Novak Djokovic ABD’ye Giremeyebilir: “Bu Ülke Aptallığa Saplanmış”

İsa Kethüda
06.03.2023 - 09:33 | Son Güncellenme: 06.03.2023 - 09:41

Tenis haberleri. Kovid-19 aşısı olmayı reddeden erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Novak Djokovic’in ABD’ye girişine izin verilmeyebilir. Detaylar.

DIŞ HABER - AJANSSPOR

ABD, korona aşısı olmayan Novak Djokovic’in ülkeye girişine izin vermeyebilir. Ünlü Sırp tenisçi ülkeye giremezse ATP (Profesyonel Tenisçiler Birliği) etkinliklerini kaçıracak.

Aşıyı reddetti

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisi ülkeler arasında yapılan seyahatleri de etkiledi. Virüse karşı geliştirilen aşıların ardından ise birçok ülke aşı olmayan kişilerin ülkeye girişlerini kabul etmeyeceğini açıkladı. Sırp tenisçi Novak Djokovic ise pandemi döneminde aşı olmayı reddetti. 

Yalan beyanda bulundu

Novak Djokovic geçtiğimiz yıl Avustralya Açık’ta mücadele etmek için Avusturalya’ya gitti. Djokovic ülkeye girmeden önce doldurduğu formlarda yalan beyanlarda bulundu. Yalan beyanda bulunduğu ortaya çıkan Sırp tenisçinin, ülkenin covid-19 politikaları çerçevesinde vizesi iptal edildi. 

İlgini Çekebilir
Hollandalı yıldızdan Galatasaray'a müjde!
Habere Git

Etkinlikler için dilekçe verdi

Kovid-19 aşısı olmadığı için ABD’ye girişi yasak olan Novak Djokovic, Indian Wells ve Miami’deki ATP etkinliklerine katılabilmek için resmi makamlara özel dilekçe verdi. Hükümet yetkilileri tarafından talebine sıcak bakılmayan Djokovic, ABD Tenis Birliği ve ABD Açık organizatörlerinden halk desteği aldı. 

Biden’a mektup gönderdiler

Ünlü Sırp tenisçinin ABD’ye girebilmek üzere özel dilekçe vermesi sonrası Cumhuriyetçi Senatörler Rick Scott ve Marco Rubio da harekete geçti. İki senatör ABD Başkanı Joe Biden’a bir mektup gönderdi ve Biden yönetimine 22 kez Grand Slam şampiyonu olan Djokovic için muafiyet verme çağrısında bulundu. 

Tıbbi muafiyet istiyor

Novak Djokovic daha önce 2 kez covid-19 virüsüne yakalandı. Raporlara göre ise Djokovic, ABD makamlarına verdiği özel dilekçede bu nedenle tıbbi muafiyet istedi. 

İlgini Çekebilir
Ünlü yorumcudan Beşiktaş'ın yıldızına övgü: "Ayakları titreyebilirdi"
Habere Git

“Bu ülke aptallığa saplanmış”

Amerikalı komedyen Bill Maher, HBO’da yayınlanan Bill Maher ile Gerçek Tim’in yeni bölümünde Novak Djokovic’in ülkeye alınmama ihtimali hakkında şunları söyledi: “Yaklaşan tehlike diyorlar. Ne yaklaşan tehlikesi? Tenis oynayan bir adam mı tehlike? İki kez bu virüse yakalanan bir adam mı? O tek başına duruyor. Stadyumun ortasında tek başına durduğunuz bir spor. Yaklaşan tehlike mi? Bu ülke aptallığa saplanmış durumda, cidden.”

Amerikalı tenisçi Mardy Fish ise Twitter’daki haberlere Novak Djokovic’i etiketleyerek “Ne şaka ama. Üzgünüm Novak.” yazdı.

“Sporumuzun en büyüklerinden”

Amerika Açık tarafından Twitter üzerinden yapılan paylaşımda Novak Djokovic’in ülkeye girişi hakkında şu ifadelere yer verildi: “Novak Djokovic, sporumuzun gördüğü en büyük şampiyonlardan biri. USTA ve Amerika Açık, Novak'ın ülkeye girme dilekçesinde başarılı olacağından ve taraftarların onu Indian Wells ve Miami'de tekrar görebileceğinden umutlu.”

İlgini Çekebilir
F.Bahçe, zirve takibini bırakmıyor! G.Saray, Beşiktaş, Trabzonspor...
Habere Git

“Olumsuz cevap gelirse çekilirim”

Geçen yıl seyahat kısıtlamaları yüzünden Amerika Açık’ı kaçıran Novak Djokovic bu hafta Dubai'de yaptığı açıklamalarda bulundu. Konuşmasında ABD’den hâlâ özel giriş talebine karşı cevap beklediğini belirten Djokovic, pazartesi gününden önce cevap almayı beklediğini söyledi. 35 yaşındaki Sırp tenisçi Indian Wells’teki kura çekiminden önce olumsuz cevap alırsa çekiliş gerçekleşmeden önce çekileceğini belirtti.

Senin için hazırladığımız haberler