AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Beşiktaş'a Cevap Verdi!

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 12 Mar 2022 - 15:30 / Son Güncelleme : 12 Mar 2022 - 17:37

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'ye cevap verdi. Elmas, stat zemini hakkında konuşan Çebi'yi, NEF Stadı'nda bekledi. İşte detaylar...

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu'nun ilk karşılaşmasında Barcelona ile Camp Nou'da karşılaşan Galatasray, Spor Toto Süper Lig'in 29. haftası için Beşiktaş ile maç yapacak. İspanya'dan İstanbul'a dönerken, kötü havaya yakalanan Sarı-Kırmızılılar, dev maçın ertelenmesi talebinde bulundu. Beşiktaş cephesi ise bu talep hakkında olumsuz görüş belirtti.

Çebi mazeret dedi

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Galatasaray'ın erteleme gerekçesini mazeret olarak nitelendirirken, stadın zemini hakkında açıklama yaptı.

"Arzu ederse maçını bizde oynayabilir"

Ahmet Nur Çebi, "Eğer konu tamamen sahanın top oynanabilir olmasını arzu etmekse bizim sahamız müsait. Galatasaray arzu ederse maçını bizde oynayabilir. İsterse Olimpiyat Stadı'nda oynayabilir. İstanbul'da Galatasaray'ın rahatlıkla saha zemininin uygun olacağı bir stat bulup Barcelona maçını oynayabileceğini düşünüyorum." dedi.

"Zemini mazeret göstermelerine gerek yok"

Galatasaray'ın gerekçesine 'mazeret' diyen Çebi, "Galatasaray'ı davet ettik. Barcelona maçını burada oynayabilirler. Zemini mazeret göstermelerine gerek yok. Eğer hava şartları o gün yönetmeliklerde yazılı gibiyse kabul edilir ama diğer türlü spekülasyonlara neden olur. Kurallara uygun devam etmek herkes açısından daha selametli olacaktır." dedi.

Elmas'tan stat yanıtı geldi

Ahmet Nur Çebi'nin sözlerine cevap veren Galatasaray Başkanı Burak Elmas, "Erteleme başvurumuzun ardından bazı Beşiktaş yöneticilerinin ve taraftarlarının konuyla ilgili olumsuz görüş bildirdiğini görüyorum, takip ediyorum. Belki de kendilerine göre haklılar ama biz de haklıyız." şeklinde konuştu.

"Belki de kendilerine göre haklılar"

Sözlerine devam eden Elmas, şunları kaydetti: "Erteleme başvurumuzun ardından bazı Beşiktaş yöneticilerinin ve taraftarlarının konuyla ilgili olumsuz görüş bildirdiğini görüyorum, takip ediyorum. Belki de kendilerine göre haklılar ama biz de haklıyız."

"Yıllardır birbirimizi ayağımızdan tutup aşağı çektik"

"Yıllardır, 'ezeli rekabet' söylemine sığınıp birbirimizi ayağımızdan tutup aşağı çektik. Ligimizin, futbolumuzun, kulüplerimizin geldiği yer ortada. Bir de farklı bir yol deneyelim. Evet, rekabet heyecan verir ama centilmenlik iyileştirir."

"Çebi de 'Türkiye'yi Avrupa'da temsil ediyoruz' demişti"

"Bundan 8 ay önce Sayın Beşiktaş Kulübü Başkanı, değişmemesi gereken ve Finansal Eşit Rekabeti sağlamaya yönelik ana kuralı 'Türkiye'yi Avrupa'da temsil ediyoruz' sözleriyle talep etti ve ülke puanı hedefi ile bu kuralların bozulmasında hiçbir mahsur görmedi."

"Türkiye'ye +1 kontenjan sağlama savaşımızı anlamamaları normal"

"Namağlup bir şekilde Avrupa'da mücadele etmeye devam eden Galatasaray'ın torpile de kayrılmaya da ihtiyacı yok. Bu noktada bizi yanlış anlamışlar. Bizim, ülke puanını yükselterek Türkiye'ye +1 kontenjan sağlama savaşımızı anlamamaları normal."

"Hiçbir zemin 3 günde 2 maçı kaldırmaz"

"Erteleme başvurusunun asıl sebebi; çok sayıda lig maçının ertelenmesine sebep olan, İstanbul'da hayatı durduran olağanüstü hava koşulları ve yoğun kar yağışının getirdiği bu koşullarda, hiçbir zeminin 3 günde 2 maçı kaldıramayacağının gün gibi aşikar olmasıdır."

"Asıl sorun hala İstanbul'a ulaşamama sorunudur"

"Kaldı ki asıl sorun takımımızın hala İstanbul'a ulaşamama sorunudur. Perşembe gecesi Barcelona'ya karşı akılcı ve belirleyici bir mücadele sergileyen takımımızın şu an itibarıyla hâlâ İstanbul'a dönememiş olması, gün içinde de dönüşünün mümkün gözükmemesidir."

"Çıkar aslanlar gibi oynarız"

"Başvurumuz kabul edilmezse çıkar aslanlar gibi oynarız. Kızmayız, kin gütmeyiz. Yarın benzer bir durum geliştiğinde, Türk futbolunun Galatasaray'ın iradesine ihtiyacı olduğunda, hiçbir şey olmamış gibi Türk sporunun ve ebedi dostlarımızın yanında saf tutarız."

"Haklılığımızın nedeni..."

"Haklılığımızın nedeni, sadece Galatasaray’ın bu süreçten zarar göreceğine inanmamız değil. Çekinmemiz hiç değil… Bunu söylemeye bile gerek yok. Haklılığımızın nedeni; bu süreçten en zararlı çıkacak tarafın Türk futbolu olacağından emin olmamız."

