AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Dursun Özbek'ten transfer, Fatih Terim ve seçim açıklaması!

İlk Yayınlanma : 22 May 2018 - 10:55 / Son Güncelleme : 22 May 2018 - 10:55

Galatasaray Kulübünde 26 Mayıs'ta yapılacak olağan genel kurulda başkanlığa aday olan Dursun Özbek, Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluğa ulaşan takımı kendilerinin kurduğunu söyledi. Özbek, transfer, UEFA ile olan görüşme ve Fatih Terim konusuna da değindi.

"Bizim kurduğumuz takımla şampiyon olduk"

Dursun Özbek, basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında, yönetimde bulundukları sezon başında futbol takımının kadrosunda yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirtti. Özbek günün ilerleyen saatlerinde de A Spor'un konuğu oldu. 

Galatasaray'ın elde ettiği şampiyonluğun çok önemli olduğunu aktaran Özbek, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar konuşmamamızın nedeni bu yürüyüşe zarar vermemek içindi. Anamızın helal sütü kadar hak edilmiş bir şampiyonluk. Çok heyecanlı geçti ama herkes çok mutlu oldu. Takımı kuran ve Fatih (Terim) hocayı getiren yönetimiz. Bu takımın başarıya, şampiyonluğa ulaşması için finansal yapıyı hazırlayan yönetimiz. Aralık sonunda takım zaten liderdi. Biz bütün planlamayı yapmıştık. Sene başında 10 transferle yepyeni bir takım kurduk. Bu yeni takımla şampiyon olduk. Kolay bir şey değil. Burada Fatih hocanın başarısı ve emeği çok fazla. Fatih hoca geldi ve takımı şampiyon yaptı. Biz de finansal yapıyı hazırladık." 

"UEFA ile anlaşmayı yeni yönetimin yapması gerekiyor"

Dursun Özbek, Galatasaray'ın, finansal fair play kriterleri çerçevesinde UEFA ile yaptığı görüşmelerin önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"UEFA daha önce bize turnuvalardan 2 yıl men cezası verdi, bunu 1 yıla indirdik. Kazandığımız Türkiye Kupası ile de onu hallettik. Ayrıca iki sene için 'Futbolcu ödemeleri konusunda 65 milyon avroyu geçme.' dediler. Bu sınır geçilmediği için UEFA'nın ceza süresi geçtiğimiz sezon sonunda bitti. Bu sınırı geçseydik, UEFA cezayı verirdi. UEFA, yapılan anlaşma ihlal edildiği zaman büyük ceza veriyor. Bugün UEFA, Galatasaray'ın finansal verilerini incelemiştir. Ona bağlı olarak bir yol haritası yaptı. 'Şu kadar harcama yap, şu kadar maaş ver.' diyecektir. Bunun için de bir para cezası mutlaka gelecektir. UEFA ile yapılacak anlaşmayı yeni yönetimin imzalaması gerekiyor."

Dursun Özbek’ten kontrat açıklaması

Görevde oldukları dönemde futbolcu alacaklarını 6-7 ay yapmadıklarına ve basketbolculara maaş ödemesinde bulunmadıklarına yönelik mevcut yöneticilerin açıklamalarının sorulması üzerine, Dursun Özbek şunları  söyledi:

"UEFA ve FIFA talimatlarına göre yaptığımız kontratlar 60 günlük. Yani bir futbolcunun maaşını en geç 60. gün ödemek zorundasın. Eğer ödenmezse futbolcunun avukatı sana ihtar çeker. Bundan sonra 15-30 gün içinde ödemek zorundasın. Aksi durumda futbolcu serbest kalır. Serbest kaldığı takdirde bizimle imzaladığı kontrat çerçevesinde bütün tazminatını alır. Konuşurken, insanların bunu bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar söylendiğinde herhangi bir polemik çıkmaması için kamuoyunun takdirine bıraktık. Basketbolcuların maaşlarını biz değil, Odeabank ödüyor. Yaptığımız anlaşma çerçevesinde Odeabank, sponsorluk bedelini her ay basketbolculara veriyor."

"Devre arasında Asamoah ile sözleşme imzalayacaktık"

Dursun Özbek, Galatasaray'dan devre arasında ayrılan Badou Ndiaye'nin çok iyi bir futbolcu olduğunu vurgulayarak, "Ben Ndiaye'yi satar mıydım? 6 ay evvel ben getirmiştim. En çok güvendiğimiz, birinci transferimizdi. Orta sahayı dirençli tutmak amacıyla almıştık. Devre arasında Asamoah ile önümüzdeki sezon için sözleşme imzalayacaktık. Transfer listemizin başında Asamoah vardı." diye konuştu.

