Cenk Tosun mu Sörloth mu? İşte cevabı...

Cenk Tosun mu Sörloth mu? İşte cevabı...
21 Ocak 2020 17:48- Son Güncelleme - 21 Ocak 2020 20:03
Google news abonelik

İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Crystal Palace Menajeri Roy Hodgson, milli futbolcumuz Cenk Tosun ve Trabzonspor'da kiralık olarak forma giyen Alexander Sörloth hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı...

 

Soru: Roy, biraz konu dışı olacak ama şu an Türkiye’de kiralık olarak forma giyen ve 12 gol atmış bir oyuncunuz var.
Sörloth’tan bahsediyorum. İki yıllık bir kiralık anlaşması yapıldı biliyorsun. Ancak acaba mevcut form grafiği de düşünüldüğünde onu yeniden buraya getirmek hakkında ne düşünürsün? Ortaya koyduklarından ne kadar etkilendin?

Hodgson: Onu takip etmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Biliyorsunuz buraya geldiğinde büyük beklentiler vardı onun hakkında. Ancak bu kolay değil ve hemen beklentileri karşılayamadı. Sonrasında hak ettiği şansları burada bulamadığı bir durum oluştu. Böyle olunca oynayabileceğiniz bir yere gitmelisiniz. Düzenli oynayabileceği bir yere gitmesinin önemli olduğunu düşündük.

Hudgson: Onunla imzalarken onda gördüğümüz potansiyeli göstereceğini umarak böyle bir karar aldık. Ancak Türkiye Ligi’ne de saygı duymakla beraber üzülerek söylüyorum ki bunlar aynı seviyede ligler değil. Farklı bir futbol var. Türkiye’de 12 gol atması gelip burada aynı sayıda gol atacağı anlamına gelmiyor. Onu kiralarken uzun vadeli bir anlaşma yaptık ve şimdi bununla yaşamak zorundayız. Anlaşmaya saygı duymalıyız. Umuyorum performansı böyle devam eder. Ve döndüğünde Trabzon’dan Premier Lig’e, Palace’a gollerini de getirir.

Cenk Tosun’dan dikkat çekici bir başlangıç. Transfer pazarında bir golcü için arayışta olduğunuz biliniyordu.
Herhalde bu aradığınız golcüden beklediğiniz performans olsa gerek. Cenk’le alakalı övgülerin muhattabı Dougie Freedman olmalı. Santrafor pozisyonu için ciddi çalışmalar yaptık. Son üç sezonda çeşitli sebeplerden ötürü o pozisyonla alakalı çok sayıda farklı durum ortaya çıktı. Cenk Tosun bizim 2 yıl önce dikkatle takip ettiğimiz bir isimdi. Kış transfer dönemi için onu takip ediyorduk. Sportif direktörümüz onu Beşiktaş formasıyla oynarken defalarca izledi.

Kendi şahsi fikri Cenk’in Crystal Palace için son derece iyi bir oyuncu olacağıydı. Ancak tam o dönemde Everton geldi ve oyuncuyu aldı. Biz yapamadık. Ancak Freedman onunla alakalı çabasını sürdürdü. Az önce Sörloth’la alakalı üzerinde durduğumuz potansiyel durumu Cenk ve Everton arasında da geçerli. Potansiyel ve sahada gördükleriniz arasındaki fark. Bu sayede onu kiralama şansını yakaladık. Freedman, oyuncu konusunda bana da son derece ısrarcı oldu. Bu şansa atlamamız gerektiğini düşünüyordu. Bu oyuncuya ve aradığımız kalitesiye sahip olduğuna inanmamı sağladı.

Açıkçası Cenk’i çok fazla izleme şansı bulamamıştım çünkü Everton’da biliyorsunuz son yıllarda çok şans bulamadı.Fakat bugün ortaya koyduğu şeyden ötürü çok mutluyum. Harika bir başlangıçtı. Sezonun kalan 15 maçında umuyorum ki bu performanslardan daha fazla ortaya koyar. Bu sayede bulunduğumuz noktayı korumamızı sağlar.

S SPORT

Kale içinde inanılmaz gol kaçırdı