• Diğerleri

Dünya devinin arkasındaki kadın!

8 Mart 2020 14:21- Son Güncelleme - 8 Mart 2020 14:25
Google news abonelik

Bugün Dünya Kadınlar Günü. Tüm kadınlarımızın bu gününü içten kutluyorum. Bu yazıda Kadınlar Günü yayınlamak üzere beklettiğim bir yazıyla özel bir kadından bahsedeceğim. Adı Kathleen Krüger Alman vatandaşı. Peki onu özel yapan ne?

Dünyadaki erkek futbol takımlarında futbolculuk dışındaki işlerde genelde erkek egemen bir yapı hakim. Kadınlar takımların içinde bazen doktor veya beslenme uzmanı gibi görevler üstlenebiliyorlar. Örneğin Liverpool'un bugünlerdeki başarısında Jürgen Klopp'un Bayern Münih'ten transfer ettiği beslenme uzmanı Mona Nemmer'in payı büyük.

Hüseyin Özkök - AJANSSPOR

Bayern Münih dünyanın sayılı kulüplerinden biri. Erkek egemen yapı orada da genellikle hakim olsa da kadınların önemli görevler üstlendiklerini de görüyoruz. İşte onların en başında da yukarıdaki satırlarda adından söz ettiğim Kathleen Krüger geliyor. Bayern Münih Profesyonel Futbol Takımı Takım Menajeri. Kadın da olsa yönetim katında yine bünyesinden gelen eski bir futbolcu.

Muhtemelen onu çoğunuz tanımıyorsunuz.

O zaman gelin ilk önce onun futbolla olan ilişkisi nasıl başladı ona bakalım.

1985 Doğumlu olan Krüger küçük yaşta futbola ilgi duydu ve Bavyera eyaletinde çeşitli alt yapı takımlarında oynadıktan sonra 2003 yılında 18 yaşındayken Bayern Münih'in ikinci takımına transfer oldu. Oradaki başarılı performansı ile 2004/05 sezonunda A Takıma yükseldi.

2008 yılında Uluslararası Spor Yönetimi öğrenimine başlayan Kathleen Krüger, o yıl Bayern Münih'de uygulamaya koyulan takım menajeri pozisyonuna getirilen Christian Nerlinger'in asistanı oldu ve bir sömestr sonunda eğitimi bıraktı. Nerlinger'in 2012 yılında ayrılmasının ardından kulüp yönetimi Kathleen Krüger'i takım menajerliğine getirdi. Sekiz yıldır bu görevi sürdüren 35 yaşındaki başarılı menajer, yıldızlar topluluğu Bayern'in vazgeçilmezlerinden biri.

 

Krüger, resmi olarak takımın organizasyon işleri, seyahatleri ve konaklamalarından sorumlu. Ancak takımın teknik direktörü kim olursa olsun her zaman için onun sağ kolu. Onun bir antrenör için ne derece önemli olduğuyla ilgili Bayern'de şu hikaye anlatılır.

2012 yılında Matthias Sammer Sportif Direktör olarak göreve geldiğinde onun pozisyonuna gerek olmadığı kararını verir. Ancak bunu duyan o dönemdeki Teknik Direktör Jupp Heynckes, Başkan Hoeness'e gider ve “eğer Kathleen giderse ben de giderim” der. Bunun üzerine Hoeness Sammer'in kararını kaldırır ve Krüger görevine devam eder.

Daha sonra dönemin Başkanı Hoeness tarafından da çok sevilen Alman Menajer, aradan geçen yıllarda tüm kulüp çalışanlarının büyük sevgi ve saygısını kazanmış durumda. Yaptığı çalışmalar ve takıma olan pozitif etkisi herkes tarafından dillendirilmekte. Hatta Bayern'in eski teknik direktörü Pep Guardiola kendisini o kadar sevmiş ve başarılı bulmuş ki, Manchester City'e götürmek istemiş. Münih'e her gelişindeyse Krüger'i mutlaka ziyaret ediyormuş.

Krüger, kulüpte müthiş disiplinli olmasıyla da tanınıyor. Eğer antrenman programında yanlış giden bir şeyler olursa bunları çekinmeden teknik direktöre iletiyor. Veya disiplinsizliklerde de sesini yükseltiyor. Örneğin Carlo Ancelotti'nin görev yaptığı sırada yardımcısı Giovanni Mauri'nin antrenman sırasında saha kenarında sigara içmesine sinirlenen Kathleen Krüger'in yardımcı antrenörü sert bir şekilde uyarması Bayern'de unutulmaz olaylardan biri olarak hatırlanıyor.

KRÜGER'İN YAPTIĞI İŞLER

KRÜGER'İN YAPTIĞI İŞLER

Doktor ve fizyoterapistler iletişimi onunla kuruyor ve o da gerekli bilgileri teknik direktöre iletiyor
Maçların başlamasından 75 dakika önce kadroyu sisteme giriyor
Futbolcular kulübün arabasıyla kaza mı yaptı veya trafikte mi sıkıştı, hemen onu arıyorlar. Tüm dertlerde muhatap o.

 

Oyuncuların röportajlarını düzenliyor.
Seyahat planlarına kesinlikle uyulması için herkesi uyarıyor.
Gerektiğinde kimseye danışmadan beğenmediği oteli değiştiriyor.
Bayernli oyuncuların WhatsApp grubunda yer alan tek yönetici de o. Yazışmaların tümünü okuyarak gerektiğinde müdahale edebiliyor.
Ssözleşmesi ise yaşam boyu…

Böyle gol 40 yılda bir görülür