Omar Elabdellaoui'nin İnanılmaz Dönüş Öyküsü! Galatasaraylılar Anlatıyor

Akın Ungan
15.03.2022 - 16:55 | Son Güncellenme: 15.03.2022 - 21:48

Biri down sendromlu 3 çocuğu için yılbaşı kutlayan Galatasaraylı Omar Elabdellaoui havai fişeğin elinde patlamasıyla hastaneye kaldırılmıştı. Omar, takıma döndüğünden beri performansıyla beğeni topladı.

Omar Elabdellaoui'nin İnanılmaz Dönüş Öyküsü! Galatasaraylılar Anlatıyor

Burhan Can TERZİ - AJANSSPOR

Tarih 31 Aralık 2020... Galatasaray'ın Norveçli oyuncusu Omar Elabdellaoui, yeni yıla evinde çocuklarıyla girmeye hazırlanıyordu. Yeni yılı havai fişek atarak kutlayacaklardı. Omar, biri down sendromlu 3 çocuğunun uykusu gelince, 21.30'da havai fişekleri patlatmaya karar verdi. Havai fişeklerden biri, futbolcunun elinde patladı. Havai fişekten çıkan metaller ve barut, tenine ve gözlerine geldi. Omar'ın olay sırasında kıyafetleri de alev aldı.

Gözyaşı kanalları bile yanmıştı

Evde büyük bir panik yaşandı. Omar önce ambulansla Bahçelievler'de özel hastaneye götürüldü. Durumu çok ciddiydi. Omar Elabdellaoui'nin yeni deri oluşturan tüm dokuları yanmış ve sağ gözünde üçüncü derecede yanık oluşmuştu. Hatta gözyaşı kanalları dahi yanmış ve göz kapağının üçte birini kaybetmişti. Burada ameliyat edilmesine olanak yoktu. Galatasaray'ın sponsor hastanesi Liv Hospital'a sevk edildi.

Galatasaray camiası hastaneye akın etti

Dönemin Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak, teknik direktör Fatih Terim ve takım kaptanı Arda Turan başta olmak üzere Sarı-Kırmızılı camia hastaneye akın etti.

"Merak etme her şey yoluna girecek, yalnız değilsin"

Galatasaray futbol takımının eski iletişim koordinatörü Aslı İşliel, o geceyi şöyle anlattı:

 

"Bir kulüpte, pek çok ülkeden farklı dil ve kültürden insanlarla çalışmak, beklentilerini anlamak ve ona göre yardımcı olmak cidden zor. İşin içine insanın canı veya sağlığı giriyorsa, o zaman daha da zor. Galatasaray’da çalıştığım süre boyunca pek çok oyuncunun sakatlık, hastalık, ameliyat süreçlerinde yanlarında olmaya çalıştım. Gerek ailevi gerek kariyerleri için kaygılarına tanıklık ettim."

 

"Ancak Omar çok çok başkaydı. Ambulans hastanenin acil kapısına yanaştığında neyle karşı karşıya olacağımı bilmiyordum. İtiraf edeyim, çok da korkuyordum. Kapı açılıp, sedye indirilirken aklıma sadece elini tutup ‘Merak etme her şey yoluna girecek, yalnız değilsin’ demek geldi."

"İlk görüntü korkutucuydu"

Galatasaray kaptanı Arda Turan ise kendilerini bir anda acil serviste bulduklarını söylüyordu: "Yılbaşı gecesiydi. Bir anda acilde bulduk kendimizi. Sağ olsun Fatih Hoca, Abdürrahim abi, Eray, Şükrü abi, Mert, kim varsa herkes oradaydı. Hep beraber Omar'a destek olmaya çalıştık. İlk görüntü tabii ki çok üzücü ve korkutucuydu, çok ümitsizdi. O gün Ulus Liv'deki doktorlarımıza, sonra emek veren tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum."

Eray Sözen: "Futbolu düşünmüyorsunuz"

Galatasaray'ın eski medya direktörü Eray Sözen, Omar'ın tedavi sürecini anlatırken, "Olayın ciddiyetini anladığımız ve onu gördüğümüz ilk andaki endişeyi yenmek hiç kolay değildi. O an futbolu veya onunla bağlantılı hiçbir şeyi düşünmüyorsunuz. Aklınızdaki tek şey, ailenizden biri gibi kabul ettiğiniz dostunuzun, bir an önce en az hasarla eski sağlığına kavuşması oluyor." diyordu.

