AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Cem Bölükbaşı, Türkiye'ye Formula 2 heyecanı yaşatacak

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 12 Oca 2022 - 11:07 / Son Güncelleme : 12 Oca 2022 - 17:30

Son dakika haberleri! Milli sporcu Cem Bölükbaşı, gelecek sezon Formula 2'de yarışacağını resmen duyurdu. Cem, Formula 2'de Charouz Racing System takımında yarışacak.

Cem Bölükbaşı, Zorlu PSM Sky Lounge alanında gerçekleştirilen basın toplantısında, "Gerçekten kolay olmadı. Çok hızlı gerçekleşti. Önümüze çıkan her şansı değerlendirmeye çalıştık. Abu Dabi testleri Formula 2'ye ilk adım oldu. Sonunda gerçekleşti. 2022'de Formula 2 Dünya Şampiyonası'na katılacağım." ifadelerini kullandı.

"Benzicide bile soruyorlardı"

Kendisine uzun zamandır ne zaman Formula 2'de yarışacağı sorulduğunu ifade eden milli sporcu, "Benzincide bile görenler soruyordu. 1 hafta önce imzalar atıldı. Bizim için çok büyük bir adım. Formula 1 bu sezon 23 yarış olacak. 14 yarışta biz olacağız. Formula 2'nin en uzun takvimi. Çok uzun bir sezon bizi bekliyor" diye konuştu.

"Belki de sanal dünyadan gelip tarihin ilk Formula 1 pilotu olacağım"

Kısa bir süre çok uzun bir yol aldıklarının altını çizen Cem Bölükbaşı, "Dijitaldeki bilinirliğim Formula 1'in de dikkatini çekti. Espor'dan gelip Formula 2'ye çıkan ilk pilot oldum. Hikaye olarak onların da ilgisini çekiyor bu. Belki de sanal dünyadan gelip tarihin ilk Formula 1 pilotu olacağım. Bu seviye çok büyük bir adım ama daha başlangıç. Daha çok başındayız. Yarışmayı seviyoruz. Çok stresli olsa da yarış haftaları çok keyifli" ifadelerini kullandı.

Cem Bölükbaşı kimdir?

9 Şubat 1998 doğumlu Cem Bölükbaşı 23 yaşında. Bölükbaşı'nın hız tutkusunu Bölükbaşı henüz 6 yaşındayken fark eden babası, onu motokros pistine götürdü. Bölükbaşı 5 yaşında motokros yarışmalarına katılmaya başladı. I-Racing ‘de 80.000 kişi içinden 35'e girmeyi başaran Bölükbaşı, performansıyla dikkatleri üzerine çekti. 

World’s Fastest Gamer Şampiyonası’na katıldı. F1 Esports’da 70.000 kişi arasından ilk yirmiye kaldı ve Fernando Alonso takımına seçildi. 2017’de Abu Dabi’de dünya beşinciliğini, 2018’de Red Bull Toro Rosso Takımı ile dünya ikinciliğini elde etti. Borusan Otomotiv Motorsport’un desteği ile ilk uluslararası yarışına katıldı. Bölükbaşı 4 Haziran 2019’da gerçek piste çıktı, klasmanındaki sıralamada 3. ve yarışta da 5. oldu. 1 Temmuz 2019’da uluslararası ikinci gerçek yarışına katılım gösterdi.

2021 F3 Asya Şampiyonası'nda BlackArts Racing takımı ile 15 yarışın hepsine çıkan Cem Bölükbaşı toplamda 61 puan kazandı ve şampiyonayı 9. sırada tamamladı. Çaylaklar klasmanında ise Ayumu Iwasa'nın ardından ikinci sırada yer aldı.

Formula 2 nedir?

Formula 1 ile çoğu pistte beraber koşulan, 14 hafta boyunca Formula 1 yarışları öncesinde koşulan bir yarış türü. Sezonu 14 yarış sürüyor. Burada başarılı olan ve Formula 1 takımlarının dikkatini çeken pilotlar, ileride Formula 1 aracında koltuk bulabiliyorlar.

Formula 1'den Cem Bölükbaşı paylaşımı geldi

Formula 1 sosyal medya hesaplarından Cem Bölükbaşı'nın Formula 2'de yarışacağı duyurusunu; "F1 Espor'dan F2'ye geçen ilk pilot" başlığıyla yaptı.