AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Burak Elmas'ın listesi seçimi kazanabilir mi?

İlk Yayınlanma : 07 May 2021 - 14:41 / Son Güncelleme : 07 May 2021 - 14:52

Sosyal medyada yapılan anketleri açık ara farkla kazanan Galatasaray Başkan Adayı Burak Elmas ve listesi aynı teveccühü genel kuruldan görecek mi?

Burhan Can TERZİ - AJANSSPOR ANALİZ

Galatasaray'da başkan adaylarından Burak Elmas'ın tüm kurulları belii oldu. Bugün listesini divan başkanlığına teslim eden Elmas, ek olarak Sportif A.Ş, Mağazacılık A.Ş gibi Galatasaray'ın önemli paydaşlarında görev yapacak ekip arkadaşlarını da bildirdi.

Burak Elmas'ın listesinde kimler var?

Öncelikle yönetim kurulu listesini analiz etmek gerekiyor. Elmas'ın 15 kişilik yönetim kurulu listesinde şu isimler bulunuyor: Polat Bengiserp, Remzi Sanver, Başak Karaca, Bikem Ardakoç, Turhan Özen, Burçak Zorlu, Köksal Ünlü, Murat Tacir, Mustafa Özgür Kalelioğlu, Işıtan Gün, Reha Keskin, Selim Sefeda, Vahap Tanrıverdi, Mehmet Polat Kalafatoğlu, Ahmet Ozan Şener... Eğitim ve özgeçmiş olarak tartışmasız bir ekip ama Galatasaray'da seçim kazanmak için listelerin Galatasaray geçmişi de çok önemli faktör. Elmas'ın listesi bu yönden de eksik değil.

Elmas'ın kendi karizması

Burak Elmas'ın kurduğu yönetim kurulunun seçim kazanma potansiyelinden önce şunu da belirtmek gerek. Elmas'ın öncelikle kişisel karizması bulunuyor. Sarı-kırmızılıların UEFA Kupası'nı kazandığı dönemde futbol şubesinde görev yapan sonrasında Özhan Canaydın yönetiminde de bulunan Elmas'ın hem yönetim tecrübesi hem de genç olması kendisine avantaj sağlayan ve karizma oluşturan etkenlerden.

Cemiyet faktörü

Galatasaray'da cemiyet olarak bilinen Galatasaraylılar Derneği'nin önemi çok büyüktür. Elmas'ın listesinde bulunan Polat Bengiserp cemiyetin eski başkanı. Dolayısıyla önemli bir oy potansiyeli de oluşturuyor. 6884 sicil numarasına sahip Bengiserp'in orta kuşağın oylarında etkili olması bekleniyor.

Hizmet kozu

Burak Elmas'la birlikte listesine bulunan Bikem Ardakoç da Galatasaray tarihinin önemli başarılara imza attığı yıllarda yönetimlerde bulundu. Galatasaray'a geçmişte hizmet etmiş olmak da hazirunun oy tercihini belirleyen unsurlardan. Ayrıca son dönemeçte gelen Murat Tacir hamlesi de bu kapsamda değerlendirilecektir. Tacirler Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak Murat Tacir, Galatasaray'a sponsorluk hizmeti vermişti.

Ural Aküzüm'ün sosyal gücü

Galatasaray tarihinde en çok yönetim kurulu toplantısına katılmış üyelerden biri olarak ön plana çıkan Ural Aküzüm, Aysal, Yarsuvat, Özbek dönemlerinin en etkili isimlerinden biriydi. Aküzüm ayrıca genel kurullarda da önemli görevler yaptı. Galatasaray camiasının sosyal gücü ve iletişim yönü en güçlü isimlerinden biri olan hem genç hem deneyimli ismi Burak Elmas'a önemli bir oy potansiyeli de sağlayacaktır. Ayrıca Galatasaray Kültür Sanat Derneği kurucularından Vahap Tanrıverdi'nin de bireysel bir oy gücü var. Aynı şekilde Selim Safada da camiada popüler bir isim.

Genç kuşağın öne çıkan isimleri

Denetim kurulu listesinde yer alan Barış Nane, Nazımcan Angın gibi isimler Galatasaray hazirununun genç kesiminin öne çıkan isimleri. Hitabet ve Galatasaray'ı tanıma yönleri Elmas'ın listesine artı katan unsurlar.

Süren etkisi

Galatasaray efsane başkanı Faruk Süren, daha önce tarafıma yaptığı açıklamada, "Burak Elmas'ın arkasında değil yanındayım" demişti. Süren camiada bir kanaat önderi ve mutlaka Elmas'ı desteklemesi etkili olacaktır.

Sonuç

Sosyal medyada en çok istenilen isim olmasının yanında genel kurulda da Burak Elmas'ın karşılığı oldukça var. Elmas, son süreçte çok büyük bir hata yapmazsa son sandığa kadar başkanlık iddiasını sürdürmesi kuvvetle muhtemel.