AjanssporAjansspor uygulamasını indir

CANLI | Burak Elmas, transferdeki son durumu açıkladı: Ghezzal, Gedson, Rosier...

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 19 Tem 2021 - 17:05 / Son Güncelleme : 19 Tem 2021 - 17:40

Galatasaray haberleri. TFF Süper Lig ekiplerinden Galatasaray Başkanı Burak Elmas, gündeme dair açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

CANLI | Burak Elmas, transferdeki son durumu açıkladı: Ghezzal, Gedson, Rosier...

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadı'nda gerçekleştirilen basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Beklentilerin farkındayız

Elmas, "Konuşmamıza Cem Ünal Erdem’i kaybetmenin biz de yarattığı üzüntüyle başlamak istiyorum. Ailesine Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün bu toplantıyı yapmayı ben istedim. 19 Haziran’da seçim oldu. 22 Haziran’da mazbatamızı aldık. Kısa bir süre olabilir ama bizden beklentilerin ne kadar yüksek olduğunun farkındayız. 100 gün hedefi doğrultusunda ekip arkadaşlarımla ciddi bir çalışma yaptık. Göreve geldiğimiz ilk an itibarıyla tespitler yapmamız gerekiyordu. Nakit akışı ve Galatasaray’ın yerine getirmesi gereken yükümlülükler gibi.

UEFA ve Oğulcan Çağlayan açıklaması

Geldiğimiz seçim döneminde ciddi şekilde tenkit edildiğimizi gördüm. Bir tanesi 10 gün içerisinde hocamızın istediği transferleri bitirebileceğimize dair vermiş olduğum demeç. Burada taraftarımızın eleştirilerini haklı buluyorum. Bu süreçte gelişenleri anlatmak istiyorum. Göreve geldiğimiz an transfer için borçsuzluk kağıdı almamız gerekiyordu. UEFA’ya 75 milyon TL ödeme yaptık. 80 milyon TL’lik ödemenin vadesini yapılandırarak borçsuzluk kağıdını aldık. Vergi davalarının ve Oğulcan Çağlayan’ın mahkemede sonuçlandırılması gerekiyordu. Burada emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Prensipte anlaştığımız oyuncular...

Bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Galatasaray’a vermiş olduğu yüzde 25 sapma dahil harcama limiti 540 milyon TL. Bankalar Birliği anlaşmasına göre gelirin 480 milyon TL’ye düşürülmesi planlanıyordu. Sorun burada başlıyor. İkinci problem ise futbol ailesi gideri. Toplam 590 milyon TL. Mevcut futbol takımı bütçesinin yüzde 48'ini 4 futbolcuya veriyoruz. Bütün bu incelemelerden sonra prensipte anlaştığımız oyuncuları finalize etmek ve ön eleme maçına lisans çıkartmak için çalışmalara başladık

"Bütçemizi görüyoruz ve birlikte karar alıyoruz"

Süreç uzadı. İstediğimiz rakamlara oyuncularla anlaşmamıza rağmen sonuca varamadık. Hocamız zaten ilk günden beri takımın başında. Birlikte çalışan bir Florya var. Dolayısıyla bütün kararlar ortak. Bütçemizi görüyoruz ve birlikte karar alıyoruz. Hocamızla yaptığımız ilk görüşmede bizler bugünü kurtarmak için değil, Galatasaray’ın başarısını sürdürebilir kılmayı kararlaştırmıştık. Tabii bütün bu arzularınızı kısa bir süreye kısıtladığınızda hem Avrupa’da hem de kulüplerin başka teklifleri görmek istemesinden ötürü eldeki oyunculara yöneliyorsunuz. Galatasaray’ın geleceğini kurtaracak ciddi bir takım yapılanmasına gideceğiz ve burada cesur olacağız.

"Stratejimizden vazgeçmeyeceğiz"

Önümüzde çok önemli bir PSV maçı var. Sırf PSV maçına yetiştirmek için stratejimizden vazgeçmeyeceğiz. Tabii ki hocamız PSV maçını en iyi oyuncularla oynamak ister. Hocamızın bunu anlayışla karşıladığını söyleyebilirim. Bir üzüntü yarattıysam tüm Galatasaray taraftarından huzurunuzda özür diliyorum.

