"Büyük Mehmet, Fenerbahçelilerle konuştu Galatasaray kümede kaldı"

Cüneyt Muharremoğlu
17.12.2022 - 16:52 | Son Güncellenme: 18.12.2022 - 00:02

Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Sami Çölgeçen, "Fenerbahçe'nin kampında Büyük Mehmet, Galatasaray'ı yenmeyeceğiz. Çünkü Galatasaray küme düşme tehlikesinde, bizden alacağı puana ihtiyacı var' dedi. Galatasaray, kümede kalması için gerekli o puanı aldı" dedi.

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray'ın 2022 yılının son Divan Kurulu bugün yapıldı. Kurulda söz alan önde gelen divan kurulu üyelerinden Sami Çölgeçen, yakın zamanda hayatını yitiren sarı kırmızılıların efsane futbolcularından Mehmet Oğuz'un cenazesine yönetimden kimsenin katılmamasını eleştirdi. Çölgeçen, konuşmasında Büyük Mehmet lakabıyla bilinen futbolcunun, Fenerbahçeli futbolcularla konuşarak, Galatasaray'ın kümede kalmasını sağladığını söyledi!

Sami Çölgeçen'den Büyük Mehmet anısı

O zaman 1. Lig olarak anılan Süper Lig'in 1979-80 sezonunda Galatasaray, kötü bir sezon geçirmiş ve son anda kümde kalmayı başarmıştı. Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Sami Çölgeçen, o sezon Fenerbahçe'de oynayan ve 27 Kasım 2022'de 73 yaşında hayata veda eden eski futbolcuları Büyük Mehmet'in kendilerinin ligden düşmelerini önlediğini yaşadıklarına dayanarak anlattı.

Çölgezen: Büyük Mehmet adam gibi adamdı

Sami Çölgeçen "Büyük Mehmet büyük bir futbolcuydu. Nasıl büyük bir futbolcuydu? Sergen'in (Yalçın), Arda Turan'ın iyi taraflarını harmanlarsanız, işte Büyük Mehmet oydu. Onun ötesinde adam gibi, adamdı. Zaten öyle olmasa, Galatasaray'ın kaptanı da olamazdı. O zamanlar futbolcular çok büyük paralar kazanmazdı. Parayla, pulla hiç alakası yoktu. Büyük Mehmet, galibiyet primlerini, az parası olan takım arkadaşlarına dağıtırdı. Böyle de bir adamdı" dedi.

İlgini Çekebilir
Başkan açıkladı: ''Galatasaray çok zor bir dönemden geçiyor''
Habere Git

"Galatasaray kaptanı olmak kolay değildir"

Çölgeçen, Büyük Mehmet'in 1970'lerin şampiyon kadrolarında yer aldığını vurguluyarak konuşmasına şöyle devam etti: "Galatasaray, Brian Birch ile biraber 3-4 defa arka arkaya (Editör notu: 3 kez üst üste şampiyon oldu) şampiyon oldu. O şampiyonluklarda Büyük Mehmet bizim kaptanımızdı. Kadırga'dan gelip Galatasaray'a kaptan olmak kolay değildir. Adam gibi adam olduğu için bu kaptanlığa layık görüldü."

"Galatasaray istemedi, Cemil Fenerbahçe'ye götürdü"

Büyük Mehmet'in 1979 yılında istemeden Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gittiğini anlatan Çölgeçen, "Büyük Mehmet'i gençler tabii bilmiyorlar, tanıyamıyorlar. Bütün, kafalarındaki 'Ah!, Büyük Mehmet Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gitti'. Böyle bir imaj var herkesin kafasında. Evet, Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gitti. Nasıl gitti? Onu da anlatayım: Büyük Mehmet'e denildi ki 'Sen artık futbol oynayamıyorsun, Galatasaray'da oynayamazsın, sen kadroda yoksun.' Büyük Mehmet şaşırdı, 'Bir sene daha oynayayım' dedi. 'Olmaz' denildi. Jübile yapmak istedi, doğru düzgün bir tarih bulunamadı, verilemedi. Bunun üzerine arkadaşı Cemil (Turan) geldi dedi ki 'Mehmet sende iş var gel bir sene de bizde oyna'. Ve Büyük Mehmet, muhtemelen üzülerek Fenerbahçe'ye gitti 1 sene oynadı" diye konuştu.

"Galatasaray'ı yenmeyeceğiz puana ihtiyacı var"

Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Sami Çölgeçen, Fenerbahçe'ye giden Büyük Mehmet'in Galatasaray'ın küme düşmesini nasıl engellediğini de şöyle anlattı:  "Nasıl oynadı? (Fenerbahçe'de) Şöyle oynadı: Fenerbahçe'de oynadığı sene Fenerbahçe ligi ikinci bitirdi, Galatasaray küme düşmeden zor kurtuldu. O derece zor kurtuldu. Galatasaray'ın o tarihlerde deli gibi puana ihtiyacı vardı. Geldi Galatasaray-Fenerbahçe maçı çattı. Galatasaray'ın dediğim gibi deli gibi puana ihtiyacı vardü düşme hattının hemen üstündeydi. Fenerbahçe'nin kampında Büyük Mehmet, amiyane tabiriyle papaz futbolcuların odalarına girdi ve onlara dedi ki 'Yarın Galatasaray'ı yenmeyeceğiz. Çünkü Galatasaray küme düşme tehlikesinde, bizden alacağı puana ihtiyacı var' dedi. İçimizde o maça gitmiş olanlar hatırlarlar; tatsız, tutsuz, berbat bir maç 0-0 bitti ve Galatasaray, kümede kalması için gerekli o puanı aldı. Onun için, 'Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gitti'..., bunlar hikâye!"

