AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Chelsea'den Rekor Zarar! Ekonomik Kriz 145 milyon Sterlin'e sebep oldu

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 30 Ara 2021 - 15:40 / Son Güncelleme : 30 Ara 2021 - 15:49

Spor haberleri... İngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea, bu yılın ilk 6 ayında 145,6 milyon sterlin zarar ettiğini duyurdu. İşte tüm detaylar...

AJANSSPOR - HABER

2021 UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Chelsea, bu yılın ilk 6 ayında 145,6 milyon sterlin zarar ettiğini duyurdu.

Alman teknik direktör Thomas Tuchel yönetiminde geçen sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'nde kupaya uzanmasına rağmen Chelsea, sene başından 30 Haziran'a kadar geçen dönemdeki maddi bilançosunda büyük kayıp yaşadı.

Maçların seyircisiz oynaması etkiledi

Kulüpten yapılan açıklamada, 145,6 milyon sterlinlik zarar, pandemi nedeniyle birçok maçın seyircisiz oynanmasına ve futbolcu satışından elde edilen bonservis bedelinde yaşanan düşüşe bağlandı.

Borçların çok önemli bir kısmı Roman Abramovich'e ait 

Yıllık gelirin 387,8 milyon sterlinden 416,8 milyona çıktığı kulübün, ilişkisi olduğu şirketlere borcunun ise 1 milyar sterlinin üzerinde olduğu belirtildi. Bu borçların çok önemli bir kısmının, Chelsea'nin sahibi Rus iş insanı Roman Abramovich'e ait Fordstam Limited ile kulüp arasındaki anlaşmalardan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Geçen yıl transfere en fazla para harcayan kulüp oldu

İngiltere temsilcisi, 2020 yaz döneminde kadrosunda köklü değişikliklere gitmiş ve Avrupa'da transfere en fazla para harcayan kulüp olarak öne çıkmıştı.