“İki gecedir mutluluktan uyuyamıyorum”

Özbek, şampiyonluk kutlamalarında kendisine teşekkür edilmemesiyle ilgili soruya, "Şampiyonluk kutlamaları bence buna ter döken, bunu sahada savaşarak kazanan kişilerin hakkıdır. Bize yaşattıkları mutluluk yetiyor zaten. Dolaysıyla bir üzüntü içerisinde değilim. Herhangi bir beklentim de yoktu. Helal olsun bu çocuklara, bize bu mutluluğu yaşattılar. İki gecedir mutluluktan uyuyamıyorum." yanıtını verdi.

"Bu yürüyüşü bozmamak için sesimizi çıkarmadık"

Şampiyonluğun kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını aktaran Özbek, "Bir yatırım yaptık, bunun karşılığını almamız lazımdı. Bu yürüyüşü bozmamak için ne derlerse desinler hiç sesimizi çıkarmadık. Seçim sürecinde konuşmalar, polemikler şampiyonluk yürüyüşünü sekteye uğratabilirdi. Fatih hoca durup dururken 'konsantrasyon' demedi. O mesajı boşuna vermedi." şeklinde görüş belirtti.

"Gomis teşekkür etti"

Dursun Özbek, şampiyonluktan önceki hafta sarı-kırmızılı takımın golcü futbolcusu Bafetimbi Gomis ile bir otelde karşılaştığını anlatarak, "Kendisiyle sohbet ettik. Bana 'Beni böyle bir kulübe getirdiğin için çok teşekkür ederim başkanım.' dedi. Aynı yerde Rodrigues de bulunuyordu. O da geldi sarıldı. Tebrik ettim, performansından dolayı teşekkür ettim. Ona, 'Senin yüzünden çok eleştiri aldım.' diye takıldım. Çünkü transfer ettikten sonra eleştiriler almıştık." ifadelerini kullandı.

Özbek, şampiyonluktan sonra teknik direktör Fatih Terim'i arayarak tebrik ettiğini de sözlerine ekledi.

Dursun Özbek A Spor'da!

A Spor canlı yayınına katılan Dursun Özbek burada da önemli açıklamalarda bulundu. "Fatih Terim hocamızı getirmekle bu kurulan kadroyu taçlandırmış olduk" diyen Özbek, "Bizim onunla ilişkimiz yeni başlamıyor. Yönetime ilk geldiğimde Sayın Terim ile görüştüm. O dönemde hocamızı getirmek istedik. Yıldırım Demirören ile görüştük. 'Galatasaray'ın ihtiyacı var. Hocamızı geri istiyoruz' dedik. Sayın Demirören de o zaman Sayın Terim'in projeyle geldiğini ve buna müsade etmeyeceklerini söyledi" ifadelerini kullandı. 

'Seçimden sonra daha yoğun bir süreç geçirdik'

"Galatasaray'ın geleceğini planlamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seçimden sonra daha yoğun bir süreç geçirdik. Hizmet odaklıysanız, Ben seçim kararı aldıktan sonra başkanlığa ve yönetime aday olmam çok önemliydi. Yeni seçim döneminde de sağlığım el verdiği sürece Galatasaray'ın hizmetinde olacağım. Genel kurulun kararına herkesin saygı duyması lazım. Seçimlerde kazanan kaybeden diye bir şey olmaz. Genel kurulun kimi tercih ettiği konuşulmalı."

Dursun Özbek'ten Riva müjdesi: 'Daha 1-1.5 milyar TL'si duruyor'

"Riva ve Florya, Galatasaray'a destek olması için alınmış araziler. Galatasaray'a finansal açıdan destek olsun diye alınmış bir arazi. Yönetimlere düşen bunları geliştirmekti. Bizim yaptığımız buydu. Ortaya koyulan proje büyük çoğunlukla kabul edildi. Buraların geliştirilmesi için Emlak Konut'la anlaşıldı. Buradaki inşaatların satışıyla birlikte payımızı alacağız. Her kuruşu, Galatasaray'ın kursağına gitmesi için planlandı. Borcun artması söz konusu değil. Riva'dan sadece ilk dilim geldi, yaklaşık 340 milyon TL. 1-1.5 milyar TL'si daha duruyor. Bu geliri banka borcuna düştüğümüzde 179 milyon Dolar banka borcu oluyordu. Biz giderken böyleydi. Yapılan bu planlama çerçevesinde çıkışı olan tek kulüp Galatasaray. Yeter ki üretme odaklı devam edilsin."

