AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Düzce için cuma namaz vakitleri, ezan saati ne zaman | 14 Ocak Perşembe 2021

İlk Yayınlanma : 14 Oca 2021 - 12:50 / Son Güncelleme : 14 Oca 2021 - 12:50

14 Ocak Perşembe 2021 (Bugün) Düzce cuma namazı vakti haberimizde. Vatandaşlar, Antalya cuma saatini araştırıyor. Namaz ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar için, Düzce cuma namazı saat kaçta ne zaman kılınacak, namaz vakitlerı gibi soruların cevabı haberimizde. Peki cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? İşte detaylar...

Düzce için cuma namaz vakitleri, ezan saati ne zaman |  14 Ocak Perşembe 2021
Düzce 14 Ocak Perşembe Cuma namazı ne zaman kılınacak, namaz vakti ve saati ne zaman? İslam aleminin en önemli ibadetlerinden biri cuma namazı nasıl kılınır kaç rekattır vb araştırmalar da sürüyor. Öte yandan, Düzce 14 Ocak Perşembe 2021 cuma namazı vakti ve ezan saatini haberimizde bulabilirsiniz.

Düzce CUMA NAMAZ VAKTİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA? 14 Ocak 2021

Cuma Namazı : 13:16

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam - hatip minbere çıkarak oturur.Müezzin, iç ezanı okur.Ezandan sonra imam - hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar.Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam - hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.Cuma namazında imam - hatip, Fatiha ve zamm - ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cuma namazının kılınışı, ibadetlerini yerine getirmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor.

Cuma namazının kılınışında niyet etmek önem arz etmektedir. Cuma namazı dört rekat sünnet, iki rekat farz, dört rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattır. Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

Niyet ederken:

Niyet ederken:"Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.İlk rekatta önce Sübhaneke okunur.Sonra Euzü Besmele çekilir.Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm - ı süre okunur.İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.
Son oturuşta:Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur.Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur.Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denirNamaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır. Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır.Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına".Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün Cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.