AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe'nin Jorge Jesus kararı için Spor Yasası belirleyici olacak

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 07 May 2022 - 20:08 / Son Güncelleme : 08 May 2022 - 08:52

Fenerbahçe'nin de bulunduğu kulüpler, yürürlüğe giren Spor Yasası'ndaki maddelerin değişmesi için Ankara'ya gitme kararı aldı. Yasadaki kriterler nedeniyle sarı lacivertlilerin Jorge Jesus kararı açıklanamıyor.

Aygün ÖZİPEK - AJANSSPOR

Yürürlüğe giren Spor Yasası'nda yer alan bazı maddeler Fenerbahçe'nin de aralarında bulunduğu birçok kulüpte rahatsızlığa neden oldu. Özellikle başkan ve yönetim kurulunun mali yükümlülüklere aykırı hareket etmeleri halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak olmasını düzenleyen madde kulüpleri endişelendiriyor.

Ankara'ya gidecekler

Kulüplerin yasadaki hapis cezası ve bazı maddelerin değiştirilmesi için Ankara'ya giderek görüşmelerde bulunacağı öğrenildi. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hem iktidar hem muhalefetle görüşülerek söz konusu maddelerin tekrar değerlendirilmesi istenecek.

Bütçeyi hazırlayamıyorlar

Kulüplerin naklen yayın ihalesinin sonuçlanmaması, döviz kurundaki oynamalardan dolayı şikâyetçi olduğu belirtiliyor. Gelecek sezonun bütçesini hazırlamakta sıkıntı yaşayan kulüp yöneticileri, gelir ve giderler konusunda belirsizliğin çok fazla olduğunu söylüyor ve yeni Spor Yasası'na göre cezalandırılmaktan korkuyor.

Fenerbahçe'nin Jorge Jesus kararı için belirleyici olacak

Fenerbahçe özelinde ise yeni Spor Yasası nedeniyle özellikle teknik direktör konusunda karar verilemiyor. Başkan Ali Koç, teknik heyetiyle birlikte yüksek maliyeti bulunan Jorge Jesus ya da Joachim Löw gibi isimlerle imza atılması durumunda bütçenin aşılmasından korkuyor.

Fenerbahçe, teknik direktör açıklamasında "Spor Yasası" dedi

Ali Koç'un Portekizli teknik direktör Jorge Jesus ile birlikte çekilen fotoğrafın ortaya çıkmasından ardından Fenerbahçe resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Spor Yasası'na özel olarak vurgu yapılmıştı. Açıklamada, "Kulübümüz kaynaklarınca daha önce de bilgilendirme yapıldığı şekilde, teknik direktör sürecinde tüm seçenekler etraflıca ve kapsamlı şekilde, harcama limitlerinden yeni spor yasasına kadar her detay dikkate alınarak yürütülmektedir" denilmişti.

Ali Koç: Nasıl transfer yapacağım, bilmiyorum

Spor Yasası gibi harcama limitlerindeki belirsizlik de Ali Koç'un önündeki başka bir engel. Fenerbahçe Başkanı,  Divan Kurulu'nda yaptığı konuşmada şunları söyledi: "2-3 hafta sonra lig bitiyor. Bizi en çok ilgilendiren konu harcama limitleri. 4 ay önce söyledim; bu kurlar oynuyor, sıkıntı var. Yayıncı kuruluş sayenizde yerlerde sürünüyor, bize verdiği paralar… Harcama limitlerini nasıl hesaplayacağız? Oturun bir şey yapalım. Ben nasıl transfer yapacağım bilmiyorum. Harcama limitinin ne olacağını bilmiyorum."

İsmail Kartal ile devam kararı çıkabilir

Sarı lacivertlilerin teknik direktör konusunda her türlü senaryoya göre hazırlık yaptığı belirtiliyor. Türkiye Futbol Federasyonu ve bütçe konusunda sıkıntı çıkma ihtimaline karşılık İsmail Kartal'ın ismi gündemde bulunuyor. Maddi durumlar nedeniyle İsmail Kartal ile devam edilme kararı verilmesi de masadaki seçeneklerden biri.

Ali Koç'tan İsmail Kartal'a övgü dolu sözler

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, takımın son haftalardaki performansından memnun olduğunu belirterek İsmail Kartal'a hakkını teslim etti. Koç şu açıklamayı yaptı:

 "Bizim çocuklar birbirlerine, hocalarına o kadar inanmışlar ki... Keyif aldıklarını, takım olduklarını, mücadele ettiklerini ve kazanmak için çıktıklarını görüyorsunuz.  Tabii oradaki o inancı görünce bunun etkisi tribünlere yansıyor. Tribünler eski günlerine döndü. Tribünler takım coştukça coşuyor, tribünler coştukça takım daha da coşuyor. İnşallah bu sinerjiyi devam ettirebiliriz. 3 haftamız kaldı, 4 puan öndeyiz. En azından Şampiyonlar Ligi yolunda ikinci bitirerek sezonu daha büyük coşku ve umutla açmayı diliyorum. Bütün bunların gerçekleşmesinde en büyük teşekkürü, en büyük pay sahibi olan Teknik Direktörümüz Sayın İsmail Kartal’a borçlu olduğumuzu da üstüne basarak söylemek istiyorum. "

Teknik direktör, yönetim kurulu üyeleriyle belirlenecek

Ali Koç, yeni Spor Yasası'nda kendisiyle birlikte sorumlu olarak gösterilen yönetim kurulu üyeleriyle görüşerek teknik direktör kararını verecek.  Fenerbahçe Başkanı, "Hoca konusuna şu an burada girmeyeceğim. Yeri değil, zamanı değil. İnanın kolay bir karar da değil. Bu iş öyle bir iş ki bugün bunu söyleyenler yarın tam tersini söylerler. Yabancı gelsin diyenler yarın iki maç sonra tam tersini söylerler. Onun için yönetim kuruluyla oturacağız, en sağlıklı kararı sizler için vermeye çalışacağız" diyerek her türlü ihtimali değerlendireceklerini söyledi.