"Her yıl 10 milyon TL’miz bloke oluyor"

Bugün yaklaşık 30 milyon TL nakdimiz bloke vaziyette. Her yıl 10 milyon TL’miz bloke oluyor. Sayın Bakana gittik, gerekli görüşmeleri yaptık. Bunu çözmek için uğraşıyoruz. Stat isim hakkı protokolü var. Burada tamamlamamız gereken bir hukuki prosedür var. Bu nedenle bir gecikme oldu. Çok ciddi bir sponsorluk anlaşması yapacağız kısa sürede. Süreç hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

"Bütün Galatasaraylılarla yeni bir sayfa açtık"

Seçildikten sonra ciddi bir irade göstererek Galatasaray’ı birleştirme arzumuzu ortaya koyduk. Bütün Galatasaraylılarla yeni bir sayfa açtık. Ben mazbatamı alır almaz tüm başkan adaylarına bir teşekkür mektubu yolladım. Kendilerinin Galatasaray’a katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Bütün bu süreçte sevgili Galatasaray taraftarından bir ricam var. Bu süreçte Galatasaray’ı beraber yönetme amacımız olduğunu belirtmiştik. Eleştirenlerin karşı önerilerini de bize söylemelerini istiyoruz.

"Türk futbolunun geleceği için çok kötü günler kapıda"

Geçen hafta gündemi takip ettiğiniz üzere çok ciddi bir mücadelenin içine girdik. Federasyonun düzenlemesi gereken önemli 5 konu var. Galatasaray bu değişimde ön planda. Türk futbolunun geleceği için çok kötü günler kapıda. Eleştirenlerin direkt bize gelip yapmasını istiyoruz. Dışarıda Galatasaray’ın konularının çok tartışılmamasını istiyoruz. Galatasaray’ın konuları fazla şekilde açıkta konuşuluyor. Galatasaray’ın içerisinde sosyal medyada ciddi bir bilgi akışı var. Hocamızla da görüştük. Bu bilgi akışını her ne pahasına olursa olsun sona erdireceğiz.

"Boş yere uğraşmasınlar"

Diğer konu transfer sürecindeki manipülasyon. Burada gözlemlediğimiz bir konu var. Bazı menajerler, kendi oyuncuları öne çıksın diye sosyal medya vasıtasıyla yalan haber, diğer oyuncuyu kötüleme gibi hamlelerde bulunuyor. Şunun bilinmesini isterim ki biz buraya popüler olmak için değil, Galatasaray’ı ileriye taşımak için geldik. Bunu yapmak isteyenlere tekrar söylemekte fayda var. Bu tür oyunları yapanlara naçizane tavsiyem, boş yere uğraşmamaları.

"Şeffaflık konusunda hiçbir ödün vermeyeceğiz"

Şikayet etmeyeceğiz, çözüm üreteceğiz. Sorunları biliyoruz. Uzun sürebilir. Sonunda herkesin gurur duyacağı bir Galatasaray’ı göreceğiz. Galatasaray’ın kapısı sonuna kadar açık. Biliyorum daha önce kapalı bir yapının olduğu dönemler oldu. Ama biz de böyle olmayacak. En kötüsü, anlaşmamak üzerine anlaşmak istiyoruz. Bu da bir opsiyon. Şeffaflık konusunda hiçbir ödün vermeyeceğiz. Galatasaray’ın menfaatleri doğrultusunda, paydaşları bilgilendirmek için çalışmalarımız sürüyor.

"Daha çok teknik ekibimiz göz önünde olacak"

İletişimde arzu ettiğimiz seviyeye gelmedik ama tüm Galatasaraylılar değişimi fark etmiştir. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarımın öne çıkmasını arzu etmiyorum. Divan kurulunda belki olabilir ama bunun dışında sizin önünüze çıkmak istemiyoruz. Daha çok teknik ekibimiz göz önünde olacak. İletişimle ilgili daha çok yolumuz var. İyi bir başlangıç yaptık. Sözcümüz Remzi Sanver’in açıklamaları olsun, transferler olsun, Türkiye’nin en iyi yönetilen kurumunun Galatasaray olması için adımlarımızı atıyoruz" dedi. 

