AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Despot nedir, ne anlama gelir ve nerelerde kullanılır? Despot TDK kelime anlamı nedir

İlk Yayınlanma : 03 Mar 2021 - 00:43 / Son Güncelleme : 03 Mar 2021 - 00:46

Despot kelimesinin anlamı araştırılmaya başlandı. Günlük hayatta konuşurken sık sık karşımıza çıkan despot kelimesi ne anlama geliyor gibi meraklar her geçen gün daha fazla artmaya devam ediyor. Despot kelime anlamı hakkında bir makale hazırladık. Despot nedir ve ne anlama gelir gibi soruların yanı sıra despot nerelerde kullanılır? İşte detaylar...

Despot nedir, ne anlama gelir ve nerelerde kullanılır? Despot TDK kelime anlamı nedir

Günlük hayatta kullanılabilen despot kelimesi merak edilmeye devam ediyor. Günlük konuşmada sıkça karşımıza çıkan despot kelimesi tam olarak ne anlama geliyor ve nerelerde kullanılıyor? İşte despot hakkında merak edilenlere dair tüm detaylar...

Despot ne demek?

Despot, Bizans sarayına ait olmakla birlikte Latin İmparatorluğu, Bulgaristan, Sırbistan ve Trabzon İmparatorluğunda kullanılmış olan bir soyluluk unvanı.

Despot ne anlama gelir?

Despot kelimesi zamanla dilimizde '(bir yeri) baskıyla tek başına yöneten kimse' anlamına geçmiştir.

Despot TDK anlamı nedir?

Despot TDK anlamı şu şekildedir:

• bir ülkeyi baskıya, zora dayanarak tek başına yöneten kimse.

• Ortodoks Rumların din başkanlarına verilen ad.

Despot nasıl yazılır?

Her istediğini ve dilediğini yaptırmak isteyen kimse, tiran. Zorba anlamına gelir. Bu kelime genellikle despod şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı despot şeklinde olmalıdır.

Despotizm ne demek TDK?

Despotizm, ister bireysel, ister sıkıca birbirine bağlı bir grup tarafından olsun mutlak siyasi bir güç ile hükmeden tek bir idari otoriteye sahip hükûmet biçimidir.