, Kaan Kançal, Dorukhan Acar, Mehmet Ömer Cansever, Fatma Dilek kutlu Galatasaray Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Karara imza atmayıp istifa eden üyeler Mahmut Recevik, Emre Erdoğan ve İlber Aydemir ise disipline gitmekten kurtuldu.

Burak Elmas yönetimi, eski Galatasaray başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkındaki şikayeti işleme koymuş oldu. Elmas yönetimi üyelerin yaptığı şikayeti işleme koyma gerekçesi olarak Galatasaray Tüzüğü'nün 111. maddesini gösterdi.

111. Madde

Galatasaray tüzüğünün 111. maddesi şöyle: Yönetim Kurulu, işbu Tüzük'ün 110.1 maddesi uyarınca yapılan başvuruları en geç 15 (on beş) gün içinde Disiplin Kuruluna sevk etmekle yükümlüdür.

Yönetim Kurulu, 110.1 maddesindeki başvuruları 15 (on beş) gün içinde Disiplin Kuruluna göndermez ise ilgili üye doğrudan Disiplin Kuruluna başvurabilir.


Disiplin Kurulu, 110.1 maddesine göre yapılan başvurularda, öncelikle başvuruda bulunan üyenin yaptığı başvurunun doğrudan kendisi ile ilgili olup olmadığına bakar; ilgili olmadığı sonucuna varırsa esasa girmeden başvuruyu reddeder.

Disiplin Kurulu da başvuru tarihinden itibaren en geç 15 (on beş) gün içinde başvuru ile ilgili olayın kovuşturmasına başlamak ve 45 (kırk beş) gün sonuna kadar bitirmek zorundadır.

Mustafa Cengiz'in savunması istendi

Disiplin Kurulu'nun işlem başlattığı eski başkan Mustafa Cengiz ve yönetim kurulu üyelerinden 7 gün içinde savunmalarını vermeleri istendi. Tüzüğe göre, eğer şikayet edilen kişiler 7 gün içinde yazılı savunmalarını vermezse ya da  sözlü savunma yapacağını yazılı olarak bildirmezse hakkından vazgeçmiş sayılıyor.

Ne olmuştu?

Galatasaray, 5 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, pandemi koşulları gerekçe gösterilerek 29 Mayıs’ta yapılacak olan başkanlık seçiminin iptal olduğunu açıklamıştı.


O zaman başkan adayı olan Burak Elmas, Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan başkan adaylarından Burak Elmas karara şu tepkiyi göstermişti: “Devlet organ, yetki ve kararları adına niyet okuyarak, yasal takvimi devam eden, etmesi önünde aksi yasal bir karar ve hiçbir engel olmayan seçimin iptali söz konusu olamaz. Erteleme koşulları ve süreleri ise tüzüğümüzde açıkça belirtilmiştir. Bu seçim mutlaka yapılacak. Galatasaray demokrasi kültürünün gücünü herkese göstermek adına, yasal süre bitimi 7 Mayıs 2021 saat 18.00'e kadar, seçim listeleri ve ilgili evrakımızı divan kuruluna teslim edeceğimizi beyan ederiz. Genel kurul iradesinin sandığa yansıması için elimizden geleni yapacağız.”

Kararın hukuki olmadığını ileri süren Mustafa Cengiz yönetiminden üç istifa geldi. Mahmut Recevik, Emre Erdoğan ve İlber Aydemir görevini bırakmıştı.