AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Elle oynamaya yeni kural! İlk uygulama EURO 2020’de

İlk Yayınlanma : 05 Haz 2021 - 00:17 / Son Güncelleme : 05 Haz 2021 - 00:21

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futbolda Avrupa Şampiyonası ile yürürlüğe girecek yeni elle oynama kuralını açıkladı. İşte detaylar…

Elle oynamaya yeni kural! İlk uygulama EURO 2020’de

AJANSSPOR-HABER

UEFA, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından elle oynama kuralıyla ilgili yapılan değişikliğin, 2020 Avrupa Şampiyonası'nda (EURO 2020) uygulanacağını duyurdu. Kurumun internet sitesinden yapılan açıklamada, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek değişikliklerin, 11 Haziran'da başlayacak EURO 2020'de uygulanacağı belirtildi.

Artık her elle oynama ihlal değil

Buna göre ‘Futbol Oyun Kuralları'nın fauller ve suistimallerle ilgili 12. maddesinde yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle birlikte, oyuncunun elinin/kolunun topa her dokunuşu ihlal olmayacak.

İstem dışı oynama varsa gol geçerli 

Bir oyuncunun kazara elle oynaması sonucu takım arkadaşının gol atması ya da gol pozisyonuna girmesi artık kural ihlali olarak sayılmayacak.

Yapılan değişikliğe göre elle oynama kuralının ihlal edildiği durumlar ise şöyle:

"Bir oyuncu, elini/kolunu topa doğru hareket ettirerek topa elleri/kollarıyla kasıtlı olarak dokunursa, eli/koluyla doğal olmayan şekilde vücudunu büyüterek elinin/kolunun topa temas etme riskini arttırırsa, kazara bile olsa eliyle/koluyla gol atar ya da eliyle/koluyla topa değdikten sonra gol atarsa, kuralı ihlal eder."