AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Dolar kuru bugün kaç TL? Dolar son durum nedir?

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 23 Kas 2021 - 15:54 / Son Güncelleme : 23 Kas 2021 - 16:03

23 Kasım Salı günü doların artışı takip edilmeye başlandı. ABD doları 13 TL'yi gördü.. Peki usdt kaç tl ve dolar kaç tl oldu? İşte tüm detaylar....

Piyalar bir türlü durmuyor. Dolar her geçen dakika artmasından sonra sosyal medyada gündeme geldi. Google üzerinde en fazla aranan kelimeler arasına giren dolar ülkemizde artışa devam ediyor. Kendi alanında rekor kıran dolar 13.50 TL ye kadar yükseldi. Bununla birlikte 23 Kasım Salı günü doların ne kadar olduğu ve canlı takibi nasıl yapılacağı da merak konusu olmaya devam ediyor. İşte dolar hakkında tüm detaylar...

DOLAR KAÇ TL?

15.00 saatlerinde artışa geçen dolar 1 saat içinde rekor kırmaya başladı. 13.50'e kadar yükselen dolar güncel olarak 13.02 seviyelerinde devam ediyor. Doların yükselmesini anbean takip etmeye başladılar. Sterlin, altın ve euro da yükselişe geçti ve yükselişleri devam ediyor.

EURO KAÇ TL?

15 tl seviyelerini gören euro yükselmeye devam ediyor. Güncel olarak 14.75 seviyesini takip eden euronun canlı takibi de araştırılmaya başlandı. 

Altın kaç tl?

Altının yükselişi devam ediyor. Altın 732 TL seviyelerini gördü ve aynı rakamlar arasında devam ediyor. 

Amerikan doları veya Birleşik Devletler doları (İngilizce: United States dollar; sembol: $; kod: USD), 1792 Para Yasası ile yürürlüğe girmiş, Birleşik Devletler'in resmî para birimidir. Muhasebe, ticaret ve vergilendirme problemlerinin çözümü için 100 cente (¢) ve 1000 mille (₥) bölünmüştür. Dünya üzerinde en yaygın kullanılan para birimidir.[4] 2004'te dünyada dolaşımda yaklaşık 950 milyar Amerikan doları olduğu tahmin edildi. Bu miktarın 2/3'ü ABD dışındadır. Bazı ülkeler Amerikan dolarını kendi resmî para birimleri olarak kullanmakta, bir kısım ülkede fiili tedavüldeki (de facto currency) para birimi, Britanya denizaşırı ülkelerinde ise tek para birimi olarak kullanılır (Britanya Virjin Adaları ve Turks ve Caicos Adaları).

ABD Kongresi, 1781 yılında yeni hükümetin mali operasyonlarına destek olmak amacıyla, Philadelphia'da bulunan The Bank of North America'yı ilk ulusal banka ilan eder. 1792'de kabul edilen Tedavüle Para Çıkarma Kanunu ile ABD Darphanesi kurulur ve federal para sistemi çerçevesinde her birinin değeri altın, gümüş veya bakır üzerinden saptanan farklı değerdeki madeni paraların basımına başlanır.

1785 yılında ABD Kongresi Doları ABD'nin para birimi olarak kabul eder. Federal hükûmet ülke genelinde ilk kâğıt parayı 1861 yılında dolaşıma çıkarır. İç Savaşı finanse etmekte zorlanan Kongre ABD Hazinesine faiz getirisi olmayan vadesiz banknot ihraç etme yetkisi verir. Bu banknotlara, renkleri dolayısıyla "yeşil" adı takılır.

1913'te çıkarılan Amerikan Merkez Bankası Kanunu, Amerikan Merkez Bankasını (Federal Reserve Bank) ülkenin merkez bankası ilan eder. Banka, Amerikan Merkez Bankası Banknotları (Federal Reserve Notes) adlı yeni bir parayı dolaşıma sunar. "Tanrıya Güveniyoruz" (In God We Trust) ibaresi tüm banknotlar üzerinde kullanımı 1955'te kanunla zorunlu kılınmıştır.