 - SORU: Geçtiğimiz günlerde Habertürk yayınında başkanlarla yaptığınız toplantıda tam şöyle başladınız: “TFF burada bizim söylediklerimizi dikkate alacak” gibi. Sonrasında Oğulcan Çağlayan kararı çıktı. Tereddüt ediyorum dediğiniz şey buna mı tekabül ediyor?


"Oğulcan konusu, kasıtlı geciktiren bir lisans olayıdır"

- CEVAP: Galatasaray bugüne kadar öncülük ettiği tüm alanlarda cesur olduğu için öncülük etmiştir. Diğer başkanlarla ben aynı fikirdeyim. Türk futbolunun kronikleşmiş sorunlarını konuştuk. Bu problemlerin hallolması bir zaruriyet. Evet bu haberler bize de geldi ama o toplantıda cesareti gösterdik. Oğulcan konusu, kasıtlı geciktiren bir lisans olayıdır. Oyuncu için üzülüyorum. Formda olduğu bir dönemde bu mücadelenin içinde yer almıyor. Kişisel çıkarlar, Türk futbolunun bekasının önüne geçmiş durumda. Biz kişilerle değil, sistemle mücadelemizi sürdüreceğiz.

"Evrakları inceliyoruz"

(TFF’nin ibrası) CEVAP: Evraklar elimize ulaştı. Evrakları inceliyoruz. Değişiklik teklifleri var biliyorsunuz. Onu kabul etmeyeceğimi net olarak buradan söyleyebilirim. Tahkim ve Disiplin Kurulu arasındaki ilişki yemin ettirilerek çözdürülmez. Orada ciddi bir reform istiyoruz. Bunu şu anda burada söylemeyi uygun görmüyorum.

- Ajansspor Galatasaray Muhabiri Burhan Can Terzi: Az önce sosyal medya manipülasyonlarından bahsettiniz. Eğer ki Galatasaray medyasıyla Florya arasındaki iletişim sıklaşırsa bu manipülasyonlar azalır diye düşünüyorum. Vaatlerinizden biri 40 milyon Lira kasa kolaylığıydı. Diğeri de stat ismiydi. Fatih Terim’in sözleşmesini de duymadık. Detay verebilir misiniz?


Fatih Terim'le anlaşma 3 yıl

CEVAP: Hocamızla mazbatayı almadan konuşarak, pazartesi günü idmana çıkmasından anlayabilirsiniz. Hocamızla 3 yıllık bir anlaşma yaptık. Galatasaray’ı koruma adına dönemsel bir suskunluk içerisindeyiz. Bazen rakip takım taraftarlarından dahi, gerekirse bu isimleri de açıklarım. Bazı kararlar almaya mecbur bırakılmak üzere operasyonlar yapılıyor. Ciddi bir ekip var. İnşallah önümüzdeki günlerde bunları da Galatasaraylıların bilgisine sunarak girişimleri yapacağız. Sponsorlarla ilgili bazı yerine getirmemiz gereken konular var. Yoksa sorun yok. Galatasaray’a yakışan stat ismi sponsorluğunu halledeceğiz. Kasa kolaylığına gelince, Bankalar Birliği anlaşmasına göre Galatasaray’ın tüm gelirleri bir hesapta toplanıyor. Dolayısıyla kasa kolaylığı yapmak anlaşma çerçevesince ciddi anlamda zor. Anlaşma dahilinde kalarak kasa kolaylığı çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

- SORU: Galatasaray Rachid Ghezzal’la görüşüyor mu?


"Ghezzal'la görüştük"

- CEVAP: Evet, Ghezzal’la görüştük. İstediğimiz her oyuncuyla görüşmeye devam ederiz. Birçok oyuncuyla görüşebiliriz. Oyuncunun maliyeti, sağlayacağı verim ve Galatasaray’da oynayacak karakteri olması önem verdiğimiz üç başlık. Yarın da bitebilir bir hafta sonra da. En iyisi, hocamızla istişare içinde olmak. Bitmediğine göre, bitmemiş yani aşama olarak (Gülüyor). Bizim kendi içimizde de bazı dengeleri çözmemiz gerekiyor lisans için. İmzaladığımız kontratların hepsi, önümüzdeki 3 yılın Galatasaray’ın tahmini harcama limitleri bağlamında hazırlanıyor. Çok ciddi dengeleri hesaplayarak bu kararları alıyoruz. Ayrıca, hocamızla aldığımız kararlar var. Yeni bir futbol sistemi. Aldığımız tüm oyuncuların, genç; aç ve Galatasaray’a gelir getirecek isimler olması gerekiyor.

