AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Demirkol'dan 59 öncesi yorumu: Kararı federasyon vermemeli

İlk Yayınlanma : 02 Nis 2021 - 00:56 / Son Güncelleme : 02 Nis 2021 - 08:31

Ünlü yorumcu Mehmet Demirkol, sayılmayan şampiyonluklar polemiği konusunda Fenerbahçe’yi haklı ancak başvuru zamanlamasını yanlış bulduğunu söyledi. Demirkol ayrıca, konuyu Türkiye Futbol Federasyonu yerine işin uzmanlarının değerlendirmesi gerektiğini de savundu. İşte detaylar…

Demirkol'dan 59 öncesi yorumu: Kararı federasyon vermemeli

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe’nin, 1959 yılından önceki şampiyonluklarının resmi olarak tanınması için Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) başvurusu sonrası tartışmalar devam ediyor. Fenerbahçe ve Galatasaray camialarından karşılıklı olarak sert ifadeler durmaksızın gelmeye devam ederken, TFF’nin bu başvuruya ne karar vereceği merak konusu olmayı sürdürüyor.

Yorumcu Mehmet Demirkol, Socrates Dergi’nin Youtube kanalındaki ‘Oyna Devam’ programında, iki camia arasında ciddi tartışmalara sebep olan ‘1959 öncesi şampiyonluklar’ konusunu değerlendirdi.

 

“Turgay Şeren’i, Baba Hakkı’yı, Süleyman Seba’yı nasıl saymazsınız?”

Mehmet Demirkol, kendisinin uzun yıllardır bu konuda aynı fikre sahip olduğunu, fakat sanki yakın zamanda söylemiş gibi hakkında eleştiriler olduğunu belirtti. Demirkol, “Karışık bir durum bu. Başvuru yapıldığından beri, benim eskiden söylediğim bir şey ortada dönüp duruyor. ‘Turgay Şeren’in, Baba Hakkı’nın, Süleyman Seba’nın şampiyonluklarını nasıl saymazsınız? Kimin buna hakkı var?’ Sanki bu Fenerbahçe’nin başvurusundan sonra söylenmiş gibi dönüyor. Ben bunu 20 senedir söylediğim için eski bir konudur bu. Hala da aynı fikirdeyim” diye konuştu.

 

“İlk şampiyonluğu 1959’dan itibaren sayamazsın”

Ligde kabul edilen ilk resmi şampiyonluğun 1959 yılında olmaması gerektiğini ifade eden Demirkol, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu ülkede 1890’larda futbol oynanmaya başlandı, ilk şampiyonluğu 1959’dan itibaren sayamazsın. Böyle bir şey mümkün değil. Zaten öyle saymıyorsun esasında. Beşiktaş başvurdu, UEFA’ya gitti ve dedi ki; ‘Ben 1958’de, 1957’de gelmiştim buraya, Türkiye şampiyonu olarak. Bize bir kağıt verin de Türkiye’ye söyleyeyim ben şampiyonum diye…’ 

Türkiye’nin şampiyonuna UEFA karar veriyor. Haklı tabii Beşiktaş bu konuda. Federasyona gitti Beşiktaş daha önce, federasyon 'hayır' dedi. Sonra da UEFA’ya gitti. Türkiye açısından çok utanç verici bir durum.”

“Bu iş federasyonun üstüne yıkılamaz”

Ünlü yorumcu, bu kararın federasyonun üzerine yıkılmaması gerektiğini ve uzman kişiler tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi. Demirkol, “Federasyonları suçlayamam. Çünkü bunlara federasyon falan karar veremez. Federasyon bizde hiçbir zaman bir iktidar değildir, idare eder. Peki buna kim karar verecek? Ben spor tarihi ile ilgili bir şeyi merak ediyorum diyelim. Kime gidip soracağım? Türkiye’de spor akademileri var, değil mi? Peki, bir spor tarihi kürsüsü var mı buralarda? Türk Spor Tarihi konusunda gerçekten arşivleri olan, analizler yapmış, yayınlar yapmış kim var? Burada itiraz edilemeyecek bir otorite kim?" dedi.

