AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Cocu cephesinden şok: 'Gereğini yapın'

İlk Yayınlanma : 29 Kas 2018 - 09:26 / Son Güncelleme : 30 Kas 2018 - 11:51

Ankaragücü maçından sonra görevine son verilen Phillip Cocu'nun Türkiye'den neden ayrılmadığı ortaya çıktı.

 

Milliyet Gazetesi'nden Senad Ok'un haberine göre; Ankaragücü maçı öncesi teknik adamın durumunu görüşmek için Hollandalı hocanın menajeri Rob Jansen, İstanbul'a çağrılmıştı. 

Bu görüşmelerin ardından Cocu ile yola devam kararı çıktı. Jansen, ülkesine döndükten 1 gün sonra hoca ile yollar ayrıldı. 

 Jansen tekrar çağırılınca "10 gündür İstanbul'daydım. Sonuna kadar devam kararı aldık. Şimdi gönderdik, gelin görüşelim diyorsunuz. Gelmeme gerek yok. Sözleşme şartları çok açık. Gerekeni yapın" restini çekti. 

Ankaragücü mağlubiyeti sonrası görevinden alınan Phillip Cocu hâlâ İstanbul'da. 

Görevden alınan ancak fesih işlemleri henüz gerçekleşmeyen Hollandalı hoca, kağıt üzerinde hala sarı-lacivertli takımın teknik direktörü gözüküyor.

Görevden alınan Cocu, hala İstanbul'dan ayrılmadı. Bunun en önemli sebebi ise Cocu'nun ailesi ve resmi olarak sözleşmesinin devam etmesi.

Üç yıllık anlaşma yapan ve bu süre zarfında İstanbul'da kalacağını planlayan Hollandalı hoca, ailesinden uzak kalmak istemedi. 

Doğal olarak ailesini İstanbul'a getirdi. İstanbul'a yerleşen ve çocuğu burada okula başlayan Cocu, hiç beklemediği anda görevden alınınca planlarını değiştiremedi. 

Burada ortama alışan ailesini birden Hollanda'ya götürmenin doğru olmadığını düşündü. Bu nedenle çocuğunun eğitimi ve fesih anlaşmasının resmileşmemesi sebebiyle ülkesine dönmedi.

Şartlar belli

Bu arada Hollandalı çalıştırıcı ve menajeri görevden alınış şekli sebebiyle yönetime tepkili. Ankaragücü maçı öncesi yönetimle yapılan görüşme sonrası Cocu ile devam karan alınmış ardından menajeri Rob Jansen İstanbul'dan ayrılmıştı.

 Bu gelişmenin ardından Cocu'nun görevine son verilmesine Jansen tepki gösterdi. Yönetim fesih görüşmeleri için İstanbul'a gelmesini istese de bu talep, yönetimin Cocu'yu görevden alış şekli sebebiyle kabul görmedi. 

Menajeri, yönetime "Gelmeme gerek yok. Sözleşme fesih şartları açık. Gerekeni yapın" dedi. Fakat yönetim, mevcut fesih bedelinde indirime gitmek istemesi sebebiyle menajeri ile görüşmekte ısrarcı. 

 Ancak Cocu ve menajeri görevden alınış şekli sebebiyle bunun pazarlığa açık bir durum olmadığını düşünüyor.

Sezon başı Fenerbahçe'nin teknik direktörlüğüne getirilen ancak başarısızlıklar nedeniyle yaklaşık 1 ay önce görevinden alınan Phillip Cocu, buna rağmen İstanbul'dan ayrılmamıştı ve İstinye Park'ta objektiflere takılmıştı. 

 

Türk futbolseverlerin meraklı bakışları arasında alışverişini tamamlayan Cocu daha sonra Fenerbahçe kulübünün tahsis ettiği özel araçla alışverş merkezinden ayrılmıştı. 

Fenerbahçe, 28 Ekim'de oynanan ve Kadıköy'de 3-1 kaybedilen Ankaragücü maçının bitiminde gönderilmişti. 

Fenerbahçe bu kararı resmi siteden ve sosyal medya hesaplarından ''A Takımı teknik direktörümüz Phillip Cocu, bu akşam itibariyla görevden alınmıştır'' sözleriyle duyurdu. 

Bu gelişmeden sonra Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un bu kararı, maç oynandığı sırada alıp sportif direktör Comolli'ye ilettiği iddia edilmişti. 

Cocu'nun Ankaragücü maçının ardından takım otobüsüne binmeden stattan ayrıldığı haberi paylaşılmıştı.

Fenerbahçe'ye gelmeden önce Hollanda Ligi'nde PSV Eindhoven'ı çalıştıran Hollandalı teknik direktör, bu takımda son 4 sezonda 3 şampiyonluk yaşamıştı.