"Biz inşaat şirketi değiliz ama bu tip olayları kaldıraç olarak kullanmalıyız. Bu şekilde bu sene şampiyon olduk. Bu gelirleri üst üste koyduğunuz zaman 1 milyar TL'yi buluyor."

Galatasaray Adası ne olacak?

"Galatasaray'ın artık kaçakla uğraşmaması lazım. Adada köşkle ilgili çalışma yapacağız. Çarşamba günü de bunun detayları anlatacağız. Burada legal bir durum olması gerekiyor. Orası Galatasaray'ın Boğaz'daki mührüdür. Genel kurul iradesi olarak seçilmem halinde o mührü oraya koyacağım. Oranın Galatasaray'ın güzel bir sosyal tesisi haline getirmeye çalışacağım."

Dursun Özbek, Mustafa Cengiz'le görüştü mü?

"Mustafa Cengiz ile direkt bir görüşmemiz olmadı. Bugünkü yönetimle ilgili konuşmak istemiyorum. Ancak Galatasaray'da süreklilik esastır. Galatasaray bir bütündür. Ne kadar Galatasaraylı tanıyorsam, lisemizle iftihar ediyorlar. 500 yıllık bir eğitim kurumu. Hiçbir gerçek Galatasaraylı bir ayrım içerisinde olmaz. Lise, hayatımda bütün kazandıklarımın bir sebebi oldu."

UEFA konusuna açıklık getirdi!

"UEFA'nın uygulamalarını iyi bilmek lazım. Bütün camianın bu konu hakkında bilgisi olmayabilir. Bizim işimiz bu konu ile ilgili bilgilendirmek. Cezanın anlamı bizde turnuvalardan men olarak görülüyor. Men olmayacağını söyledim. UEFA ile o süreçte sürekli irtibatta oldum. Biz bu sürecin nereye gideceğini çok iyi biliyorduk. Çok alışılmamışın dışında UEFA zaman zaman gelir sizin hesaplarınızı inceler. Bir uyumsuzluk görüyorsa gelir size bir anlaşma önerir. Daha önce verilen ceza, anlaşmaya uyulmamaktan dolayı verilmişti. Galatasaray o sürece gelmemişti. Daha önce maaş seviyesine sınırlama getirilmişti. Galatasaray o sınırlamaya uydu. Ceza sürecine gelinmesi için önce anlaşma yapılması gerekiyor."

Şampiyonlar Ligi!

"Finansal sıkıntılar yönetimi ilgilendirir. Galatasaray'ın, her dalda başarılı olmak mecburiyeti vardı. Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olma mecburiyeti var. Bunun finansman kısmı yönetimin işi. Biz ligde şampiyon olduk ama Şampiyonlar Ligi farklı bir kategori. Seçilmemiz halinde hocamızla oturup konuşacağız ve uçaklar inecek."

"Bu sene şampiyonluğumuzla gurur duyuyorum. Şampiyonlar Ligi'ndeki performansla da herkes gurur duyacak.

2017 Şubat'ta attığımız tohum büyüyüp bir çınar haline geldi. Galatasaray'ın yer Şampiyonlar Ligi'dir. Her sene burada olmak zorunda. Buradaki pasta giderek büyüyor. Bu büyümeye bağlı olarak her sene zorlamak zorundayız."

Dursun Özbek'ten flaş Ndiaye çıkışı!

"Ben kalsaydım Ndiaye'yi satmazdım. Finansal boyutunu yönetimler çözecek. Sezon başlarken 10 tane transfer yaptık. Bunların arasında en önemli oyunculardan birisi de Ndiaye'ydi. Hiçbir zaman satmayı düşünmedim. Ancak bugünkü yönetim, finansal çözüm sebebiyle satmak istedi. Böyle bir paraya da ihtiyaç vardı. Ancak başka bir kaynak yaratarak çözebilirdim. Şampiyonluk tehlikeye girebilirdi. Bu taraftan da Fatih Terim'in farkı ortaya çıktı ve Donk'u yarattı. Ben o dönemde şampiyonluk kaçacak diye çok korktum."