CAS Hakemi Emin Özkurt'tan Terim açıklaması: "PFDK ve Tahkim'de görev yapan..."

13.09.2019 - 17:25 | Son Güncellenme: 13.09.2019 - 14:29

Spor hukuku alanında Türkiye'nin tecrübeli ve önde gelen isimlerinden biri olan Emin Özkurt, Tahkim Kurulu’nun Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’e verilen cezayı 4 maçtan 3 maça indirmesini değerlendirdi. Aynı zamanda CAS Hakemi olan Özkurt, sarı-kırmızılıların bundan sonra izlemeyi düşünebileceği yol haritasını da paylaştı.

Radyospor’da Haber Aktif programında Emrah Karalinç’in canlı yayın konuğu olan Emin Özkurt’un açıklamaları şu şekilde:

Emin Özkurt: "Sezon bitince tekerrür hükümleri işlemez"

Fatih Terim 38. maddeden sevk edildi. Bu maddeye baktığımızda 3-7 maç arasında ceza gelme ihtimali vardı. 4 maç ceza verilmişti. Fatih Terim geçen sene de ceza aldı. Ama bir sezon bitince diğer sezona tekerrür hükümleri işlemez. Daha sezonun başında bu yönde ceza alması, sonraki açıklamalarında daha ağır ceza alma ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Emin Özkurt: "Gerekçesiz ceza olmaz"

Gerekçesiz ceza olmaz. Bir cümleyle şu kadar ceza verdik dememeli. Hukuki açıdan bu problem. Benzer açıklamalarla durumu mukayese etmeden, böyle kısa cezalar verince insanların aklına farklı örnekler geliyor. Hukukun bir kriteri var; talimatlara göre karar verir. Önce verilen kararlar önemli. Bu işi ilk kez keşfetmiyoruz. Standart olmalı.

Emin Özkurt: "Hukukçular nasıl akıl yürüttü? Bunu görebilmemiz gerekiyor"

TFF’de şu anki cezalar açısından konuştuğumuzda 3-7 maç arası gibi geniş bir yelpaze var. Hukukçular nasıl bir akıl yürüttü? Bunu tam olarak anlayamıyoruz. Kararlar gerekçesiz yayınlanıyor. Bu çok önemli. TFF’ye geniş takdir hakkı tanınması mümkündür. Ancak; bu takdir hakkını nasıl kullanıyor, hani nedenlerle ceza veriyor. Bunu görebilmemiz gerekiyor.

Galatasaray için yargı yolu açık mı?

Galatasaray, ‘Biz bu işi Tahkim ile sınırlı tutmayacağız, yargıya taşıyacağız’ diyemez. Çünkü; anayasamızın ilgili maddesine göre; futbolun disiplinine ilişkin kararlar bağlayıcıdır. Tahkim’in kararı nihaidir. Belki bu hükmün anayasaya olan aykırılığını gündeme getirip Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılabilir. Yargı yolu kapalıdır.

Emin Özkurt: "PFDK ve Tahkim'de görev yapan meslektaşlarımız günceli takip etmeli"

Spor Hukuku bir bilim dalıdır. Spor Hukukunun kendisine ait dinamikleri var. PFDK ve Tahkim’de görev yapan meslektaşlarımızın spor hukukunun güncel gelişmelerini, örnek kararları biliyor olmaları gerekir. Türkiye’de futbol milletimizin yakından takip ettiği bir olay. Bugün Galatasaray camiası görüşlerini dile getiriyor, yarın Fenerbahçe getirebilir. Görev yapan insanların konuya hakim olması gerekiyor. TFF’nin bu anlamda ilerleme kaydedeceğine inanıyorum.

Senin için hazırladığımız haberler