Saha dışında bambaşka bir mücadele!

Kazanın ardından Omar Elabdellaoui, klinik olarak kör oldu. Omar için Galatasaray camiası hiçbir masraftan kaçınmıyor, onun için dünyadaki en iyi tedaviyi araştırıyorlardı. Doktorlar, görme yetisini geri kazanması için yalnızca yüzde 5-10'luk bir şans veriyorlardı. Tedavi için kornea nakli ameliyatlarına öncülük veren Cincinnati Göz Enstitüsü'nde karar kılındı.

Zorlu süreç başladı

Omar için çok zor bir süreç başladı. İlk aşama gözdeki yüzeyi güçlendirmek, ilaçlarla gözü sakinleştirmek ve stabilize etmekti. Doktorlar, sahte bir deri oluşturmak için yenilikçi bir yöntem kullandı. Omar'ın gözünün korunması ve nemli kalması için ağzının içinden zar ve bir kulağından alınan deriyle göz kapağı yapıldı. Kız kardeşi Ikram, ona kök hücrelerini verdi. En sonunda kornea nakli gerçekleşti.

Motto: Yarın, bugünden daha iyi olacak

Galatasaray'ın eski medya direktörü Eray Sözen, yaşanan zor süreçte Omar'ın hep yanındaydı. Sözen, o günlerden şöyle bahsetti:

 

"Hastane odasında çok fazla zaman geçirdik, beni bir gün futbola geri döneceğine inandıran unsur, onun mücadeleden asla vazgeçmeyecek olması ve bir mucizenin gerçekleşeceğine olan inancıydı. En zor anlarında dahi bize moral veren, bunun kendisi için bir test olduğuna ve bu testi geçeceğine inandıran Omar’ın ta kendisiydi. Her yeni ve güzel ilerlemede, 'Yarın, bugünden daha iyi olacak' diyorduk birbirimize. Ne güzel, hep de oldu. Bu, aramızda bir mottoya dönüştü daha sonra. Tüm 14 ayı aşama aşama birlikte geçirdik."

"Görmenin bir rüya olduğunu düşünemezsiniz"

Zor günlerde Omar'ın azmi öne çıkıyordu. Norveçli futbolcu, kornea naklinden sonra görmeye başladığı anı şöyle anlatıyordu: "Gerçekten özeldi, bunu nasıl kelimelere dökeceğimi bilmiyorum. Bir mucizeydi, bir rüyanın gerçekleşmesi gibi. Görmenin bir rüya olduğunu asla düşünemezsiniz. 9, 10, 11 ay boyunca tek hedefiniz görmek olduğunda, 7/24 hakkında düşündüğünüz tek şey olduğunda, bunu başardığımızda, bu saf mutluluktur."

Antrenmanlar kurtarıcı oldu

Gözüyle ilgili zor süreci yaşarken Omar, bir yandan futbola sarıldı. Formunu korumak için fitness koçundan yardım aldı. Omar, antrenmanların kendini ayakta tuttuğunu söylüyordu: "Bu beni kurtardı, beni hayatta tuttu, yalan söylemeyeceğim. O olmasaydı, tüm yol boyunca ayakta kalamazdım. Bu benim gerçek kaçışımdı. Antrenmana erken başladım ve ne olursa olsun tekrar oynayacağımı düşündüm. Hala yetenekli, güçlü ve hala hayatta olduğumu hissedebiliyordum."

Galatasaray'a dönüş

Omar Elabdellaoui 1 Aralık 2021'de İstanbul'a dönerek, Galatasaray ile idmanlara çıkmaya başladı. Değil sahalara dönmek, görmesi zor denilen Norveçli bir mucize yaratıyordu.

"Omar çok güçlü bir karakter"

Galatasaray eski yardımcı antrenörü Levent Şahin de Omar'ın azminden övgüyle bahsetti. Şahin şöyle konuştu: "Omar geçirdiği talihsiz kazadan sonra hepimiz için çok büyük bir şoktu. Bence futbolun en önemli sınavı, duygu yönetimi. İnsana dair her şeyin, yüksek adrenalinle ve hızla yaşandığı bir ortamda çok zor bir iş."

