Mehmet Büyükekşi'den Stefan Kuntz Açıklaması: ''Ben Getirmedim''

Ali Bozkurt
20.06.2023 - 08:52 | Son Güncellenme: 20.06.2023 - 09:05

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Galler maçından hemen sonra açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, Stefan Kuntz kararını kongreden sonra vereceklerini duyurdu. Detaylar...

Mehmet Büyükekşi'den Stefan Kuntz Açıklaması: ''Ben Getirmedim''

AJANSSPOR HABER

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2-0 kazandığımız Galler maçından hemen sonra açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, Kuntz'un geleceği hakkında yaptığı açıklama ise çarpıcı oldu. Detaylar...

''Kuntz'u ben getirmedim, kongreden sonra bakarız''

Mehmet Büyükekşi, Stefan Kuntz'u kendisinin getirmediğini dile getirdi. Büyükekşi, ''Biliyorsunuz bu hocayı ben getirmedim. Kongre sonrası birçok şeye bakarız. Her şeyin yeri ve zamanı var. İstikrardan yanayım. Başarı böyle gelir. Olursa devam ederiz olmazsa yollar ayrılır. Ben 1 yıllık göreve gelmiştim, şimdi bundan sonra daha farklı şeyler yapabilirim. Göreve geldikten sonra federasyonda 65 yaş üstündeki kişilerle yolları ayırdık, hiçbir iş yapmayan kişileri gönderdik. Ben istikrardan yanayım. Başarı istikrarla gelir. Büyük bir problem yoksa istikrarlı olmak lazım. Türk Hava Yolları'ndayken Manchester United'a sponsor olduk, gittik Alex Ferguson'la yemek yedik. Adam orada 26 yıl görev yaptı. Bazı konularda biraz sabretmek lazım. Kuntz konusunda da, işler istediğimiz gibi olursa devam ederiz. Bir kurumda kariyer planı olmazsa, orada verim olur mu?'' ifadelerini kullandı.

''Kulüpler komple yabancı sınırı kalksın istiyor''

3 yıldır yabancı oyuncu transferinde başarılı olunmadığını söyleyen Büyükekşi, ''Bir diğer konu yabancı kuralı. Kulüpler istiyor ki komple serbest olsun. Ama diğer taraftan bakıyoruz, bu kural ne zamandan beri var diye sordum. 2015'ten beri var dediler. Bu zamandan itibaren kulüpler bazında gösterilen bir başarı yok. Süper Lig kulüplerinin son 3 yılda yabancı oyuncu transferine harcadığı para 1 milyar dolar. Avrupa'da ziyaretlerde bulunduk. Ziyaretin amacı akademiler. Hep altyapıları ziyaret ettik. Ajax'ı, Alkmaar'ı ziyaret ettik. Ajax'ta yönetici "Her yıl 2 oyuncuyu A takıma vermem lazım." diyor. AZ Alkmaar yöneticisi "Biz zengin bir kulüp değiliz, bizim 20 milyon avroluk oyuncu satmamız lazım." diyor. Süper Lig'de genç oyuncu oynatma süresi 4 dakika. Avrupa'nın en yaşlı ligi Türkiye'de, en yaşlı takımı Türkiye'de. Ama Avrupa'nın en genç milli takımı da Türkiye'de.'' dedi.

İlgini Çekebilir
19 Mayıs ruhuyla Avrupa'ya
Habere Git

''Altyapı hocaları eğitiyoruz''

Altyapı hocası ve direktörü yetiştirmeye başladıklarını söyleyen Büyükekşi, ''Altyapı konusunda nisan ayında eğitimlere başladık. Her Süper Lig takımından 10 tane altyapı hocası ve 1 altyapı direktörü eğiteceğiz. Her eğitilecek kişi aynı eğitimi almayacak. Avrupa'da 6 yaşında başlatıyorlar. Yeteneklerin bulunması için aşağıdan başlaması lazım. 20 takım için 220 hocayı eğitime tabi tutuyoruz. Bizim milli takım altyapı hocalarını da eğitiyoruz. Çok yüklü bir maliyeti var ama biz TFF olarak karşılıyoruz. Eğitim bitip göreve başladıklarında bu hocaların da 6 ay boyunca net maaşlarını TFF olarak biz karşılayacağız. Kulüplere altyapılar için 3 saha ve 1 bina yapılması için gerekli görüşmeleri yaptık. 2024 sonuna kadar bunun bitirilmesini istedik.'' dedi.

 

''2-3 yıl sonra Türkiye'de en az 40 akademi olacak''

Kulüplerin altyapıya yatırımı için destek olmaya devam edeceklerini açıklayan Kuntz, ''Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un oyunculara ödediği maaşlar 25 ile 45 milyon avro arası. Anadolu takımlarının da ödemesi İstanbulspor hariç 10 milyon avro civarı. Bunun yüzde 20 stopajı var. Bununla ilgili görüşmeleri yaptık ve kanun çıktı. Kulüpler artık stopajı ödedikten sonra geri alıyorlar ama bu parayı da transferde kullanamıyorlar. Bu parayı altyapıya yapacakları saha, bina ve çalışanlara harcayacaklar. 2-3 yıl sonra Türkiye'de en az 40 akademi olacak. Bunlar kolay işler değil. Belki benim görev süremde tamamlanmaz ama önemli olan kalıcı olabilmesi. 85 milyonluk ülkede tesadüfen oyuncu çıkmaması lazım, fabrika gibi üretmemiz lazım.'' dedi.

''Yabancı kuralı değerlendirilecek''

Taraftar dernekleri başkanlarını da toplantıya çağırdıklarını açıklayan Büyükekşi, ''UEFA'ya üye 55 ülke var, 52'si stratejik plan yapmış, biz yapmamışız. Şimdi yapıyoruz, inşallah kasım ya da aralık ayında bitireceğiz. Statik değil dinamik bir proje olacak. Özellikle kısa dönemde, orta vadede ve uzun vadede Türk futbolunda neler yapılması gerektiğini planlayacağız. Futbolun tüm paydaşları buna dahil olacak. Taraftar dernekleri başkanlarını dahi toplantılara çağırdık. Yabancı kuralından tutun her türlü konuya değinecek bir planlama olacak. '' dedi

İlgini Çekebilir
Eski Galatasaray başkanı açıkladı: ''TFF Başkanlığına aday olmamı istediler''
Habere Git

''Ofsaytı biliyor musun?''

Bir yöneticinin futbolu çok iyi bilmesine gerek olmadığını ifade eden Büyükekşi, ''Ben 2 yıl Gaziantep FK'nin başkanlığını yaptım. 2 yılda da başarılı olduk. Futbolcu transferini, futbolcu zihniyetini iyi biliriz. Sumudica gibi birisiyle çalıştım, her hafta soyunma odasına indim. Eğer ben bu yöneticiliği bilmeseydim, Süper Lig'e çıktıktan sonra kulübü düşürürdüm. Berna başkan Kayserispor'un başına geçtiğinde "Ofsaytı biliyor musun?" diye sordular, "Bilmeme gerek yok, ben oynamıyorum." dedi. Biz önemli yöneticilerle çalışıyoruz.'' dedi.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler