AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Corona virüsü vurdu, Çin'de futbol iptal

İlk Yayınlanma : 30 Oca 2020 - 12:40 / Son Güncelleme : 30 Oca 2020 - 12:40

Çin Futbol Federasyonu flaş bir karar imza attı! Corona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar doğrultusunda, tüm futbol müsabakalarına süresiz ara verildi.

Corona virüsünün yayılmasını enegellemek için seferberlik ilan edilen Çin'de, spor müsabakalarına süresiz ara verildi. Çin Süper Ligi dahil tüm futbol müsabakaları da iptal edilirken, Mart ayında ülkede yapılacak Dünya Salon Atletizm Şampiyonası da ileri bir tarihe ertelendi.

Çin Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, kararın Corona virüsünün önlenmesi ve kontrol edilmesinin yanı sıra; taraftarların, medyanın, futbolcuların, teknik direktörlerin, hakemlerin, kulüplerin ve çalışanların sağlığını korumak amacıyla alındığı ifade edildi.

Birçok yıldız futbolcunun forma giydiği Çin Süper Ligi'nde yeni sezonun 22 Şubat'ta başlayıp, 31 Ekim'de sona ermesi planlanmıştı. Ligin yeni başlama tarihi henüz duyurulmadı.

Corona virüsü nedir?

Corona virüsler, kuşlar ve memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına, inek ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.

Corona virüsü nasıl bulaşır?

Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir. Belirtiler genelde ateş, ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. Virüsün yayılması genelde "dışkılama > dışkıyla temas > tüy yalama" şeklinde olur. Düşük bir olasılık da olsa hava yolu da bulaşma yolları arasındadır. Corona virüsünün kedilerin rahatça atlattığı bu hastalığı, virüsün mutasyon geçirmesiyle ölümcül FIP'e dönüşür.

Corona vürüs belirtileri nedir?

İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları
Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade