AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray'da Başkan Kim Olacak? Dursun Özbek Mi, Eşref Hamamcıoğlu Mu?

Ajansspor Editör
Salim Manav
İlk Yayınlanma : 11 Haz 2022 - 09:51 / Son Güncelleme : 11 Haz 2022 - 21:21

Galatasaray'da Dursun Özbek ve Eşref Hamamcıoğlu arasında geçecek olan başkanlık yarışı, Galatasaray Lisesi'nde saat 10.00'da başlayıp 15.00'te sona erecek. Ajansspor olarak, Galatasaray'daki başkanlık seçimini canlı aktarıyoruz. İşte detaylar...

AJANSSPOR HABER

Galatasaray'ın sürekli ertelenen ve son bölümü büyük bir yarışa sahne olan seçimi bugün yapılacak. Sarı-kırmızılı kulübün 103. dönem yönetiminin belirleneceği genel kurul, Galatasaray Lisesi'nde saat 10.00'da başladı.

Sandıklardan çıkan güncel sonuç

Sarı Liste: Eşref Hamamcıoğlu

Kırmızı Liste: Dursun Özbek

Açılan Sandık: 24 - Dursun Özbek: 2206 - Eşref Hamamcıoğlu: 2068

Galatasaray'ın yeni başkanı Dursun Özbek oldu.

 • 24. Sandık
  Sarı Liste: 85
  Kırmızı Liste: 116

 

 • 23. Sandık
  Sarı Liste: 59
  Kırmızı Liste: 155

 

 • 22. Sandık
  Sarı Liste: 76
  Kırmızı Liste: 94

 

 • 21. Sandık
  Sarı Liste: 79
  Kırmızı Liste: 100

 

 • 20. Sandık
  Sarı Liste: 79
  Kırmızı Liste: 134

 

 • 19. Sandık
  Sarı Liste: 92
  Kırmızı Liste: 103

 

 • 18. Sandık
  Sarı Liste: 80
  Kırmızı Liste: 94

 

 • 17. Sandık
  Sarı Liste: 74
  Kırmızı Liste: 82

 

 • 16. Sandık
  Sarı Liste: 81
  Kırmızı Liste: 79

 

 • 15. Sandık
  Sarı Liste: 60
  Kırmızı Liste: 92

 

 • 14. Sandık
  Sarı Liste: 75
  Kırmızı Liste: 79

 

 • 13. Sandık
  Sarı Liste: 87
  Kırmızı Liste: 87

 

 • 12. Sandık
  Sarı Liste: 98
  Kırmızı Liste: 84

 

 • 11. Sandık
  Sarı Liste: 70
  Kırmızı Liste: 81

 

 • 10. Sandık
  Sarı Liste: 93
  Kırmızı Liste: 74

 

 • 9. Sandık
  Sarı Liste: 64
  Kırmızı Liste: 65

 

 • 8. Sandık
  Sarı Liste: 85
  Kırmızı Liste: 91

 

 • 7. Sandık
  Sarı Liste: 95
  Kırmızı Liste: 80

 

 • 6. Sandık
  Sarı Liste: 121
  Kırmızı Liste: 71

 

 • 5. Sandık
  Sarı Liste: 122
  Kırmızı Liste: 63

 

 • 4. Sandık
  Sarı Liste: 106
  Kırmızı Liste: 86

 

 • 3. Sandık
  Sarı Liste: 98
  Kırmızı Liste: 92

 

 • 2. Sandık
  Sarı Liste: 113
  Kırmızı Liste: 107

 

 • 1. Sandık
  Sarı Liste: 76
  Kırmızı Liste: 97

8 bin 862 üye oy kullanabilecek

Genel kurulda kongre divan heyetinin oluşturulup, açılışın yapılmasının ardından seçimlere geçilecek. Genel kurulda, oy kullanma hakkına sahip 8 bin 862 üyenin sandık başına gidebilecek.

 

24 sandık olacak

Kongre üyelerinin oylarını kullanabilmeleri için Galatasaray Lisesi'nde 24 sandık kurulacak ve saat 15.00'te oy kullanma işlemi sona erecek. Galatasaray'ın olağanüstü genel kurulunda, Dursun Özbek ile Eşref Hamamcıoğlu kulüp başkanı olmak için yarışacak.

