Bakan Koca, 6 Nisan vaka ve ölüm sayısını açıkladı!

NTV, Habertük CNN ve Fox canlı izleyin... Bakan Fahrettin Koca, koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulunacak. Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamaları ise haberimizde olacak. Koronavirüs hakkında açıklamaları FOX, NTV ve CNN aracalığı ile haberimizden canlı izleyebilirsiniz.
7 Nisan 2020 15:38- Son Güncelleme - 7 Nisan 2020 15:40
Google news abonelik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. 

Koca'nın açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde: 

Bakan Koca'nın açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri:

Bakan Koca'nın açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri:

Salgının daha etkin seyrettiği İstanbul, Kocaeli, Ankara ve İzmir gibi şehirlerin ortak özellikleri var. Yurt dışı gidiş gelişleri ve sosyal özellikleri. İzolasyon kuralına şehir şehir uymamız zorunludur. 83 milyon insanın izolasyonu hayat biçimi haline getirmesi gerekmektedir. Başka bir durum düşünülemez. Hepimiz virüse karşı güç birliğinde olmamız gerekiyor.

Dün, ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk. Şimdi şehir şehir izole etmeye çalışıyoruz. İzolasyon kuralını hayat tarzı hâline gelmelidir. Başka bir seçenek yok. Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmadığı dönemlerde ilk adımları attık. Bilim Kurulu'nu kurduk. Bilimsel yönetemli mücadele vermemize rehberlik ettiler. Mücadele kapsamı genişledi. Toplum Bilimleri Kurulu adı verdiğimiz yeni bir kurul oluişturduk. Kurul, toplumsal öneriler getirecek ve bize hayatı kolaylaştıracak tekliflerde de bulunacak. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak.

Yaş bir güvence değildir. Sağlıklı görünen ve belirti göstermeyen taşıyıcıların varlığı unutulmamalıdır. Tesk kapasitemizi arttırdık. Günlük test sayımızın önümüzdeki haftala 30.000'e çıkacağını bekliyoruz. Zincirdeki pozitif vakaları tespit ediyoruz.

İlaç tedavisine erken başlamımız önemli sonuç verdi. Hastalığın akciğerde bulunması oranı azaldı. Biz herkesten önce temin ettik.

Evde izole edilmesi gereken hastalarımızı dijital bir şekilde takip edeceğiz ve gerekli olduğunda kendisini uyarma özelliğinin de hazırlıklarını tamamladık.

Yeni vaka sayıları (6 Nisan)

Yeni vaka sayıları (6 Nisan)
İlaç tedavisine erken başlamımız önemli sonuç verdi. Hastalığın akciğerde bulunması oranı azaldı. Biz herkesten önce temin ettik.
 

Dünyada örneği olmadığı şekilde kapasitesi binler olan hastane odalarını yoğun bakım ünitesi olarak kullanabiliriz. Bunun örneği yok. Kusurlarımız da olabilir, bu kusurlarla ilgili olarak önerilere de açığız. Yeter ki öneri olsun. Maskeyi takarak güvende olduğumuzu hissederek dışarı çıkmayalım. Zorlunlu dışarı çıkma durumu varsa maske takılmalı. Temas etmemeliyiz, mesafeyi korumalıyız, izole olmalıyız.

Tekrarlayan testlerin olduğu doğru. Bunlar yüzde 10 oranında. Büyük tekrar oranı söz konusu değil. Eczanelerde maske satışı asla söz konusu olmayacak. Bedava vermek istiyorlarsa verecekler. Ücretsiz maske dağıtımı konusunda yoğun bir gayret içerisindeyiz. Maskeyi gidip almanız gerekmiyor. Biz çok rahatlıkla sentetik olmayan pamuklu bezle bunu yapabiliriz. Eczanelerde satış olursa bize müracaat edebilirler.

 

Bu gol nasıl kaçar