AjanssporAjansspor uygulamasını indir

'Derbide Galatasaray yavaş oynarsa Beşiktaş dağıtır'

Ajansspor Editör
Deniz ŞEN
İlk Yayınlanma : 06 May 2021 - 22:46 / Son Güncelleme : 07 May 2021 - 10:23

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Gençlerbirliği - Galatasaray maçı ve gelecek hafta Süper Lig'de oynanacak Galatasaray - Beşiktaş derbisini değerlendirdi.

AJANSSPOR - HABER

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Galatasaray’ın deplasmanda aldığı Gençlerbirliği galibiyetini ve hafta sonu Beşiktaş ile oynayacağı derbiyi değerlendirdi. Demirkol, Socrates Derginin Youtube kanalında konuştu. 

 

 

'Galatasaray istediğini oynamaya başladı'

Galatasaray’ın garanti oyuna geçtiğini vurgulayan Mehmet Demirkol, ''Gençlerbirliği’nin ne yaptığını anlamadım, bir plan görmedim. Galatasaray savunması ve orta sahası arasındaki bağlantıyı kopartabilirsen zor duruma düşürebiliyorsun. Gençlerbirliği gömülü oynayınca Galatasaray istediği oynamaya başladı'' dedi.

'Garanti oyuna geçmesini anlıyorum'

Galatasaray'ın fazla pozisyona giremediğini belirten Demirkol konuşmasına şöyle devam etti:

 

"Bu oyunun etkili olabilmesi için iki temel unsur lazım. Birincisi; çizgiye inmek, ikincisi; topun dönüş hızını artırmak. Topu ne kadar sağdan sola hızlı döndürebilirseniz, rakibi çalkalayıp dağıtabiliyorsunuz. Bunu yaparken Galatasaray orta sahası ve savunmasının top kaybetme riski çok yüksek. Fatin hoca topun hızını artırmıyor, nasılsa rakip gelemiyor diyor ve Kerem ve Halil’in yarattığı karmaşadan nasılsa pozisyon bulurum diyor. 

Biraz garanti oyuna geçti, eleştirmiyorum. Eleştiremem çünkü diğer oyun hiçbir işe yaramadı. Sezon başında çiz desen Galatasaray orta sahasını savunmasıyla hücumuyla şu anda çıkana çizmene imkan yok. Böyle bir oyuna geçti, ben anlayabiliyorum."

'Bu oyun derbide uygulanabilir mi?'

Derbide Galatasaray’ın farklı bir oyun ile sahada olacağını vurgulayan Demirkol, ''Derbide bunu oynayabilir misin? Bence başka bir şey deneyecek. Bu oyun derbide uygulanabilir mi, bilmiyorum" dedi. 

Yorumcu, Kerem Aktürkoğlu'nun değerli bir performans gösterdiğini ama oyun bilgisinde hala eksiklikler bulunduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

 

"Kerem’i Fenerbahçe de istiyordu. Kerem istatistikleriyle dikkat çeken oyuncuydu. Bence çok başarılı, Halil de öyle. Beşiktaş maçında bu oyuncuların hareketliliklerine güveniyor ama oraya Onyekuru daha çok işe yarar gibi geliyor bana. Bu oyunun Beşiktaş karşısında tutması kolay değil. Forvette Halil ile devam eder gibi geliyor. Önümüzdeki sezon alınır mı, nedir durumu bilmiyorum. Mustafa Muhammed çok iyi girdi, durdu. Falcao ile ilgili de çok büyük soru işaretleri var."

'Seyircin varken yaparsan özel olur'

Fatih Terim’in derbide oyun seçimini önemsediğinin altını çizen Mehmet Demirkol, Galatasaray teknik direktörünün derbi ile ilgili 'Yenilirsek alkışlarız" açıklamasını güzel bulduğunu vurguladı. 

Bunu seyirci varken yapmak gerektiğinin altını çizen Demirkol, "Kendi seyircin varken yapabiliyorsan onu o zaman çok özel olur. Sergen hocanın Fatih Terim ile Galatasaray’da iki şampiyonluğu var. Ustanın orada kalfayı onurlandırması lazım" dedi.

'Yavaş top çevirirse Beşiktaş dağıtır'

Derbiden Galatasaray'ı oyun seçimini önemsediğini belirten Demirkol sözlerini şöyle noktaladı:

 

"Bu ne gömülü bir savunma olmalı ne son 3 hafta olduğu gibi ileride yavaş yavaş top çeviririm olmalı. Bunun dışında plan bulacağını düşünüyorum. Sen orada yavaş yavaş top çevirirken Beşiktaş orta sahası dağıtır seni. Gençlerbirliği maçı kadar onu uzun süre yapmak mümkün değil. Beşiktaş’ı normalde en çok sıkıntı çektiği oyuna itmek lazım. Kontrol oyununa itmek lazım, bunun yöntemini de ben şahsen bilmiyorum. Galatasaray’ın daha agresif ve sahanın büyük bölümünde yüksek presle oynaması lazım."