Özbek için kırmızı, Hamamcıoğlu için sarı pusula

Genel kurul üyeleri Özbek için kırmızı, Hamamcıoğlu için de sarı renkte basılan oy pusulalarını kullanacak.

Dursun Özbek 2 nolu sandıkta, Eşref Hamamcıoğlu ise 3 nolu sandıkta oy kullanacak.

Burak Elmas'tan teşekkür mesajı

Genel kurulda konuşan başkan Burak Elmas, "Aileme bu zorlu dönemde sonuna kadar yanımda oldukları için, sonrasında ekip arkadaşlarıma bu zorlu dönemde yanımda oldukları için teşekkür etmek istiyorum. Bu zorlu görevde yanımızda oldukları için değerli Galatasaray taraftarına teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. İki başkan adayına taşın altına elini koydukları için teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Genel kurul divan başkanlığına Asena Yılmazkaya Dinçbaylı seçildi

Genel kurulda ilk olarak kongre divan başkanlığına Asena Yılmazkaya Dinçbaylı seçildi.

Eski başkanlardan Dursun Özbek ile eski divan kurulu başkanı Eşref Hamamcıoğlu'nun başkanlık yarışı vereceği kongrede, saygı duruşu ile İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sandık görevlilerinin onaylanması işlemine geçildi.

Dursun Özbek oyunu kullandı

Galatasaray Başkan adayı Dursun Özbek oyunu 2. sandıkta kullandı. Özbek, "Hangi başkan seçilirse seçilsin başarılı olacağını düşünüyorum" dedi.

Timur: "Seçim sürecinde birçok iftira atıldı hiçbir cevap vermedik"

Galatasaray'da başkan adayı Dursun Özbek'in listesinde yer alan Erden Timur, "Demokrasi şöleni olması çok güzel. Bu katılım çok değerli bir şey. İnsan çabayı gösterdikten sonra sonucu beklememesi lazım. Bir söz var; 'İnsan zaferden değil, seferden sorumlu'  diye. Mesela çaba. O çabayı son ana kadar vermek lazım. Dünyada insanın yaradılış amacı sevmek. Galatasaray'da da ülkemizde de sevgiye çok ihtiyacımız var. Bu politik bir söylem de değil. Seçim sürecinde birçok iftira atıldı hiçbir cevap vermedik. Sevgi söylemi romantik değil, yaşanması gereken bir eylem. Bu lisan herkese hakim olsun" şeklinde konuştu. 

Hamamcıoğlu: "Seçim öncesi kaliteli bir şekilde devam etti"

Sarı-kırmızılı takımda bir diğer başkan adayı Eşref Hamamcıoğlu ise, "Çok önemli bir seçim süreci yaşıyoruz. Galatasaraylı üyeler, Hür ve Bağımsız Galatasaray için oy verecekler. Seçim öncesi kaliteli bir şekilde devam etti, umarım bu şekilde biter" ifadelerini kullandı. 

Tanju Çolak: "Kimse benim Galatasaraylılığımı sorgulamasın"

Türk futbolunun ve Galatasaray'ın efsane oyuncularından Tanju Çolak, "18 yıldır Galatasaray kongre üyesiyim; ilk kez oy vereceğim, Galatasaray'ın buna ihtiyacı var. Samsunspor'da oynarken Galatasaraylı olduğumu söyledim. Fenerbahçe'ye giderken ağlayarak gittim. Fenerbahçe'de Galatasaraylı olduğumu söyledim. Kimse benim Galatasaraylılığımı sorgulamasın" dedi.

Hamamcıoğlu: "Akşam saatlerine kadar beklemek lazım"

Eşref Hamamcıoğlu, "Seçim bayram havasında geçiyor. Yağmurlu bir hava olmasına rağmen katılım çok fazla. Akşam saatlerine kadar beklemek lazım. Galatasaray üyelerine çağrıda bulunuyorum; lütfen gelip oy kullansınlar, demokrasi görevlerini yapsınlar. Sandıklardan gözlemlediğimiz önde gidiyoruz; umarım bu şekilde devam eder" dedi. 

Faruk Süren: "Galatasaray için hayırlı olsun"

Galatasaray Eski Faruk Süren, "Galatasaray için hayırlı olsun. Kalabalık gözüküyor. Ne olacağını göreceğiz. Propagandalar sırasında gayrimenkul projeleri çok gördük ama sportif faaliyetlerin nasıl yürüyeceğini görmedik. İnşallah seçilen başkan bunları da açıklar" şeklinde konuştu. 