"3-5 taraftar karar veremez"

Demirkol, "Burada tartışmalı bir durum var. Çünkü, aynı senede iki şampiyonluk olmuş olabilir. Hangisi Türkiye şampiyonu olarak sayılacak? İkisi birden mi sayılacak? Hiçbiri mi sayılmayacak? Buna birilerinin karar vermesi lazım. Buna, Twitter’ın başına oturmuş, hayatında İnkılap Tarihi bile okumamış üç-beş tane taraftar karar veremez. Buna otorite gerekir. Otorite de bilgi demektir. Ama bilgisi de taraftarlığıyla yönlendiren bir adam değil, gerçek bilgilere yönlendiren biri olmalı” diyerek sözlerine devam etti.

“Bizim kulüplerimizin kuruluş tarihleri problemli”

Ülkemizdeki kulüplerin kuruluş tarihlerinin problemli olduğunu Konyaspor ve Trabzonspor üzerinden örneklendiren Demirkol, şunları söyledi:

"Birincisi; ‘1959 öncesi, ben şampiyonluk çıkaramadım’ diyemezsin. İkincisi, ‘şampiyonluğu ben saydım, benim şu kadar şampiyonluğum var’ da diyemezsin. Bu durum karışık. Diyorlar ki ondan önce Trabzonspor mu vardı? 1967’den önce de mi sayamayacağız o zaman? Bir kere, bizim kulüplerimizin kuruluş tarihleri problemli. Konya’nın 1967’ydi galiba kuruluş tarihi, 1922’ye aldılar sonra. (1981’den 1922’ye alındı.) Trabzonspor’da da böyle bir tartışma oldu. ‘Bizde İdman Ocağı vardı, o zamandan mı saysak acaba?’ dediler. Çünkü Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe 100. yıllarını kutlayınca; ‘Biz de ne zaman kutlasak?’ diye tartışma çıktı Trabzon’da. Bu duruma biz taraftar olarak, yönetici olarak karar veremeyiz. Birilerinin karar vermesi lazım.”

 

“Futbol tarihinin yarısını çöpe atamazsın”

Yıldızları önemsemediğini ve asıl önemli olanın gerçek bir tarihi ortaya koymak olduğunu söyleyen Demirkol, “Bunun kararını verirken, bütün ülkenin futbol tarihinin yarısını çöpe atamazsın. Çünkü, 1959’dan başlatıyorum desen tamam; Ama başlatamadın. Yıldızlar benim hiç umurumda değil. O beni ilgilendirmiyor. Peki mesela, Bursaspor’un şampiyonluğu var. Yıldızı var mı? Ben orada, federasyona bir öneri yaptım. Dedim ki, ‘her şampiyonluğu, Başakşehir’i de onurlandırmak için, bari içi boş bir yıldız koyun.’ Değişik bir yıldız koyun oraya yani. Bu yıldız işi değil ki. Olay, gerçek bir tarihi ortaya koymak. Bunlar ciddi konular” diye konuştu.

“Fenerbahçe’nin yerinde olsam, şu anda başvurmazdım”

Sarı-lacivertlilerin şampiyonluk sayısı konusunda sonuna kadar haklı olduğunu, fakat zamanlamanın yanlış olduğunu düşündüğünü belirten Mehmet Demirkol, sözlerini şöyle noktaladı:

“Fenerbahçe’nin başvurusuyla ilgili olarak, ben olsam, şu anda başvurmazdım. Bu tip şeylere kazanırken başvuracaksın. Yani, yedi yıldır şampiyon olamıyorsun, sekizinci sene de zor gözüküyor. ‘Ben burada şampiyonluk alamadım, eski sekiz şampiyonluğumu alayım’ diyerek olmaz bu iş. Üç sene üst üste şampiyon olacaksın, ondan sonra diyeceksin ki; ‘Bak, benim tarihimde böyle şampiyonluklar var. Sadece benim değil, Beşiktaş’ın, Galatasaray’ın vs. herkesin şampiyonlukları var.’ Yıldızları hesaba katmayabilirsin, ama tanımak zorundasın.”