İlgini Çekebilir
Galatasaray'ın transferde son durum: 2 imza, 2 ret, 2 belirsiz!
Habere Git

"O hep Galatasaraylı Mehmet olarak kaldı"

Büyük Mehmet gibi ezeli rakiplerinin efsane isimlerinin de Galatasaray'da oynadığına dikkat çeken Çölgeçen, "Nasıl ki Beşiktaş'ın sembolü Şükrü Gülesin'in Galatasaray'da oynamış olması onun Beşiktaşlılığı'na halel getirmediyse, nasıl Beşiktaşlı Baba Recep'in Galatasaray'da oynaması onun Beşiktaşlılığı'na hale getirmediyse, nasıl Fenerbahçe'nin kaptanı stoper Naci Erdem'in Galatasaray'da oynaması onun Fenerbahçeliliği'ne halel gelmediyse, nasıl Sergen Yalçın her yerde oynamasına rağmen, hâlâ Sergen Yalçın Beşiktaşlı, Büyük Mehmet'in 1 sene Fenerbahçe'de oynaması da onu Fenerbahçeli yapmadı. O hep Galatasaraylı kaldı" diye konuştu.

"Büyük Mehmet vefasız, duygusuz uğurlandı"

Sami Çölgeçen, Büyük Mehmet'in cenaze törenine Fenerbahçeli, Beşiktaşlı arkadaşlarının katıldığını fakat Galatasaray Yönetim Kurulu'ndan bir tek kişinin bile olmadığını vurgulayarak, "Herkes oradaydı, bir kişi hariç. Galatasaray Yönetim Kurulu'ndan hiç kimse yoktu. Bazen cenazelerde olmayanlar olanlardan daha fazla göze batar. Galatasaray yönetimi de maalesef bu şekilde çok göze battı. O gün o Fatih camisinin avlusunda Büyük Mehmet'in bu derece vefasız ve duygusuz bir şekilde uğurlanması benim içimi acıttı. 

Galatasaray ve Beşiktaş düşme korkusu yaşadı

1979-80 sezonunu Trabzonspor, 39 puanla şampiyon bitirdi. Fenerbahçe ise 35 puanla ikinci oldu. Galatasaray ile Beşiktaş ise zor bir sezon geçirdi ve her ikisi de küme düşme  tehlikesi yaşadı. Galatasaray, ligi 29 puanla 10, Beşiktaş da aynı puanla 12. sırada bitirdi. İki takım, galibiyete 2, beraberliğe de 1 puanın verildiği ligden düşen Kayseri'nin 4 puan üstünde ligi sona erdirdi.

İlgini Çekebilir
Fenerbahçe rahat nefes aldı, Pedro'daki risk kalktı! İşte dönüş tarihi...
Habere Git

Fatih Terim ve Müfit Erkasap da kadrodaydı

Turgay Şeren'in çalıştırdığı Galatasaray'ın kadrosunda teknik direktör olarak sarı kırmızılılara ileride tarihi başarılar yaşatacak olan Fatih Terim ile onun yardımcılığını üstlenecek olan Müfit Erkasap da bulunuyordu. 4 Mayıs 1980'de Galatasaray ile Fenerbahçe, İnönü Stadı'nda ligin bitimine 4 hafta kala karşı karşıya geldi. Galatasaray 23 puanla maça çıktı. 0-0 biten derbinin ardından puanını 24'e çıkarttı. Sarı kırmızılı ekip kalan 3 haftadadan da 5 puan daha çıkartıp 29 puanla ligi 10. bitirdi.

Galatasaray'ın iki Mehmet'i olduğu için Büyük lakabı aldı

1949 yılında İstanbul'da doğan Mehmet Oğuz, Türk futboluna 'Büyük Mehmet' olarak adını yazdırdı.  O dönemler futbolcular soyadlarıyla birlikte pek anılmazdı. Bu nedenle aynı ismi taşıyan birden fazla futbolcu olduğunda onları ayırt etmek için isimlerinin önüne yaşlarına göre 'Büyük' ve 'Küçük' sıfatı eklenirdi. Sarı kırmızılı kulüpte de Mehmet Oğuz'u Mehmet Özgül'den ayırmak için 'Büyük Mehmet' denildi.

3'ü üst üste 4 kez şampiyonluk yaşadı

Futbola Galatasaray'da başlayan ve profesyonel olarak 1967 yılında forma giymeye başlayan Büyük Mehmet, 1979-80 sezonunda yani kariyerinin son yılında Fenerbahçe forması giydi. İlk şampiyonluğunu 1968-69 sezonunda yaşayan Büyük Mehmet, İngiliz teknik adam Brian Birch ile 1970-71, 1971-72 ve 1972-73'te olmak üzere üç kez üst üste şampiyonluk elde etti. Büyük Mehmet, 282 maçta 30 gole imza attı. Büyük Mehmet, 19 kez de Türkiye A Milli Takımı'nın formasını giydi.

Metin Kurt geri adım atmadı, o özür diledi

Dönemin yıldız sol açık futbolcularından Metin Kurt ile birlikte futbolcuların hakları konusunda hareket etti. Galatasaray yönetimiyle bu yüzden karşı karşıya kalındı ve kadro dışı bırakıldılar. Metin Kurt, yönetime karşı mücadelesini, takımtan kopartılma pahasına sonuna kadar sürdürdü. Aralarında Büyük Mehmet'in bulunduğu diğer futbolcular ise özür dileyince affedildi ve takıma geri döndü. Büyük Mehmet, 30 Kasım 1980'de Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan jübile maçıyla futbo hayatına nokta koydu. 

Senin için hazırladığımız haberler