AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Coca Cola'yı şutlayan Ronaldo üç büyüklere kafa tutuyor

Ajansspor Editör
Eren Tuncay
İlk Yayınlanma : 15 Haz 2021 - 11:37 / Son Güncelleme : 15 Haz 2021 - 15:04

Euro 2020'de UEFA sponsoru Coca Cola'nın şişelerini önünden kaldırıp su öneren Cristiano Ronaldo dünyada gündem oldu. Portekizli yıldız sponsorluktan 150 milyon dolar kazanıyor.

Ceyhun KUBURLU

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda -Euro 2020, Portekiz Milli Takımı'nın kaptanı ve yıldız oyuncusu Cristiano Ronaldo'dan dikkat çeken bir tepki geldi. Ronaldo, Macaristan maçı öncesi düzenlenen basın toplantısı öncesi Coca Cola şişelerini önünden kaldırarak önüne su şişesi koydu. Ronaldo gazetecilere yanındaki su şişesini göstererek "Su için" dedi. Yıldız oyuncunun bu hareketi bir anda sosyal medyada gündem oldu. Peki UEFA'nın sponsorunu bu şekilde taca atan Portekizli yıldızın sponsorları hangi markalar ve yıllık ne kadar kazanıyor? İşte cevabı…

En çok kazanan sporculardan

Ronaldo, dünyanın en çok kazanan sporcuları listesinde üst sıralarda bulunuyor. 2020 yılı gelirleri Forbes'a göre 120 milyon doları buldu. Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte birçok yıldız oyuncunun bu alandaki sponsorluk gelirleri de arttı. Portekizli yıldızın sosyal medyada takipçi sayısı toplamda 500 milyonun üzerinde. Ronaldo sadece sponsorluklardan her yıl 50 milyon dolar gelir sağlıyor. Bu sponsorlar arasında ise daha çok spor markaları bulunuyor. Bir de yıldız oyuncunun markaları yani CR7… Yani tahmin edildiği gibi içecek firmasının rakip şirketleri bu sponsorlar arasında yer almıyor.

Üç büyükleri bile geçiyor

Portekizli yıldız, 70 milyon dolarlık geliri ise tamamaen yeşil sahalardaki başarıdan elde ediyor. Böylece Ronaldo'nun yıllık toplam geliri de 120 milyon doları buluyor. Ancak yıldız oyuncunun bazı anlaşmalardan aldığı ve özel gizlilik maddesi bulunan sözleşmelere imza atması nedeniyle net geliri hesaplanamıyor. Sosyal medyasından yaptığı paylaşımlarla Portekizli yıldızın toplam gelirinin 150 milyon doları aştığı tahmin ediliyor.

Tek başına üç büyükten fazla kazanıyor

Bu durumda 150 milyon dolar yani 1 milyar 281 milyon lira kazanan Ronaldo, tek başına Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin futbol şirketlerinin yıllık gelirini geride bırakıyor. 2 Şubat 2021 itibarıyla Beşiktaş 360 milyon lira, Fenerbahçe 484 milyon lira ve Galatasaray da 423 milyon lira gelir elde eti. Bu da toplamda 1 milyar 267 milyon lira demek.