- SORU: Sizin gündeme getirdiğiniz Basketbol A.Ş. ne zaman devreye girecek? Seyirci alınacak, loca ve kombine için çalışma yaptınız mı? Transferler PSV maçına söylendiği gibi sürpriz 2 oyuncu eklenecek mi?


PSV maçı öncesi transfer olacak mı?

- CEVAP: Şu aşamada PSV maçına sürpriz 2 isim eklenmeyecek. Çünkü anlaşmalarımız sürüyor. En iyi mücadeleyi vereceğiz. Hocamızla da konuştuk ama daha uzun vadeli bakıyoruz. Basketbol A.Ş. hakkında bilgi vermiştik. Bu genel kurulda kararlaştırılacak. A.Ş. dışında hedeflediğimiz sistemi şirket kurmadan başlatmış durumdayız. Erden Timur ve NEF AŞ’nin katılımıyla bu süreci başlattık. Kombineler için görüşmeleri tamamladık. Önümüzdeki hafta satışa sunacağız. Muhakkak bir katkısı olacak. Geçen seneden kullanılmış, devredilmiş haklar var. O yüzden az bir giriş olacak. Yine de açık koltuk ve locaların satışına başladık. Yeni formaların da satışına başladık

- SORU: Büyük takımlar arasında transfer rekabeti yaşanıyor. Rosier ve Ghezzal transferlerinde etik konusu sık gündemde tutuluyor. Ahmet Nur Çebi’nin de çağrısı oldu. Galatasaray ve Beşiktaş‘ı karşı karşıya getirecek bir durum söz konusu mu? Galatasaray’ın anlaşmak üzere olduğu oyunculara başka takımların da ilgisi oldu.


" Sayın Çebi menajer çıkışında haklı"

- CEVAP: Her takım arzu ettiği oyuncuyu veya başka bir takımın oyuncusuyla görüşebilir. Bu ilk defa olmuyor. Geçtiğimiz yıllarda bize oldu birçok kez. Nezaket çerçevesinde yapmak önemli. Sayın Çebi menajer çıkışında haklı. Burada kazanan taraf menajer oluyor. Orada dikkatli davranırız. Bütçeleri belli takımların. Harcama limitleri de belli. Şartlarımız uyarsa, görüşmelere devam edeceğiz. Başkanlarla şeffaf bir ilişkimiz var ama bu demek değildir ki Galatasaray’ın yapması gerekenlerden ödün vereceğiz. Ödün vermeyeceğiz.

- SORU: Gedson Fernandes’in transferindeki son durum nedir?


"Gedson Fernandes ile görüşmeler sürüyor"

- CEVAP: Görüşmeler devam ediyor. Benfica ile Galatasaray arasında iyi bir ilişki var. Hocamızın da kulüple ilişkileri iyi. Bir kulübün resmi teklifine ulaştık. Centilmenlik çift taraflı olur. O teklife de ulaştık. Benfica’da bir görev değişimi oldu. O da süreci biraz geciktirdi. Ama görüşmelerimiz sürüyor.

- SORU: Rosier transferinden vazgeçme sebebiniz nezaketen mi? Yoksa oyuncunun Beşiktaş’ta oynamak istemesi mi? Bir de pilot takımlarla anlaşma yapacağım demiştiniz. Devam ediyor mu?


"Hiçbir transferden vazgeçmedik"

- CEVAP: Başka bir takımın ricasıyla hiçbir transferden vazgeçmedik. Oyuncunun Galatasaray formasını giymesi de önemli. Herkes birbirine bir oyuncuyu alma derse o zaman sahaya çıkmayalım. Pilot takım görüşmelerimiz devam ediyor. Anlaşma için pazarlık aşamasındayız. Eylül ayına kadar 1-2 takımı açıklamak istiyoruz. Arzu ediyoruz.