AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Daniyar İsmayilov kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

İlk Yayınlanma : 06 Nis 2021 - 22:04 / Son Güncelleme : 06 Nis 2021 - 22:18

Türk milli halterci Daniyar İsmayilov, bugün Avrupa Halter Şampiyonası'nda 60 kiloda 160 kilo kaldırarak Avrupa rekoru kırmıştı. Peki, Daniyar ismayilov kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli?

Daniyar İsmayilov kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?

Türkiye Halter Milli Takımı'nın Türkmenistan asıllı sporcusu Daniyar İsmayilov, bugünkü Avrupa Halter Şampiyonası'nda Avrupa rekoru kırarak tekrar gündeme gelmeyi başardı. Aslında bu İsmayilov'un ilk başarısı değildi. 2015 ve 2016'daki başarılarını tazeleyen sporcu, bir dönem Türkmenistan Milli Takımı için de mücadele etmişti. Peki, Daniyar İsmayilov kimdir, kaç yaşında? Daniyar isminin anlamı nedir? 

Daniyar İsmayilov kimdir, kaç yaşında? 

3 Şubat 1992'de Türkmenistan'ın Lebap kentinde dünyaya gelen Daniyar İsmayilov, 29 yaşındadır. İsmayilov, halter sporunu ilk doğup büyüdüğü ülkenin çatısı altında sürdürmüş olsa da 2012 Yaz Olimpiyatları'ndan sonra Türkiye vatandaşlığına geçmiş, Türkiye için mücadele etmiştir. Türkmenistan ile katıldığı 2012 Yaz Olimpiyatları'nda 13.'lük elde eden sporcu, ay yıldızlı takıma geçtikten sonra madalya koleksiyonunu da genişletmiştir. İşte, Daniyar İsmayilov'un başarıları...

Daniyar İsmayilov'un başarıları...

Kariyerindeki bütün uluslararası başarıları Türkiye ile kazanan Daniyar İsmayilov, 2015 Avrupa Şampiyonası'ndan altın madalya ile döndü. Tiflis'teki organizasyondan altın madalya ile dönen sporcu, aynı başarıyı 1 yıl sonra Norveç'te tekrarladı. 2016'da Rio Olimpiyatları'na katılıp Türkiye'ye gümüş madalya kazanan İsmayilov, o dönemde Türkiye'nin ilk madalyasını kazanan sporcu olmuştu. İsmayilov'un başarıları şu şekilde;

  • Avrupa Şampiyonası: Altın (2015)
  • Dünya Şampiyonası: Bronz (2015)
  • Avrupa Şampiyonası: Altın (2016)
  • Rio Olimpiyatları: Gümüş (2016)
  • Akdeniz Oyunları: Altın (2016)
  • Akdeniz Oyunları: Altın (2018)
  • Avrupa Şampiyonası: Altın (2021)

 

Daniyar isminin anlamı nedir?

Daniyar ismi özünde Arapça kökenlidir. Ancak daha çok Tacikistan, İran, Özbekistan ve Türkmenistan gibi bölge ülkelerinde kullanılmaktadır. Daniyar, "Tanrı benim yargıcımdır." anlamına gelir. Ayrıca, Rusya'nın idaresi altında yaşayan Kazaklar'da da Daniyar isminin kullanıldığı görülmektedir. Tataristan'daki kullanımı ile Daniyar, "Güneşin hediyesi" anlamını taşır.