Cengiz bırakırsa kim başkan olacak?

17 Mayıs 2020 18:20- Son Güncelleme - 17 Mayıs 2020 18:23
Google news abonelik

Koronavirüs sürecinde, virüsten birçok sporcu ve spor kulübü de etkilendi. Galatasaray’da ikinci başkan Abdurrahim Albayrak, başkan yardımcısı Yusuf Günay ve teknik direktör Fatih Terim, bu hastalığa yakalanırken, üç isim de virüs mücadelesini kazandı ve sağlıklarına kavuştu.

BURHAN CAN TERZİ / AJANSSPOR

Sarı-kırmızılı kulüpte son yapılan testlerde performans ekibinden bir hocanın maalesef testi pozitif çıktı ve antrenmanlar 6 gün ertelendi. Sarı-kırmızılıların perşembe günü yeniden antrenmanlara başlaması bekleniyor. Bu zorlu süreçte camiayı üzen bir başka olay da başkan Mustafa Cengiz’in hastalığı oldu. Ama başkan başarılı bir operasyon geçirdi ve tedavinin ilk aşaması sağlıklı şekilde sonuç verdi. Bu gelişme yüzleri güldürdü. Şimdi başkanın kemoterapi  süreci etap etap devam edecek. Cengiz, kendini iyi hissettiği ve katkı sağlayabileceğini düşündüğü sürece görevinde kalmak  ve Galatasaray için çalışmak istiyor...

Genel kurul ne zaman?

Sarı-kırmızılı kulüpte koronavirüs sürecinden önce genel kurul heyecanı yaşanıyordu. Geçen yılki ibrasızlığın ardından görevde kalmaya devam eden Mustafa Cengiz yönetiminin bu defa ibra edilip edilmeyeceği merak ediliyordu. Genel kurul üyeleri arasında yoğun beyin fırtınaları, tartışmalar yaşanıyordu. Ama koronavirüs sebebiyle dernek ve vakıfların toplantıları yasaklandı. 1 Temmuz’a kadar yasak konulurken, dernek ve vakıfların toplantılarına izin verildiği an Galatasaray Genel Kurulu’nun bir ay içerisinde toplanması gerekiyor.

Sembolik ibra

Sembolik ibra

Galatasaray yönetimi 2020 Genel Kurulu için büyük bir endişe taşımıyor. Verilecek yeni ibrasızlığın görevlerine engel olmayacağını düşünen sarı-kırmızılı yönetim, açıkçası yeni bir ibrasızlık da beklemiyor. Hatta Galatasaray yönetiminin beklentisi 2019 yılındaki ibrasızlığının da 2020 Genel Kurulu’nda sembolik olarak iptal edilmesi ve 2019’un da sembolik olarak ibra edilmesi yönünde.

Bu kavga bitsin!

Ancak Galatasaray camiasındaki iç gerilimin dozu son günlerde de düşmedi hatta geçen hafta yeni bir alevlenme yaşandı. Divan Başkanı Eşref Hamamcıoğlu’nun röportajında görüşlerini bildirmesi üzerine, Galatasaray resmi sitesinden, “Görüş bildirmek senin görevin değil” mesajı verildi. Bu olay yeni bir tartışmanın kapılarını açtı. Fakat bu tartışmaların artık sonlanması gerektiğini düşünen Galatasaray üyeleri de var. Özellikle camianın bazı tecrübeli isimleri, diğer üyelere yönelik “Yeter artık bu tartışmalar bitsin. Camiayı artık huzur ve barış gelsin” şeklindeki söylemlerle ortamı yumuşatma çabasında.

Kritik tarih 16 Kasım

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in tedavi süreci sağlığı açısından çok önemli ve kendine çok iyi bakması gereken dönemde sevenleri başkanın üzerine titriyor. Galatasaraylıların merak ettiği bir başka konu da şu: “Başkan görevi bırakmak isterse ne olacak?” Galatasaray Tüzüğü’nün 92. maddesine göre başkanlık makamı boşaldığında seçime 6 aydan fazla süre varsa bir ay içerisinde seçime gidilir, başkanlık makamı boşaldığında seçime 6 aydan az bir süre varsa yönetim kurulu ikinci başkan yönetiminde görevine devam eder. Tüzüğün ilgili maddesinde belirtilen bu 6 ay, mayıs ayının ikinci yarısının ilk cumartesi gününden geriye doğru sayılır.  Bu tarih de 16 Kasım’a denk geliyor. Yani Mustafa Cengiz 16 Kasım’a kadar görevde kalırsa ve sonrasında görevinden çekilirse başkanlık koltuğuna Abdurrahim Albayrak oturacak, öncesinde görevi bırakırsa seçime gidilecek.

Başkan güvendiği kişilere teslim etmek istiyor

Başkan güvendiği kişilere teslim etmek istiyor

Sağlığı el verdiği sürece Galatasaray Başkanlığı görevini sürdürmek isteyen Mustafa Cengiz, kendisinden sonra da koltuğunu güvendiği kişilere teslim etmek istiyor. Yaklaşık iki buçuk yıldır en yakın mesai arkadaşları olan Abdurrahim Albayrak ve Yusuf Günay’ı halefi olarak gören Cengiz kendisinden sonra başkanlığa bu iki isimden birinin gelmesini istiyor. 

Tuncay Şanlı'nın Premier Lig'de attığı en güzel goller