• Diğerleri

'E oy'la lige devam kararı!

25 Mayıs 2020 22:34- Son Güncelleme - 25 Mayıs 2020 22:39
Google news abonelik
'E oy'la lige devam kararı!

Hüseyin Özkök-Ajansaspor

Almanya futbolu bugün tarihi bir gün yaşadı. Kurulduğundan bu yana ilk kez dışarıdan yapılan videokonferans yönetimiyle toplanan olağanüstü genel kurulda toplam 18 değişiklik teklifi elektronik şekilde oylanarak karara bağlandı.

Toplantıya katılma hakkı bulunan 262 delegenin 238'i Almanya'nın dört bir yanından elektronik ortamda toplantıda yer alarak oy kullandılar.3 Lig de karara bağlandıBundesliga 1 ve 2'nin başlamasının ardından Almanya Futbol Federasyonu'na bağlı 3. Lig'in devamı konusunda yaşanan tartışmalar da bugünkü toplantıyla sonlandı. Normalde 3 yılda bir toplanan genel kurul, yapılan elektronik oylama sonucunda 3. Lig'in devam kararını onayladı.

Almanya'nın toplantı teknikleri konusunda en önemli firmalarından biri olan Wige Solutions'un Köln'e 42 km uzaklıktaki Meckenheim kasabasındaki merkezine gelen DFB Başkanı Fritz Keller ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan 6 kişilik ekip, sosyal mesafeye dikkat edilerek hazırlanan toplantı salonunda 262 delegeye birer konuşma yaptılar.222 oyla kabul edildi.

Pandemide hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu sonrası başlayan toplantının en önemli gündem maddeleri ise Almanya'nın 3 profesyonel liginin sonuncusu olan 3. Lig'in devamı ve Saarland Eyaleti Futbol Federasyonu'nun yaptığı “3. Lig yeni sezonda Kuzey ve Güney olmak üzere 36 takımdan oluşan iki grupta oynansın” önerisiydi.

Ligin bu sezon için devamı 12'ye karşı 222 oyla kabul edilirken 16 delege ise çekimser kaldı. Saarland eyaletinin yaptığı iki gruplu 3. Lig önerisi ise büyük bir oy çoğunluğuyla reddedildi. Ayrıca Kadınlar Bundesliga'da da sezonun devamına onay çıkarken Kadınlar 2. Lig'in sonlandırılması oybirliğiyle kabul edildi. İlk iki sırada yer alan Werder Bremen ve Meppen ise Bundesliga'ya çıktılar.Gençleri Bundesliga ise durduruldu. Toplantıda ayrıca A ve B Gençler Bundesliga ile ülke çapındaki tüm gençler liglerinin de durdurulması oybirliği onaylandı. Liglerden düşme kaldırılırken puan cetveli oynanan maç sayısının puanlara bölünmesiyle oluşturuldu ve play-off oynama hakkı elde edenler dahil tüm takımların bir üst lige çıkmasına karar verildi.
Toplantıda ayrıca şu kararlar genel kurul üyelerinin oylarıyla kabul dildi.Bölgesel lig kararı ayrı çıkacak.

3. Lig'in ekonomik bir dengeye oturması için spor, siyaset, medya, ekonomi vb. kesimlerden oluşan bir kurul oluşturulması.

Bölgesel liglerin devamı konusu bölge federasyonları tarafından kararlaştırılacak ve liglerin tescili ile 3. Lig'e çıkacak takımlara bu federasyonlar karar verecek. Verilen kararlar DFB için bağlayıcı olacak.

Güvenlik kamerası bu kez gol sevincini çekti