Edirne Belediye Başkanı, Dereceleri Alınan Güreşçi Cengiz Şimşek Hakkında Konuştu

Akın Ungan
04.01.2023 - 18:27 | Son Güncellenme: 04.01.2023 - 18:41

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek'in derecelerini iptal etti. Edirne Belediye Başkanı açıklama yaptı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, resmi yazı yayınlayarak Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek'in 9 Mart 2022 tarihinden bu yana elde ettiği tüm derecelerinin iptal edildiğini duyurdu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Başkan Gürkan, belediye binasında düzenlediği basın toplantısında, her Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi yetkili federasyonun kendilerine lisanslı güreşçiler ile cezalı pehlivanları bildirdiğini belirtti. Gürkan, Cengizhan Şimşek'in isminin kendilerine gelen cezalı sporcular listesinde yer almadığını ifade etti.

Kırkpınar döneminde yetki TGF'deydi

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı dönemde Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu'nun kurulmuş olmasına rağmen henüz yetkiyi almadığını dile getiren Gürkan, güreşlerin yapıldığı tarihte yetkili kurumun Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) olduğunu anımsattı.

İlgini Çekebilir
İsmail Balaban: "Kim bu cezayı görmezden geldiyse bunlar cezalıdır"
Habere Git

"Cengizhan Şimşek'in adı yoktu"

Gürkan, "TGF'nin 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi ilettiği cezalı sporcular listesinde Cengizhan Şimşek'in adı yoktu. Dolayısıyla biz tıpkı Cengizhan Şimşek gibi ceza listesinde olmayan ve Kırkpınar'da güreşmek için başvuran pehlivanlarımızı güreşlere aldık. Güreştiler, yenen yendi, yenilen yenildi" ifadelerini kullandı.

Tahkim Kurulu men etti, TGF uygulamadı

Edirne Belediye Başkanı, Tahkim Kurulunun Mart 2022'den Mart 2023'e kadar Cengizhan Şimşek'in güreşlerden men edilmesi kararını verdiğini fakat TGF'nin bu kararı uygulamaya sokmadığını kaydetti.

"Şu ana kadar bize resmi bir yazı ulaşmadı"

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonunu Başkanı İbrahim Türkiş'in kendisini aradığını açıklayan Gürkan, şöyle konuştu: "Ben de 'Kanun neyse onu uygulayacağız.' dedim. Kırkpınar'ı düzenleyen ve altın kemeri veren kurum olarak bir karar vermemiz söz konusu değil. Şu ana kadar bize resmi bir yazı ulaşmadı"

İlgini Çekebilir
Erzurum'a güreş eğitim merkezi!
Habere Git

"Biz TGF'den yazı gelmesini bekliyoruz"

Gürkan, "Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Cengizhan Şimşek'in başpehlivanlığının düşürüldüğünü, Mustafa Taş'ın başpehlivan olarak onaylandığını duyurdu. Biz Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonundan yazı gelmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Resmi yazı geldiğinde, yeni başpehlivan Mustafa Taş'ı davet edeceğiz"

Sözlerine devam eden belediye başkanı, "Resmi yazı geldiğinde, yeni başpehlivan Mustafa Taş'ı davet edeceğiz ve düzenleyeceğimiz programla altın kemerini takacağız" şeklinde konuştu.

"TGF'nin burada bir hatası görünüyor"

Edirne Belediye Başkanı, "'Kim haklıdır, kim haksızdır?' tartışmasına girmemiz söz konusu değil. Çünkü hepsi bizim evladımız. Pehlivanların da fedarasyonun da hatası olabilir ki TGF'nin burada bir hatası görünüyor. Biz resmi kararlara göre hareket edeceğiz" dedi.

Senin için hazırladığımız haberler