• Diğerleri

Çığlık için 120 milyon

8 Haziran 2020 12:05- Son Güncelleme - 8 Haziran 2020 12:05
Google news abonelik

Rus milyarder Roman Abramovich, Norveçli ressam Edvard Munch’un dünyaca ünlü ’Çığlık’ tablosunu 120 milyon dolara satın aldı.

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Chelsea Futbol Kulübü’nün sahibi Rus iş adamı Roman Abramovich, Norveçli ressam Munch’un dünyaca ünlü 'Çığlık’ tablosunu 120 milyon dolara satın aldı. Müzayede şirketi Sotheby’s tarafından yapılan ve 50 milyon dolar teklifle başlayan açık artırmaya telefonla katılan Abramovich, Çığlık tablosu için en yüksek teklifi veren isim oldu. Böylece Çığlık tablosu, tarihin en pahalı sanat eserleri arasına girdi.

Açık arttırmanın 2 Mayıs’ta gerçekleştirildiği belirtildi.

'Çığlık' daha önce 2 kez çalındı

'Çığlık' daha önce 2 kez çalındı

Çığlık ya da orijinal ismiyle Skrik, Norveçli ressam Edvard Munch tarafından 1893’te yapıldı. Tablo daha önce iki kez çalındı. İlk olarak 1994’te Oslo Ulusal Galerisi’nden çalınan tablo, 2004’te tekrar çalınmış ve 2 yıl sonra bulunmuştu.

Munch, tabloyu 1893 ve 1910 tarihleri arasında 2 kez pastel boya ve 2 kez yağlı boya olmak üzere 4 farklı şekilde yaptı.

Edvard Munch kimdir?

Norveçli ressam Edvard Munch1863 yılında Löten'de doğdu. Ekspresyonizm yani dışavurumculuk akımının önemli temsilcilerinden biridir.

Norveçli orta sınıf bir aile doğdu. Annesi 5 yaşındayken hayata veda etti. 14 yaşındayken en büyük kız kardeşi birlikte tüberküloza yakalandı. Kendisi iyileştirken ablası hayatını kaybetti.

Hastalıklarla boğuşan bir ailede yaşayan Munch, "Hastalık, delilik ve ölüm beşiğinde bana bakan ve tüm hayatım boyunca bana eşlik eden siyah meleklerdi" diyerek bu durumun onun üzerindeki etkisini açıkladı.

Munch'un en önemli eserleri: Kaygı, Çığlık, Puberty, The Dance of Life, Vampir, Separation, Jealousy

Bu kez hakem futbolcu dövdü! İşte o görüntüler...