AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Çift sarıdan görene de 1 maç, doğrudan kırmızı görene de 1 maç ceza!

İlk Yayınlanma : 13 Kas 2020 - 11:36 / Son Güncelleme : 13 Kas 2020 - 11:42

Josef de Souza'nın 2 maçlık cezasının 1 maça indirilmesi tartışma yaratmıştı. Şimdi ise Ersin Destanoğlu bire bir aynı şekilde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi. Şimdi Tahkim Kurulu'nun genç file bekçisiyle ilgili vereceği karar bekleniyor. Peki doğrudan kırmızı kartlar anlamını yitiriyor mu? Hüseyin Özkök yazdı...

Çift sarıdan görene de 1 maç, doğrudan kırmızı görene de 1 maç ceza!

Hüseyin ÖZKÖK-AJANSSPOR

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) 29 Ekim tarihli kararlarında, 26 Ekim tarihinde oynanan Yukatel Denizlispor-Beşiktaş karşılaşmasında rakibine yaptığı sert faul sonrası kırmızı kart gören Josef de Souza'ya Futbol Disiplin Talimatı'na göre 2 resmi maçtan men cezası vermiş ve ilgili kararı şöyle açıklamıştı.

“BEŞİKTAŞ A.Ş. sporcusu JOSEF DE SOUZA DIAS'ın, 26.10.2020 tarihinde Denizli oynanan YUKATEL DENİZLİSPOR-BEŞİKTAŞ A.Ş. Süper Lig müsabakasında, rakip takım sporcusuna yönelik ciddi faulü nedeniyle 2 RESMİ MÜSABAKADAN MEN CEZASI ile cezalandırılmasına”

Ancak TFF Tahkim Kurulu Beşiktaş kulübünün itirazı sonrası 5 Kasım tarihinde açıkladığı kararlarında çok garip bir karara imza atarak Josef de Souza'nın cezasını 1 maça indirirken şu sözlere yer vermişti.

“Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin futbolcusu Josef De Souza Dias'ın rakip takım futbolcusuna yönelik ciddi faulü nedeniyle FDT'nin 43. maddesi uyarınca 2 resmi müsabakadan men cezasının; olayın oluş şekli, Tahkim Kurulu'nun benzer dosyalarda aldığı kararları dikkate alınarak takdiren indirilmek suretiyle, 1 resmi müsabakadan men cezası şeklinde düzeltilmesine, oybirliği ile”

PFDK'nın de Souza'ya Tahkim Kurulu kararından öğrendiğimiz FDT'nın 43. Maddesi ise şu şekilde düzenlenmiş.

MADDE 43 – KURAL DIŞI HAREKETLER

Futbol oyun kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi faul yapan futbolculara 2 ila 4, şiddetli harekette bulunan futbolculara ise 3 ila 6 müsabakadan men cezası verilir.

Bandı biraz ileri sarıyoruz ve PFDK'nın 12 Kasım tarihli kararlarına geliyoruz. Kararlara baktığımızda 6 Kasım tarihinde oynanan Gaziantep-Beşiktaş maçında yaptığı sert faul sonrası oyundan atılan Beşiktaş kalecisi Ersin Destanoğlu'nun da aynen Josef de Souza gibi 2 resmi müsabakadan men edildiğini görüyoruz. Metin şu şekilde;

“BEŞİKTAŞ A.Ş. sporcusu ERSİN DESTANOĞLU'nun, 06.11.2020 tarihinde oynanan GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş.-BEŞİKTAŞ A.Ş. Süper Lig müsabakasında, rakip takım sporcusuna yönelik ciddi faulü nedeniyle 2 RESMİ MÜSABAKADAN MEN CEZASI ile cezalandırılmasına”

Görüleceği gibi kullanılan kelimeler aynı, sadece müsabaka ve oyuncu ismi farklı. Bu durumda Ersin Destanoğlu'nun da Tahkim Kurulu'ndan “olayın oluş şekli, Tahkim Kurulu'nun benzer dosyalarda aldığı kararları dikkate alınarak takdiren indirilmek suretiyle, 1 resmi müsabakadan men cezası şeklinde düzeltilmesine, oybirliği ile,” şeklinde bir kararla cezasının 1 maça indirileceği aşikar.

Ancak ceza indirimindeki takdirin ne olduğu meçhul olduğu gibi, Tahkim Kurulu'nun daha önce verdiği yanlış kararları içtihat olarak kabul etmesi bundan sonra oyun içinde yapılan sert fauller sonrası atılan oyuncuların cezasının 1 maç ile sınırlandırılacağının adeta habercisi.

Doğrudan kırmızı kartlar anlamını yitirdi

Dünyanın her yerinde oyun içinde gösterilen kırmızı kartların cezası minimum 2 maçtan başlar ve kulüpler bunlar için itirazda bulunmazlar. Ancak Türkiye'de kulüplere daima “mavi boncuk” dağıtan Tahkim Kurulu, oluşturduğu bu yanlış içtihat ile ipin ucunu kaçırmış durumda. Bunu çok iyi bilen kulüpler de en ufak bir cezada hemen Tahkim'in kapısını çalıyorlar.

Oysa özellikle Avrupa'da Tahkim mekanizması çok nadiren kullanılmakta. Örneğin, rakibine tükürdüğü gerekçesi ile oyundan atılan Schalkeli Ozan Kabak'ın aldığı 4 maçlık cezaya Schalke kulübü oyuncu “Benim amacım rakibe tükürmek değildi” dese de Tahkim'e başvuru yapmadığı gibi hakkı olduğu halde Kabak'ın da başvuru yapmasını istemedi.

Tahkim Kurulu çok büyük olasılıkla Josef de Souza ile aynı cümlelerle ceza alan Ersin Destanoğlu'nun 2 maçlık cezasını da 1 maça indirecek ve böylece artık çift sarı karttan atılan oyuncu ile doğrudan kırmızı kart gören oyuncunun alacağı ceza arasında fark kalmayacak.

Diğer yandan PFDK da Tahkim'in kendi verdiği cezayı 1 maça indireceğini bile bile talimata göre yine minimum 2 maç ceza vermeye devam edecek.