AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Dorukhan Toköz Beşiktaş'ta kalacak mı? Sıcak gelişme...

İlk Yayınlanma : 16 Ara 2020 - 08:33 / Son Güncelleme : 16 Ara 2020 - 08:45

Beşiktaş bu sezon ezeli rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray ile birlikte Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesi veriyor. Siyah-beyazlılar, bir taraftan da kadro planlamasıyla ilgili çalışıyor. Beşiktaş'ta Dorukhan Toköz ile ilgili sıcak gelişmeler yaşandı. Dorukhan, Beşiktaş'ta kalacak mı? İşte yaşanan gelişmeler ve tüm ayrıntılar...

Dorukhan Toköz Beşiktaş'ta kalacak mı? Sıcak gelişme...

Erdal Cömert-AJANSSPOR

Beşiktaş'ta Dorukhan Toköz'ün takımda kalıp kalmayacağı tartışması gündemden düşmüyor. Medyaya yansıyan son haberlere göre taraflar arasında yapılan görüşmeden şimdilik bir sonuç çıkmadı. Herkes Dorukhan Toköz'ün Beşiktaş'ta kalıp kalmayacağını merak ederken, taraflar arasında en az 5 milyon liralık fark bulunuyor. Siyah beyazlı kulübün, Eskişehirspor'dan üç sezon önce transfer ettiği orta saha oyuncusu, gösterdiği performansla A Milli Takım'a kadar yükseldi.

Orman'ın verdiği söz gerilim yarattı

Uzun yıllar Beşiktaş formasını taşıması beklenen Dorukhan Toköz ile ipler geçen sezonun devre arasında gerildi. Bunun nedeni de eski başkan Fikret Orman'ın söz verdiği yeni sözleşmeydi. Orman, Dorukhan'a yıllık 1.8 milyon Euro'dan yeni sözleşme imzalanacağı sözünü verirken tarih olarak da Ocak 2020'yi gösterdi.

Toköz'ün menajeri de bu sözleşme sözünü yeni yönetimin önüne getirdi. Ancak, 3.3 milyar liralık bir borçla devredilen, tüm gelirleri üzerinde uzun vadeli temlikler bulunan, yapılandırma anlaşmasıyla da eli kolu bağlı bir kulüp teslim alan Ahmet Nur Çebi yönetimi bunu kabul edemeyeceğini bildirdi.

İlk imzayı Ahmet Bulut'a attı!

Çebi değil 1.8 milyon Euro, eldeki yüksek bedelli kontratları da indirmenin veya kurtulmanın yollarını arıyordu. Nitekim bu sezon yapılan transferlerde hiçbir oyuncu için 1.3 milyon Euro barajı aşılmadı.

Ocak ayındaki bu yeni sözleşme talebinde Dorukhan Toköz'ün menajeriyle kulüp arasında medya üzerinden tartışmalar yaşandı. Sonunda Toköz, resmi menajeri Necdet Ergezen ile yollarını ayırdı ve ünlü menajer Ahmet Bulut ile anlaştı.

İstediği kulüple görüşebilir

31 Mayıs 2021'de sözleşmesi sona erecek olan Dorukhan Toköz, 6 ay kala başka kulüplerle görüşme hakkına sahip. Siyah beyazlı yönetim, bu nedenle oyuncu ile devam edip etmeyeceğini kesinleştirmek istiyor.

24 yaşında ve belki de kariyerinin en iyi döneminde olan Dorukhan Toköz, bu fırsatı kullanarak iyi bir sözleşme imzalamak amacında. Diğer yandan pandeminin de getirdiği ekstra yükle mali açıdan daha da sıkışan Beşiktaş yönetimi ise takımda oluşturduğu dengeyi bozmak istemiyor. Bir yanda iyi bir kontrat isteyen Dorukhan Toköz diğer yanda 1 milyon Euro bandını aşmak istemeyen Beşiktaş.

En az 15 milyon lira istiyor

Dorukhan, 1.5 milyon Euro'dan (yaklaşık 15 milyon lira) aşağıya imza atmayı düşünmüyor. Oyuncuya bu civarda teklifler geldiği öğrenildi. TL bazında taraflar arasında en az 5 milyon liralık bir fark bulunuyor. Yabancı sayısının düşürülmesi ihtimali ve kaliteli yerli orta saha oyuncusu sıkıntısı göz önüne alındığında Beşiktaş yönetimi ya biraz daha kesenin ağzını açacak ya da Dorukhan'a "Bizim vereceğimiz para bu. İster imzala ister imzalama" diyecek.

Çebi'nin düşüncesi: Oyuncu değil, kulübün dediği bir model

Başkan Çebi, oyuncunun değil, kulübünün dediği bir modeli yerleştirmek için uğraşıyor ki bunu geride bıraktığımız yaz transfer döneminde de hayata geçirdi. Beşiktaş'ta yapılan 10 transferin bonservis harcaması ve bir yıllık ücret toplamı 9 milyon Euro civarında oldu. Yönetim A takım bütçesini gelecek sezon 25 milyon Euro civarına düşürmeyi hedefliyor.

Eskişehir'de sözleşmesi kayboldu!

Fenerbahçe'ye mi gidecek?

Dorukhan Toköz'ün adı yaz transfer döneminde Fenerbahçe ile anılmıştı. Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında Ozan Tufan-Dorukhan Toköz takası olabileceği yazılmıştı. Yine medyaya yansıyan haberlerde oyuncunun gelecek sezon Fenerbahçe forması giyeceği de öne sürülmüştü.

Dorukhan Toköz'ün Beşiktaş performans verileri

Toplam 46 maça çıktı. 3383 dakika süre aldı, 3 gol attı, 4 de asist yaptı. Dorukhan Toköz, Türkiye A Milli Futbol Takımı'ndaysa 8 maçta 553 dakika forma giyerken, 1 gol atıp 2 de asiste imza koydu.

Dorukhan Toköz'ün Beşiktaş'a maliyeti

►Bonservis bedeli: 900 bin lira

►Yıllık ücreti: 325 bin Euro

►Üç yıllık toplam ücreti: 975 bin Euro