AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Canan Kaftancıoğlu Kimdir? Kaftancıoğlu Ne ile Suçlandı ve Yargıtay Ne Karar Verdi?

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 12 May 2022 - 16:03 / Son Güncelleme : 12 May 2022 - 16:15

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında karar verdi. Peki Canan Kaftancıoğlu kimdir? Kaftancıoğlu ne ile suçlanıyordu ve karar ne oldu?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanarak, 6 Eylül 2019’da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

3 ceza oanandı, 2 ceza düştü

Temyize giden davada Kaftancıoğlu’na verilen 3 ceza onanırken, 2 ceza ise bozuldu. Canan Kaftancıoğlu'nun onanan "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası onandı. "Cumhurbaşkanı'na hakaret" cezası ise 2 yıl 4 aydan 1 yıl 9 aya düşürülerek onandı.

Canan Kaftancıoğlu ne ile suçlanıyordu?

Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya paylaşımlarından dolayı "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret", "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak", "Cumhurbaşkanı'na hakaret", "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek" suçlamalarından ceza almıştı.

Temyiz sonucunda "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek" suçlamaları düşürüldü.

Kaftancıoğlu'ndan açıklama

Canan Kaftancıoğlu ise sosyal medya hesabı Twitter'dan Yargıtay'ın kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaftancıoğlu şunları söyledi: "Yargıtay'dan kararın çıktığı bilgisi ulaştı. Burada mesele Canan Kaftancıoğlu'na ne ceza verildi, nasıl meselesinin ötesinde bu ülkede hukukun geldiği nokta ve hukuksuzluğun hepimize yaşattığı mağduriyet."

"Bundan dolayı merak eden arayan dostlarıma şunu söylemek isterim; Biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil, 84 milyon için hukuku ve hukukun üstünlüğünü sağlayıncaya kadar her şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin."

Canan Kaftancıoğlu kimdir?

3 Şubat 1972 tarihinde Ordu'nun Mesudiye ilçesinde dünyaya geldi. Canan Kaftancıoğlu, öldürülen gazeteci Ümit kaftancıoğlu'nun gelinidir. İlk, orta ve lise öğrenimini Ordu'da okudu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde 1995 yılında tamamladı.

Canan Kaftancıoğlu, solcu kimliği dolayısıyla 1980 yılında öldürülen gazeteci Ümit Kaftancıoğlu'nun oğlu Ali Naki Kaftancıoğlu ile doktorluk yaptığı Sivast'ta tanıştı ve 2001 yılında dünyaevine girdi. Canan Kaftancıoğlu'nun da girişimiyle 2005 yılından itibaren 'Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması' düzenlenmeye başladı.

Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dernek ve demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Toplumsal Bellek Platformu'nun kurulmasında önayak oldu. Yakın tarihimizde yaşanan faili meçhul bırakılmış cinayetlere dikkat çeken Yalın Ses yayınlarından 'Benim Babam Bir Kahramandı' adlı bir derleme kitap hazırladı.

2014 yerel seçimlerinde CHP'den İstanbul-Maltepe Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi. 2011-2012 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında CHP İstanbul İl Başkanvekilliği ve Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 2018 yılında CHP İstanbul Başkanı seçildi.