AjanssporAjansspor uygulamasını indir

CANLI - Galatasaray Başkanı Burak Elmas konuşuyor

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 14 Eki 2021 - 20:05 / Son Güncelleme : 14 Eki 2021 - 21:04

Galatasaray Başkanı Burak Elmas; seçim süreci, göreve başladığından beri yaşananlar ve hedeflenen başarılar hakkında açıklamalarda bulunuyor.

CANLI - Galatasaray Başkanı Burak Elmas konuşuyor

AJANSSPOR - HABER

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, beIN SPORTS'a seçim süreci, göreve başladığından beri yaşananlar ve hedeflenen başarılar hakkında açıklamalarda bulunuyor.

İlk olarak demokratik bir seçimle yönetime geldiklerini dile getiren Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, şu ifadeleri kullandı:

"Yorulduk ama Galatasaray için yorulmak bize batmıyor"

"Bizim için aday olmak bir iktidar mücadelesi değil, Galatasaray adına verilen bir mücadeleydi. Tüm süreci şeffaf götürdük. Galatasaray'a yakışan bir şekilde, örnek gösterilecek bir seçim süreciydi. Yorulduk ama Galatasaray için yorulmak bize batmıyor. Seçime hazırlanırken, kazanmaktan ziyade bazı prensiplere sahip çıkmayı daha önemli gördük. Sürekli aynı kişilerin yönetimde yer alması gibi konulardan uzaklaştık. Liyakat sahibi, konularına hakim, projelerine hakim arkadaşlarımla yola çıktık. Sonunda da Galatasaray üyeleri bize bir teveccüh gösterdi."

"3 aylık süreçte bir-iki senelik çalıştığımızı hissediyoruz"

"Popüler olmaya gelmedik. Galatasaray'ın geleceğine pozitif etkiler yapacak kararlar almak için buradayız ve böyle de devam ediyoruz. Sürprizlerle karşılaştık ama pembe tablo bekleyerek gelmedik. Bu sorunları çözmeye geldik. Hızlı çalıştık. 3 aylık süreçte bir-iki senelik çalıştığımızı hissediyoruz."

"Bazı alışkanlıklar hala devam ediyor"

"Galatasaray'da çok kronik, acı reçeteler var. Ciddi radikal kararlar almak gerekiyordu. Biz buraya sorunları çözmeye geldik. Hata yapmamaya gayret ediyoruz. Kulüplerimizdeki problemin sebebi pandemi değil. Pandemi üstüne geldi. Pandemi olmasaydı da kulüplerimizin ciddi maddi problemleri vardı. Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılım hakkı da ortadan kalktı. Bu sistem, geçmişte yapılanlarla devam edemezdi. Bazı alışkanlıklar hala devam ediyor. Biz her ne pahasına olursa olsun değişmesi gerektiğini söylüyoruz. Biz buraya sorunları çözmeye geldik. Hata yapmamaya gayret ediyoruz."

"Seçime girerken kaybetmekten korkmadık"

"Sorunların büyüklüğünü biliyorduk, çalıştık. Seçime girerken kaybetmekten korkmadık. Önemli olan, ideallerimiz doğrultusunda Galatasaray'a yakışan bir ekip olarak aday olmaktı. Kazandıktan sonra da, burada kalmak kaygısıyla hareket etmiyoruz. Bankalar Birliği anlaşması nedeniyle bazı acı reçeteler bize kredi veren bankalar tarafından dikte edilmiş olsa da, bazı ciddi kararlar almak lazım."

"Geçmişte yabancı kuralı varken Türk futbolu uçmadı"

Türkiye Futbol Federasyonu'nun açıkladığı yabancı sınırı konusuna da değinen başkan Burak Elmas " Türk kulüplerine yabancı sınırı getirmek yerine altyapıyı teşvik etmek daha uygun. Bazı teknik direktörlerin ve yorumcuların yabancı konusunda samimi olmadıklarını düşünüyorum. Her ne olursa olsun biz doğruları söylemeye devam edeceğiz. Yine birileri çıkar, milli marş okunmuyor der. Sanki milli marş okununca Milli Takım başarılı oluyor. Doğru, belli kalitede yabancıların gelmesi lazım ama geçmişte yabancı kuralı varken Türk futbolu uçmadı. Burada esas, iyi oyuncuyla maç ve antrenman yapmak. Yabancı kuralı, size Türk oyuncu oynatmayı yasaklamıyor." şeklinde konuştu.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle de kulüplerin maddi sıkıntılarının arttığını dile getiren Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, şu ifadeleri kullandı:

"Futbol çok büyük destek almadan buralara kadar geldi"

"Galatasaray'ın karşılaşacağı faiz miktarı 400 milyon tl civarı. Burada iki sıkıntı var. Hükümetimiz bu pandemi sürecinde ciddi mücadele vermek zorundaydı. Destek alan sektörlere bakarsanız, futbol çok büyük destek almadan buralara kadar geldi. Mali disiplin için, bazı önlemleri erken almak lazım. 4-5 yıllık kontratlar varsa elinizde, bunlardan çıkamazsanız bu bir süreç alıyor. İkinci problem ortaya çıkıyor: rekabet. Sistem getiriyorsanız, bunun sıkı denetlenmesi lazım. UEFA neden FFP dedi? Mücadele sadece sahada değil, finans tarafında da gerçekleşiyor."

