AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Çekme Letonya'yı! Çok çektik Letonya'dan...

İlk Yayınlanma : 08 Ara 2020 - 08:33 / Son Güncelleme : 08 Ara 2020 - 08:46

2022 Dünya Kupası elemeleri için G Grubu'nda karşılaşacağımız rakiplerden biri de Letonya oldu. Baltık ülkesi ise akıllara meşhur 'Çek bir Letonya' manşeti ile A Milli Takımı teknik direktörü Şenol Güneş'i getirdi. Çünkü Euro 2004 finalleri için Play Off'ta karşımıza çıksın dediğimiz Letonya, Türkiye'yi elemiş ve Güneş'in gönderilmesine neden olmuştu. Ajansspor Haber Müdürü Cüneyt Muharemoğlu, yazdı...

Çekme Letonya'yı! Çok çektik Letonya'dan...

Cüneyt MUHARREMOĞLU- AJANSSPOR

Şenol Güneş, Türkiye tarihinin en büyük başarısına Japonya-Güney Kore'de düzenlenen Dünya Kupası'nda imza atmıştı. Dünya üçüncüsü apoletiyle 2004 Avrupa Şampiyonası'nda grup kuraları çekildi.

Türkiye, İngiltere, Slovakya, Makedonya ve Lihtenştayn ile aynı gruptaydı. İngiltere ile soluk soluğa mücadele verildi. 11 Ekim 2003'te Alpay Özalan'ın Beckham'a yaptığı hareketle Premier Lig macerasının sona erdiği maçta iki takım 0-0 berabere kaldı. Beckham penaltı kaçırmasına karşın Türkiye direkt olarak Avrupa Şampiyonası'na gitme şansını kaçırmıştı.

'Çek Bir Letonya'

Türkiye, Euro 2004 Play- Off kura çekimine seri başı olarak girdi. Türkiye ile beraber İskoçya, Hollanda, Hırvatistan, Slovenya, Rusya, Galler, İspanya, Norveç ve Letonya play-off oynayacak takımlardı. Kuralar çekildiği gün bütün Türkiye, güçlü rakipler arasında Letonya'yı gözüne kestirmişti. Hatta Fanatik gazetesi, 'Çek bir Letonya' manşetini atarak duygulara tercüman olmuştu.

Çektik Letonya'yı

Herkesin gönlündeki gerçekleşmiş Türkiye, daha önce sadece bir kez hazırlık maçında karşılaştığı ve 3-1 kazandığı Letonya ile eşleşmişti. 15 Kasım 2003'te Letonya'da oynanan ilk maçta Milli Takım Verpakovskis 29. dakikada golüne engel olamadı. 1-0'lık yenilgiye karşın Türkiye'nin Portekiz'de yapılacak 2004 Avrupa Şampiyonası'na gideceğine şüphesi yoktu.

Ummadık taş baş yardı

19 Kasım 2003'te İnönü Stadı'nda bayram havası vardı. İlhan Mansız ve Hakan Şükür'ün golleriye Türkiye 2-0 öne geçmiş Portekiz bavulları toplanmaya başlamıştı. Ta ki 66. dakikaya kadar... Laizans'ın ayağından gelen gol İnönü Stadı'nı bir anda sessizliğe soktu. Herkes ne oluyor diye birbirine bakıyordu. Letonya'nın en yetenekli oyuncusu Verpakovskis,78. dakikada attığı golle rüyayı kabusa çevirdi. Dünya 3.'sü, Avrupa Şampiyonası'na gidemiyordu.

Şenol Güneş gönderildi

Türkiye, infial halindeydi. Baltık ülkelerinin küçük takımı Dünya Kupası üçüncüsünü elemişti. Şenol Güneş'e tepki büyüktü. Haluk Ulusoy başkanlığındaki federasyon, ‘‘başarısız olduğu’’ gerekçesiyle 24 Mart 2004 tarihinde Şenol Güneş'in görevine son verdi. Trabzon doğumlu Ulusoy, kendi topraklarının efsanesini göndermişti. Şenol Güneş'in hâlâ rahatsız olduğu tazminat meselesi ile ikilinin arasına kara kedi girmişti.

Nedir bu Letonya'dan çektiğimiz!

Sadece Şenol Güneş değil daha sonra Fatih Terim'in de Letonya'ya karşı şansı yaver gitmedi. 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerinde Türkiye, Çekya, İzlanda, Hollanda, Kazakistan ve daha önce bize kabus yaşatan Letonya ile A Grubu'na düştü. Letonya geçen zaman içinde iyice zayıflamıştı. Sadece Fatih Terim ekibi değil herkes Letonya'yı çantada keklik görüyordu. Gruba deplasmanda İzlanda'ya 3-0, Çekya'ya kendi sahasında 1-2 yenilen Türkiye için Letonya maçı büyük önem kazandı. Gazete manşetleri 2003 maçlarını hatırlatıyordu. 13 Ekim 2014'te Riga'da oynanan maçta Bilal Kısa'nın 47. dakikada attığı golle öne geçen Türkiye, Sabala'nın 54. dakikada penaltıdan ağlara yolladığı topa mani olamıyordu. Maç 1-1 bitmişti.

Türkiye daha sonra aldığı skorlarla grupta daha iddialı bir noktaya geldi. 3 Eylül 2015 tarihinde Konya'da Letonya karşısına çıkarken tek parola galibiyetti. 77. dakikaya kadar zorlanan A Milli Takım Selçuk İnan'ın attığı golle kilidi açtı. Letonya'ya karşı şeytanın bacağı kırıldı derken Sabala 90+1'de attığı gol yine Türkiye'ye şok yaşattı. Letonya, Türkiye'ye çektirmeye devam ediyordu. Grubun son maçlarında Kazakistan'ın Letonya'yı 1-0 yenmesi, Türkiye'nin 89. dakikada Selçuk İnan'ın ayağından bulduğu golle İzlanda'yı devirmesi küçük bir mucizeye yol açtı. En iyi üçüncü olan Türkiye, 2016 Fransa vizesi aldı ama Letonya yine bize ters gelmişti.

Çek bir Letonya diyen olmuş mudur?

A Milli Futbol Takımı'nın 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde yer alacağı grup belli oldu. İsviçre'nin Nyon kentinde gerçekleştirilen kurayı eski futbolcular İtalyan De Rossi ve Hollandamı Van der Vaart çekti. Türkiye, Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık ile G Grubu'na düştü. 5. torbadan rakipler gelirken geçmişi hatırlayanlar, 'Letonya'yı grupta istemedi. Belki de bu konuda çok kötü anıları olan Şenol Güneş gibi...