Özbek: "5000 bin civarında bir katılım olacaktır"

Dursun Özbek, "Galatasaray için çok önemli bir gün. Bildiğiniz üzere futbol ekonomisi, genel ekonomik durum çok iyi. Galatasaray'da problemler artıyor, buna çözüm üretmeliyiz. Günlerdir projelerimizi anlatıyoruz. Galatasaray için en iyi sonucun çıkacağını düşünüyorum. Şimdiden hayırlı olsun. 4500 üzerinde bir katılım bekliyorum. 5000 bin civarında bir katılım olacaktır" dedi.

Burak Elmas oyunu kime verdi?

Galatasaray Başkanı Burak Elmas oyunu, son seçimdeki rakibi Eşref Hamamcıoğlu'na verdi. Elmas'ın oyunu kullanırken zarfın içi görülüyordu ve oyunu da sarı pusulaya attığı görüldü. Öte yandan, konuyla ilgili Spor Arena'ya konuşan Elmas,  zarfın içine hem sarı hem de kırmızı oy pusulası koyduğunu  açıkladı.

Adnan Polat: "Ölene kadar Galatasaraylılığımı devam edecek"

Galatasaray Spor Kulübü'nün eski başkanlarından Adnan Polat, "Umarım birlik beraberlik olur. Seçimde hangi başkan kazanırsa, bizim başkanımız olacak. Biz de ona hizmetimizi yapacağız. Ölene kadar Galatasaraylılığımı devam edecek" şeklinde konuştu. 

Ünal Aysal: "Başkan olmak gibi bir planım yok"

Galatasaray eski başkanı Ünal Aysal, "Galatasaray için her yeni gün bir umut demek. Ben daha önce de belirttim. İnsan hayatı bir gelişim. Başkanlık çok şerefli, önemli bir görev. Diğer arkadaşlarıma da nasip olması lazım bunun. Gençlerin arkadan gelerek, daha iyi işler yapması için yardımcı olmak daha hayırlı olur diye düşünüyorum. O bakımdan yeniden başkan olmak gibi bir planım yok. Bu kalabalık beni çok mutlu etti. Galatasaray'ın sorunlarının çözümlerine hepimiz katkıda bulunmamız lazım. Seçilecek yönetimlerin uygulayacakları prensipler benim için çok önemli. Kuralların dışına çıkıldığında rahatsız olurum. Benim saygı duyduğum kurallara uyan her yönetime, her türlü desteği vermeye hazırım. Galatasaray'a başarılar diliyorum. Şimdiden seçilecek başkanımızı ve yönetimini kutluyorum. Onların başarısı için hem duacısı hem de yardımcısı olacağız." ifadelerini kullandı.

Hamamcıoğlu: Yüzde 60-%40 öndeyiz"

TRT Spor'a konuşan başkan adaylarından Eşref Hamamcıoğlu, "%60-%40 öndeyiz gibi görünüyor şu an için" dedi.

Hayri Kozak: "Katılım, beklediğimden iyi"

Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Hayri Kozak, "Katılım, beklediğimden iyi. Saat 3'ten sonra tempo düşer, sonra telefon trafiği başlar. Dengede giden bir görüntü var. Bunu karamsar bir görüş olarak lütfen almayın. Bir türlü birlik beraberlik konusunda netice alamadık. Bakalım yeni seçilen başkanla birlikte bu durum nasıl olacak" dedi. 

Rezan Epözdemir: "Demokrasi sürecine dönen bir seçim var"

Galatasaray eski yöneticisi Rezan Epözdemir, "Demokrasi sürecine dönen bir seçim var. Galatasaray yalnızca bir spor kulübü değil, aynı zamanda eğitim ve kültür kurumu. Yüzlerce, binlerce Galatasaraylı, yarınlara sahip çıkmak için buraya geldi. İki aday var. Onları da kutluyorum, bu zor günde ortaya çıktıkları için. Galatasaray siyaseti ne yazık ki bölünmüş, kutuplaşmış. Bundan sonra yeni dönem mottosu şu olmalı, birlik beraberlik, empati. Birbirimizi anlayalım, empati kültürümüzü geliştirelim. Kaybeden, kazananı tebrik edecek. Kazanan da kaybedeni kucaklayacak. İki adayına da başarılar diliyorum. Kim kazanırsa kazansın, Galatasaray kazansın" ifadelerini kullandı.