"O günlerde biz Omar’ın şokuyla çok ciddi bir duygu yönetimi sınavı verdik. Omar çok iyi bir insan aynı zamanda çok güçlü bir karakter... Bunu Omar'ı tanıyan herkes söyler. Ama bence çok çalışkan, disiplinli ve işine saygısı çok yüksek bir profesyonel. Ailesi, yakın çevresi, tüm uzmanlar ve bizleri hiç şaşırtmayan bir performans gösterdi ilk gün itibariyle."

"Kendisi için hazırlanmış programla yetinmeyen, uykusundan beslenmesine kadar her şeyi detaylıca planlayan, bu tür talihsizliği yaşamış sporcular için spor bilimlerinde ve üniversitelerde araştırma konusu veya ders olarak okutulabilecek bir örnek oldu."

Beşiktaş derbisinde takımın en iyilerinden oldu

15 Şubat 2022 Omar için çok önemli bir tarihti. Norveçli futbolcu,  geçirdiği kazadan 413 gün sonra Kayserispor maçının kadrosuna alındı. 14 Mart ise Beşiktaş derbisine çıktı. İnanılmaz bir mücadele gösterdi, takımın en iyilerinden oldu.

Abdurrahim Albayrak: "Ağlattı beni"

Kaza geçirdikten sonra hastaneye ilk koşanlardan eski Galatasaray yöneticisi Abdurrahim Albayrak Omar Elabdellaoui'i Beşiktaş karşısında görünce gözyaşlarını tutamadı. Albayrak duygularını şöyle anlattı:

"Akşam ağlattı beni Omar. Maçta gözünün altına darbe aldığında da yine korkusuzca bir an bile geri adım atmadan mücadelesini sonuna kadar gösterdi. Çok duygusallaştım. Hastanede saatlerce beraber kaldık. Ama hakikaten onun azmi, geri dönme hırsını kelimelerle anlatmak çok zor. O her topa vurduğunda benim göğüsüm kabarıyor. Onu çok seviyorum."

"Geldiği noktayı görünce gurur duyuyorum"

Ağlayan sadece Abdürrahim Albayrak değildi. Galatasaray'ın eski medya direktörü Eray Sözen de göz yaşlarını tutamamıştı: "14 ayı aşama aşama birlikte geçirdik, geri döndüğü maçın ardından gözyaşlarımızı birlikte dökeceğimize söz verdik. Öyle de oldu. Bugün geldiği noktayı görünce onunla gurur duyuyorum ve onu çok seviyorum."

"Kimse yalnız bırakmadı Omar'ı"

Omar sedyedeyken kulağına "Her şey yoluna girecek, yalnız değilsin" diyen Galatasaray futbol takımının eski iletişim koordinatörü Aslı İşliel de duygulananlardandı: "O an aklıma gelip de dilimden dökülen şey gerçek olmasına nasıl şükrettiğimi anlatamam. Kimse ama kimse yalnız bırakmadı Omar’ı ve her şey yoluna girdi."

Norveç Milli Takımı'na seçildi

Norveçli Omar, 15 Mart'ta tekrar Milli Takım'a seçildiğini öğrendi. Bitmeyen bir azimle çalışması onu tekrar eski seviyesine yaşadıklarından sonra belki de daha üstlere taşımıştı.

İlgini Çekebilir
Galatasaray'a Erencan müjdesi... Sözleşmesindeki ilginç detay ortaya çıktı!
Habere Git

"Omar hepimize umut verdi"

Omar için son sözü Galatasaray'daki kaptanı Arda Turan söyledi: "Omar'ın inancı, geri dönme azmi hepimize umut verdi. Zaten çok özel biri, takıma geldiğimden beri de bana çok yardımcı oldu takıma liderlik yaparken, takıma kaptanlık yaparken... Çünkü o da hem Milli Takımı'nda hem de daha önce bulunduğu takımlarda önemli bir liderdi."

"Başardığı için çok mutlu ve gururluyum. Ne zaman görsem gülümsemeyle izliyorum. İnşallah onun için her şey daha güzel olur. Allah onu evlatlarına bağışladı, onu çok seviyorum."

Senin için hazırladığımız haberler