Denizli'de Masa Tenisi Heyecanı

İsa Kethüda
31.01.2023 - 09:46 | Son Güncellenme: 31.01.2023 - 09:49

Masa Tenisi 2. Lig 2. Etap maçları 03-05 Şubat 2023 tarihlerinde Denizli’nin ev sahipliğinde Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonunda yapılacak İşte detaylar.

Masa Tenisi 2. Lig 2. Etap maçları 03-05 Şubat 2023 tarihlerinde Denizli’nin ev sahipliğinde Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonunda yapılacak. 16 Kadın ve 17 Erkek takımın mücadele edeceği müsabakalarda 165 sporcu sahaya çıkacak.

Denizli 2023 yılında da spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Masa Tenisi 2. Lig müsabakaları 03-05 Şubat 2023 tarihlerinde Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda yapılacak.

33 takım ve 170 sporcu mücadele edecek

Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonunda oynanacak 2. Etap maçları için farklı şehirlerden toplamda 33 takım ve 170 sporcunun mücadele edeceği açıklandı. 

Denizli’de ki yarışmalardan sonra 3. Etap müsabakalarının 8-9 Nisan tarihlerinde Ankara’da düzenleneceği bildirildi.

Yeni yılda Denizli’de spor organizasyonlarının hız kesmeden artarak devam edeceğini ifade eden Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Masa Tenisi heyecanına ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Atletizm, Kick Boks, Ragbi, Kriket, Okul Sporları gibi branşlarda ulusal ve uluslararası organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan İlman, modern tesis altyapısı ve tecrübeli kadrolarıyla yeni organizasyonları Denizlili sporseverlerle buluşturmayı devam edeceklerini söyledi.

Masa Tenisi nedir?

Masa tenisinin tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de orta-üst sınıf mensuplarının eğlenceli vakit geçirmek için günlük eşyalarla oynamaya başladığı oyun için zamanla ticari masa tenisi malzemeleri satılmaya başlanmıştır. Oynarken çıkan sese ithafen pinpon olarak da adlandırılan bu eğlenceli spor, 1988 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları itibariyle olimpiyat sporları arasında yerini almıştır. Önceleri, çoğunlukla Avrupa’da yaygın olarak oynanan masa tenisi günümüzde en çok Kore ve Çin gibi Asya ülkelerinde popülerdir. Oyunda amaç, bir raket aracılığıyla topa vurarak rakibin tarafına göndermek, topu karşı tarafta sektirmek ve rakibin topa vuramamasını veya topu kurallara uygun şekilde sizin tarafınıza gönderememesini sağlamaktır.

Masa Tenisi kuralları

Masa tenisi tek veya çift olarak (birer kişilik veya ikişer kişilik taraflar) oynanabilir. Oyun her zaman bir tarafın servis atışı yapmasıyla başlar. İlk olarak bir yazı tura atılır ve bunu kazanan kişi kimin servis atacağını, kimin ilk karşılamayı yapacağına karar verme hakkını kazanır. Servis atacak kişi topu avcu açık şekilde tutar, havaya atar ve raketiyle vurarak filenin diğer tarafında topun sekmesini sağlar. Topun kendi tarafınızda masaya değeceği tek atış, servis atışıdır. Bunun dışında her zaman top rakibinizin tarafına düşmelidir. Her iki sayıda, sayıyı kimin yaptığına bakılmaksızın, servis yapan taraf değişir.

Masa tenisi oynarken topu rakibinizin tarafına geçirdiğinizde, eğer rakibiniz karşılık veremezse puan kazanırsınız. Rakibiniz karşılık verdiğinde fakat top sizin tarafınıza geçmediğinde, fileye takıldığında veya rakibiniz top sekmeden topa vurduğunda yine puan kazanırsınız. Rakibinizin her hatası için kazandığınız puan 1’dir. Puan kazanmak için taraflar, topa güçlü bir şekilde vurabilir ve böylece rakibin karşılık verememesini sağlayabilirler.

Kurallara göre masa tenisinde oyunu kazanmak için taraflardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Fakat oyun skoru 10-10 ise kazanmak için rakibinizle aranızda 2 puan fark oluşturmanız gerekir. Her oyun sonunda rakipler sahada taraf değiştirmelidir. Kesin bir kural olmamakla ve her müsabakada değişebileceği gibi tekli oyunlarda genelde 7 oyun, çiftlilerde ise 5 oyun oynanır ve en fazla kazanan taraf maçın galibi ilan edilir.

Senin için hazırladığımız haberler