Emre Aşık: "Desteğimizi vermeye geldik"

Galatasaray eski oyuncusu Emre Aşık, "Tekrar yuvada olmak çok güzel. Bu ailenin bir ferdi olmak çok güzel. Desteğimizi vermeye geldik. Her zaman Galatasaray'ın yanında olacağız. Kişiler geçici, kurumlar kalıcıdır. Aslolan Galatasaray'dır. Saha içindeki organizasyonumuzu saha dışına yansıtamıyoruz demek ki. Bu da bizim eksikliğimiz. Daha çok dikkat etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Abdurrahim Albayrak: "Zor bir dönemde ellerini taşın altına koydular"

Galatasaray Kulübünün eski yöneticisi Abdurrahim Albayrak, "Güzel bir gün. Bütün Galatasaraylılar burada. İki başkan adayımıza da teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Zor bir dönemde ellerini taşın altına koydular. Herkes projelerini beğendiği insana oy verecek. Kazanacak başkanımıza yarından itibaren hep destek olmaya bütün Galatasaraylılar'ı davet ediyorum. Bu zor günleri hep beraber omuz omuza aşacağımıza inanıyorum" diye konuştu. 

Hakan Ünsal: " Galatasaray demokrasisi kararı verecektir"

Galatasaray'ın efsane oyuncularından Hakan Ünsal, "Geçtiğimiz seçime göre hava daha iyi. Bugün biraz daha ortam daha iyi. Güzel bir katılım görünüyor. Sayın Eşref Hamamcıoğlu geçen seçimde Burak başkanla yarıştı. Kıl payı farkla kaybetti. Güçlü bir isim. Dursun Başkan da zaten daha önceden bu görevi yapmış o dönemde artıları eksileri bilen bir isim. Kulübün son yıllardaki pozisyonu itibariyle bir hamle yapması gerektiği bir süreci gösteriyor. Galatasaray elindeki oyuncuları satarak devam etmektense, kadroyu güçlendirerek yürüyecek bir başkanla yürümek zorunda. Galatasaray demokrasisi kararı verecektir. Bizim oynadığımız dönemde de üst üste şampiyon olduktan sonra ara verilen yılda bile taraftar neden diye sordu. Galatasaray'da oyuncu, yönetici ve başkansanız mecbursunuz her zaman en yukarılara oynamaya. Bu anlamda seçim kritik. Genel kurula gelip oy verenler de takımı o kritire taşıyacak kimse ona oy verecektir. Ben de o şekilde oy verdim" dedi. 

Şoray Uzun: "Çok büyük bir gurur"

Galatasaray taraftarı ve kongre üyesi olduğunu belirten Şoray Uzun, "Oy kullanmaya bir önceki seçimde olduğu gibi son 1 saat içinde geldim. Adrenalin biraz yükseliyor, o havayı teneffüs etmek istedim. Tatlı bir telaş, gerilim var. Her taraftarın hayalidir Galatasaray genel kurul üyesi olmak. Çok büyük bir gurur. Bu tarihi yerde, nezih toplulukla birlikte olmak çok büyük bir gurur. Hayırlısı olsun" şeklinde konuştu. 

Murat Özkaya: "Her zaman Galatasaray'ı hak edecek oyuncular gelecektir"

Galatasaray kongre üyes ve aynı zamanda Eyüpspor Başkanı olan Murat Özkaya, "Bugün çok güzel bir gün Galatasaray'ın bayramı. Galatasaray yeni başkanını seçecek. İnşallah akşam, sarı-kırmızı kazanacak. Galatasaray bizim için onur, güzellik, bu ülke için renk ve futbolda Türkiye için büyük bir marka. Hep birlikte yeni başkanımızı seçip, arkasında durmaya devam edeceğiz. Futbol deyince artık para en önde gelen konulardan biri. Galatasaray büyük kulüptür. Her zaman Galatasaray'ı hak edecek oyuncular gelecektir" dedi.

Oy verme işlemi sona erdi

Saat 15.00 itibarıyla Galatasaray başkanlık seçiminde oy verme işlemi sona erdi. Seçimde toplam 4459 üye oy kullandı.