"Ceplerinden ödeyecek olsalardı Falcao’yu asla transfer etmezlerdi"

‘Türk futbolu battı' söylemi var ama hiç batmış gibi bir önlem göremiyorum. Biz bu önlemleri almaya çalışıyoruz ama aynı zamanda yarışacağız da. Yarışmak ve dönemsel popülarite adına Galatasaray'ın geleceğini tehlikeye atmayacağız. O dönem görev yapan yöneticilerimiz eğer, kulübün sahibi olsaydı, zararı ceplerinden ödeyecek olsalardı Falcao’yu asla transfer etmezlerdi. Popülerlik uğruna bu transferler yapılıyor."

"Bazı konularda anlaşmamız mümkün değil"

Rakip takımların başkanlarıyla yaşadıkları polemiklere de değinen Elmas "Biz oturduğumuzda, bütün kulüp başkanları konuşuyoruz. Birbirimize karşı insan olarak saygı ve sevgi var. Bazı konularda anlaşmamız mümkün değil. Kulüplerin kendi camiaları açısından baktığı bir perspektif var ve bundan kimsenin vazgeçmesini beklemiyorum. Bu var diye birlikte çalışmamanın da problem olduğunu düşünüyorum. Konuşunca da bazı sorunlarla ilgili çözüme gidebiliyoruz. Söylemlerimizde dikkatli olmamız lazım." dedi.

Gelecek sezon transfer politaları hakkında ise Burak Elmas, şu ifadeleri kullandı:

 

"Takımın maaş ve yaş limitini belli bir standarda oturtmamız lazım"

 

"Falcao'yla açık ve samimi şekilde konuştuk. Galatasaray'ın içinde bulunduğu maddi durumun, maaşlarını ödemek için uygun olmadığını onlara söyledik. Bazı oyuncular anlayışlı davrandılar. Falcao ile önümüzdeki sene alması gereken ücretin %40'ı konusunda anlaştık. O da transferin son gününde Rayo Vallecano'yla anlaştı. Önümüzdeki sene de bu tip hamleler devam edecek. Takımın maaş ve yaş limitini belli bir standarda oturtmamız lazım. Önümüzdeki sene yabancı kuralı uygulanacak mı? Kulüplerimizin transferlerine bakın. Bu kadar yabancının kontratlarını tescil ediyorsunuz. 3 senelik kontratları tescil ediyorsunuz, seneye bunları göndereceksiniz diyorsunuz."

"Hocayla arama kimseyi sokmaya gerek yok"

Teknik direktör Fatih Terim ile uzun bir geçmişe sahip oldukarını söyleyen Elmas "Fatih Terim ile çok gençken çalıştım ilk seferde. O sebeple açıkça söyledim hocayla çalışacağımızı. Fatih Hoca'nın bir avantajı var, benim kadar Galatasaraylı. Bütün perspektiflerden bakarak, prensipleri oturtup konuştuk anlaştık. Futbol bana bağlı olacak demiştim. Hocayla arama kimseyi sokmaya gerek yok. Hocamızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Transferde hiç hata yapmadık. Tüm transferlerimiz bir sistemle yapıldı. Fatih hocayla fazla büyük planlarımız var. Sonra finansal perspektifi koyup, planları zamana yayıyoruz. Güzel bir birlikteliğimiz var. Dönemsel düşünenler, stratejisi olmayanlar ve ürkek davrananlar, uzun süreli başarılı olamazlar. Bizim bir stratejimiz var." dedi.

Sezon başında Galatasaray'ın kadrosuna katmak için büyük uğraşlar verdiği Gedson Fernandes transferini de açıklayan Elmas, sonucun neden olumsuz sonuçlandığını şu ifadelerle açıkladı:

 

"Gedson'u önce göndermek istemediler"

 

"Gedson'u önce göndermek istemediler. Kiralamak da istemediler. Sonra da fahiş fiyat istediler. Orada yönetim değişti. Sürekli yönetimin vereceği kararı bekledik. Takımda tutmaya karar verdiler. Kulübünde başarılar dileriz."

"Marcao-Kerem olayı sonrası soyunma odasına indim"

Giresunspor maçında Marcao ve Kerem Aktürkoğlu arasında yaşananlarla ilgili de konuşan Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas "Aileden biri hata yaptığında, onu direkt olarak aileden atmıyorsunuz. Marcao da Kerem de ailenin üyeleri. Bu tarz olaylarda baskıya dayanamayarak hızlı karar verirseniz, hata yaparsınız. Toplumumuzda yargısız infaz alışkanlığı var. Bu sene ilk defa Marcao-Kerem olayı sonrası soyunma odasına indim ve hocayla görüştüm. Olayla alakalı karar verdik. Temkinli kalmaya karar verdik. Birçok şeye şahit oldum ama Marcao olayı benim için de bir ilkti. İşin komik tarafı bir de kazandığımız bir maçta olması" şeklinde konuştu.

"Halil konusunda enteresan bir madde koyduk"

Son dönemde adı Avrupa kulüpleriyle anılan Diagne, Halil ve Mohamed'in transfer görüşmelerine de değinen Elmas "Mostafa Mohammed'e Bordeaux'nun bir ilgisi oldu. Mustafa'yla konuştuk, 'Böyle bir şey varsa gitmek isterim' dedi. Görüşmesine izin verdik. O sırada aramızda yaptığımız istişarelerde bunun olmasını istemediğimize kanaat getirdik. Konu böylece kapandı. Halil konusunda enteresan bir madde koyduk. Kimse anlamadı hala. Halil'e bir teklif gelirse, kira bedeli düşülerek ilk alacak kişi biz olacağız. Diagne, Halil ve Mohamed arasındaki en doğru kararı Fatih Terim verecektir." dedi