AjanssporAjansspor uygulamasını indir

CANLI I Şenol Güneş'ten İtalya maçı öncesi açıklamalar

İlk Yayınlanma : 10 Haz 2021 - 21:04 / Son Güncelleme : 10 Haz 2021 - 21:25

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020'de oynayacağımız İtalya maçı öncesi basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

CANLI I Şenol Güneş'ten İtalya maçı öncesi açıklamalar

AJANSSPOR-HABER

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, İtalya maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında konuştu. Pandemi sürecindeki emekçilere ve sporun emekçilerine teşekkür ederek szölerine başlayan Güneş'ten satırbaşları şöyle...

"2020 organizasyonunun 1 yıl arayla tekrar başladığını görüyoruz. Gecikmeli de olsa ilk adımı atacağız. Turnuvanın açılış maçını oynamak büyük bir gurur. Pandemi sürecindeki emekçilere ve sporun emekçilerine teşekkür etmek istiyorum. Ailelerinden sevdiklerinden uzak geçen kamp süreçleri yaşadılar, yaşıyorlar. Sosyal mesafesiz yapılan bir sporda her türlü riski aldılar. Futbolun vazgeçilmezi olan seyirci yoktu. Buna rağmen işlerine odaklandılar." 

Güneş: İyi futbol oynamak istiyoruz 

"Bütün dünyadaki toplumların da pandemi belasından kurtulmasını diliyorum. Kazananı kaybedeni şimdiden tebrik ediyorum. Daha turnuvanın başlangıcında. İyi futbol oynamak istiyoruz. Grubumuz zor. Avrupa’nın en iyi takımlarından biri İtalya’yla başlayacağız. En genç takımla katılan takımımızın da kendini göstereceğini düşünüyorum. 1996'da Avrupa Şampiyonası’nı Hırvatlarla oynamıştık ama bu açılış maçı değildi. Bunun dışında ilk kez Avrupa Şampiyonası’nda oynayacak oyuncularımız var."

'Biz de buraya kazanmak için geldik'

"İlk galibiyeti tatmak bizim için gurur verici olacak. Mancini tabii Türkiye’yi iyi biliyor. Galatasaray’da çalıştı. Kendisini biliyoruz. Tecrübeli bir kişi. Biz buraya favori olarak gelmedik. İnşallah finali İtalya’yla oynarız. Bu bir hayal. Bu bir beklenti. Ama önce ilk maçımızı düşünüyoruz. Herkese başarılar diliyorum. Herkes kazanmak ister. Biz de kazanmak için geldik. 26 oyuncumuzun herhangi bir sıkıntısı yok. Yarınki maça hazırız. Keyifli maçlar oynamak istiyoruz. Herkesin mutlu olacağı maçlar diliyorum."

'Maç bittiğinde puanların sevincini yaşamak istiyorum'

“Bütün her şeyi içinde kapsayan bir maç oynayacağız. Rakibin gücünü ve kendimizi biliyoruz. Yetenekli ve tecrübeli oyuncuları var. Kalecileri, savunmaları, hücum hattı. Bütün oyuncuları iyi oyuncular. Oynayan oynamayan kadro itibariyle… Evet kendi liglerinde oynuyorlar. Çoğu dışarda oynamıyor. Ama çok başarılılar ve tecrübeliler. İtalya futbolunun dünya futbol arenasındaki yerini biliyoruz. Heyecanıyla coşkusuyla futbol kültürü olan bir ülke. Biz de futbolu seviyoruz. Ülke olarak benzerliklerimiz var. Yarınki maç teknik, taktik açıdan zor olacak. İtalya güçlü olduğu için, ben yarın oyuncularımdan kendi yeteneklerini görmek istiyorum. Olağan dışı bir şey istemiyorum. Maç bittiği zaman işimizi yapmanın mutluluğunu ve alacağımız puanların sevincini istiyorum."

“Bu maç kendi maçına bir açılış maçı. Dünya futbolunun, futbolseverlerin ilgiyle seyredebileceği bir müsabaka olacak. Tekrar söylüyorum: sportif başarıyı kovalarken centilmenliği unutmayacağız. Diğer yandan, burada oynayan oyuncularımızın tabii ki avantajı var. Ama bu tek başına bir anlam ifade etmez. Burada kimin öne çıkacağını yarın göreceğiz. Bazen çok şey beklediğiniz oyuncular altta kalabiliyor. Benim beklediğim oyuncularımın takım halinde oynamaları. Onun dışında öne çıkanları alkışlarım."

"İtalya’nın uzun süredir kaybetmemesi disiplinli olmalarını gösteriyor. Biz çok dikkatli olmak zorundayız. Bunu yaparsak sonuç lehimize dönebilir. İnşallah öyle bir duruma düşmeyiz. Buradaki oyuncularımız buraya kolay gelmedi. Her müsabaka önemli. Turnuvanın ilk maçı ve son maçı önemlidir. Yani, akılda kalır. Akılda kalmak istiyoruz. İz bırakmak istiyoruz. Sonraki 2 maçımızı da unutmayalım. Kazansak da kaybetsek de devam edeceğiz."

“Daha önce yapılmayanı yapmak gerekiyor. 2002'deki alınan sonuçlardan bugüne kadar başarılı dönemler geçirdik. 2008'deki sonuç başarılıydı. Sonraki süreçte önemli. Ama bunlar tek başına yetmez. Hep söylüyorum, biz tarihi seviyoruz. Ben de tarih öğretmenliği de var biraz. Burada şampiyon olsak bile aynı şeyi söyleyeceğim. Üreten, yarışan bir ülke olduğumuz zaman zaten başarı kendiliğinden gelecektir. Takım yenilecek, yenilenme sinerjiyi doğuracak ve rekabet ortaya çıkacak. Oyuncularımızın üzerinde Türkiye’nin umutları ve heyecanı var. Ama hep diyorum: Alacağımız sonuç kadar, oynayacağımız oyun da önemli."

“3 oyuncu dışında oyuncularımızın katılımı yok ama oyuncularımızın deneyimleri var. Bu deneyimlerin başarı getirip getirmeyeceğini turnuvada göreceğiz. Tecrübe durarak olmuyor. Üreterek çalışarak oluyor. İnşallah burada da böyle olacaktır. Burada 2002'yi hissediyorum. Ufak tefek ayrılıklar olsa da bir takım olduğumuzu düşünüyorum. Yarınki müsabakaya çıkacak oyuncularımızla hemen hemen her şeyi konuştuk. Rakipleri zaten biliyorlardı. Şimdi çok daha iyi biliyorlar. Onların da iyi oyuncuları var. İdeal kadrolarını sahaya sürecekler. Keyifli maç olmasını bekliyorum. Gol hanesinin de fazla olmasını düşünüyorum ama inşallah bizim kaleye değil, onların kaleye olur.”