AjanssporAjansspor uygulamasını indir

El Risitas "Juan Borja" kimdir, neden öldü, ne iş yapıyordu?

İlk Yayınlanma : 29 Nis 2021 - 14:51 / Son Güncelleme : 29 Nis 2021 - 15:01

Gülüşüyle internet fenomeni haline gelen El Risitas lakaplı Juan Borja hayatını kaybetti. Peki, El Risitas "Juan Borja" kimdir, neden öldü, kaç yaşındaydı?

El Risitas "Juan Borja" kimdir, neden öldü, ne iş yapıyordu?

İlk kez 2007 yılında Jesus Quintero ile yaptığı röportaj sonrası uluslararası çapta ünlenen El Risitas, 65 yaşında hayatını kaybetti. Komedyen, sahne sanatçısı ve müzisyenlik gibi çeşitli alanlarda yaptığı geçici işlerle geçimini sağlayan El Risitas "Juan Borja" bir süredir kalp rahatsızlığı yaşıyordu. Bir yıl önce kalp rahatsızlığı nedeniyle bacağını kaybetmek durumunda kalan Risitas, bu kez hayatını kaybetti. Peki, El Risitas kimdir, ne iş yapıyordu, ölüm sebebi nedir?

Juan Borja "El Risitas" kimdir, nereli, ne iş yapıyordu?

İspanya'da "gülen adam - El Risitas" lakabıyla bilinen Juan Borja, 5 Nisan 1956'da İspanya'nın Sevilla kentinde dünyaya geldi. İlk başta inşaatlarda çalışarak geçimini sağlayan Risitas, bir röportajında; "Hayatım boyunca 7 yıl çalıştım" demiştir. "Bir yere başlarken ilk başta kaç gün tatil yapacağımı sorarım" diyerek izleyicileri kahkahaya boğan Borja, 2000'li yıllarda gelen ün ve şöhret ile aktörlük yapmaya başladı.

Çeşitli film ve dizilerde oynadı. Özellikle 2015 yılında yapılan röportajlar sonucunda büyük popülerlik kazandı. Ancak, 2007 yılında Quintero ile yaptığı röportaj sonrası; İspanya'da El Risitas olarak tanındı. 

Uluslararası yapımlarda oynadı

Ünü bir yerden sonra İspanya sınırlarını aşan El Risitas, zamanla Finlandiya; Amerika, İngiltere hatta Mısır gibi ülkelerin yapımlarında rol aldı. Mısır'da El Sisi'yi taklit eden Risitas; İngiltere'de Brexit aleyhi yapımda oynamıştı. Bütün bu yapımlar milyonlarca kez izlenince, Apple ve Finlandiya şirketleri El Risitas'ı çeşitli reklam filmlerinde oynattı. 

Juan Borja "El Risitas" neden öldü?

İlk kez 2020 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle bacağını kaybeden Risitas, 28 Nisan Perşembe günü hastalığının tekrar nüksetmesi sonucunda hayatını kaybetti. Juan Borja, hayatını kaybettiğinde 65 yaşındaydı.