CAS kararı bozulur mu? Türker Arslan açıkladı!

29 Mart 2017 13:45- Son Güncelleme - 29 Mart 2017 13:45
Google news abonelik
CAS kararı bozulur mu? Türker Arslan açıkladı!

AJANSSPOR ÖZEL -  2010-2011 sezonuna ilişkin UEFA’ya yaptığı itirazdan olumlu sonuç alamayan Trabzonspor, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) konuyu taşımıştı. Ancak CAS ; bordo-mavili kulübün yapmış olduğu itirazı geride bıraktığımız günlerde reddetmişti.

Türkiye’de önemli hukukçular arasında yer alan CAS Hakimi Türker Arslan, Trabzonspor’un bundan sonraki yol haritasıyla ilgili olarak çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Radyospor’da yayınlanan Haber Aktif programında Emrah Karalinç ve İlker Koç’un sorularını yanıtlayan Arslan'ın yaptığı açıklamalardan dikkat çekenler şöyle :

Trabzonspor’u nasıl bir süreç bekliyor?

CAS’ın verdiği kararlara ilgili esas hakkında itiraz edecek bir şey yok. Ancak usulü bir takım hususlarla ilgili olarak İsviçre Federal Mahkemesi’ne itiraz edebilirsiniz. Bunun içinde en önemli olanı da kamu yararıdır. Onun dışında heyetin usule uygun olarak oluşturulmaması, savunma hakkının alınmamış olması, bir takım prosedürlere uyulmaması gibi sebeplerdir.

CAS kararı bozulur mu?

İsviçre Federal Mahkemesi, bugüne kadar kamu yararı nedeniyle yapılan itirazlar nedeniyle 3 tane falan bozdu. 20 yıla yakın bir süreden bahsediyoruz. O bakımdan mahkeme, CAS kararlarını bozması söz konusu değil. Trabzonspor’un CAS kararı ile ilgili yapacağı bir şey yok. Yeni bir müracaat imkanı da yok. UEFA ve FIFA’dan da gereken cevapları aldılar. Yeni bir yöntem bulup bulamayacaklarını da çok fazla kestiremiyorum.

“Muharrem Usta bireysel olarak AİHM’e başvurabilir”

Tekrar FIFA’ya gitmeleri söz konusu değil. CAS son merci. Bir tek İsviçre Federal Mahkemesi’ne usulü sebeplerden gidebiliyorsunuz. Başka bir başvuru mercii yok. İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidebilirler. Ama kupa getirir mi, getirmez mi ayrıca değerlendirmek lazım. Kulüp başkanı olarak Muharrem Usta başvurabilir. Kişisel olarak olabilir. Ama sonuç alabilirler mi? O kadar çok bekleyen dosya var ki… Sonucunu ancak 3-5 sene sonra alabilirsiniz. Zaten o zaman da kıymeti kalmayabilir. Ancak bir tazminat söz konusu olabilir o konuda.

AJANSSPOR ÖZEL

Yasal Uyarı : Bu haber ajansspor.com tarafından yazılmıştır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.