"Çok kez söyledik..."

"Çok kez söyledik... Türk futbolunda bazı şeylerin değişmesi gerek. Evet belki değişmemek en kolayı ama değişmemeyi tercih ettiğimizde, nelerle karşılaştığımızı son 20 yılda hep birlikte gördük. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş fark etmez… Son 20 yılda, Türk futbolu olarak sürdürülebilir bir başarımız var mı?"

"Sorumlusu kim? Hata kimde?"

"Sorumlusu kim? Hata kimde? Hata hepimizde… Hata, bir başvurunun nedenlerini bile görmeye çalışmadan, intikam motivasyonuyla hareket etmekte… Hata, bir takımımız Avrupa’dan elendiğinde, ona Türk futbolu için teşekkür etmektense, atışmayı tercih etmekte…"

"TFF 2. ve 3. Lig maçlarını erteledi"

"Sizlerin de bildiği gibi, Türkiye Futbol Federasyonu, ikinci ve üçüncü lig müsabakalarının tamamını erteledi. Yine aynı şekilde Türkiye Basketbol Federasyonu da basketbol karşılaşmalarında erteleme yoluna gitti. Kamu ve özel sektörde mesai kısıtlamalarına gidilirken, okullarda ‘şimdilik’ pazartesi gününe kadar eğitime ara verildi."

"Beşiktaş Başkanı, 'biraz torpile ve kayrılmaya ihtiyacımız var' demişti"

"Bu noktada ertelemeyle ilgili başvurumuzda söz sahibi olan herkese şunu hatırlatma görevini kendimde hissediyorum. Bundan 8 ay önce, Sayın Beşiktaş Başkanı, değişmemesi gereken ve Finansal Eşit Rekabeti sağlamaya yönelik ana kuralı 'Türkiye’yi Avrupa’da temsil ediyoruz. Biraz torpile ve kayrılmaya ihtiyacımız var, limitlerimizde hoşgörüye ihtiyaç var.' sözleriyle talep etti ve ülke puanı hedefi ile bu kuralların bozulmasında hiçbir mahsur görmedi."

"Kendileri, 'ülke puanı' diye başladıkları sezonda, gol bile atamadılar"

"Kurallara uyma samimiyeti önemlidir. Namağlup bir şekilde Avrupa’da mücadele etmeye devam eden Galatasaray’ın torpile de kayrılmaya da ihtiyacı yok! Bu noktada bizi yanlış anlamışlar… Bizim, ülke puanını yükselterek Türkiye’ye +1 kontenjan sağlama savaşımızı anlamamaları normal… Çünkü kendileri, “Ülke puanı, ülke puanı” diye başladıkları sezonda, bırakın puan almayı, Avrupa’da gol bile atamadılar. Avrupa’da kazanmayı unuttukları gibi Galatasaray’ı da tanımıyorlar."

"Asıl sebep..."

"Bu erteleme başvurusunun asıl sebebi;

  • Çok sayıda lig müsabakasının ertelenmesine sebep olan, İstanbul’da hayatı durduran olağanüstü hava koşullarıdır.
  • Yoğun kar yağışının getirdiği bu olağanüstü koşullarda, hiçbir zeminin 3 günde 2 maçı kaldıramayacağının gün gibi aşikar olmasıdır."
  • "Kaldı ki asıl sorun, takımımızın hala İstanbul’a ulaşamama sorunudur… Yani perşembe gecesi Camp Nou’da Barcelona’ya karşı akılcı ve belirleyici bir mücadele sergileyen takımımızın şu an itibarıyla hâlâ İstanbul’a dönememiş olması; gün içinde de dönüşünün mümkün gözükmemesidir. Mevcut koşullar içinde pazar günü evine; yani İstanbul’a dönüp dönemeyeceği de şu an için belli değildir."
  • "Adil rekabet ortamının, bizim dışımızdaki sebepler yüzünden ortadan kalkmasıdır.
  • Türk futbolu için, Avrupa arenasında son yılların en önemli mücadelesi öncesi, takımımızın o maça yüzde 100 hazırlanabilme arzusudur."

"Ülke futbolu için büyük umut verecektir"

"Başvurumuzda da belirttiğimiz gibi; Türk futbolu olarak içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde, Avrupa Ligi’nde elde edeceğimiz her başarının, ülke puanımız için paha biçilemez bir değeri vardır. Çeyrek final, hatta olası bir final yolculuğu tüm milletimize büyük umut, güven ve moral verecektir. Ve tüm bunların ötesinde, bu başvurunun ilgili taraflarca kabul edilmesi, yıllardır özlemini çektiğimiz centilmenlik ve dayanışma iklimine tarifsiz bir katkı sunacaktır."

"Pazartesi günü saat 20.00’de 'aslanlar' gibi bekliyoruz!"

"Rakiplerimiz Avrupa’da başarılar kazandığında, heyecanlarını, mutluluklarını paylaşırız. Ülkemize yaşattıklarıyla gurur duyarız. Bu kurucularımızdan bize miras kalmış; bugüne kadar bu bayrağı gururla taşımış efsane başkanlarımızın bizlere öğrettiği Galatasaray değerlerinin bir gereğidir. 117 yıldır, Galatasaray’ı var eden de bu değerlerdir. Geldiğimiz noktada, oynanabilmesi halinde ezeli rakibimizi pazartesi günü saat 20.00’de Ali Sami Yen’de, Nef Stadyumu’nda ‘aslanlar’ gibi bekliyoruz!"

Ural Aküzüm'den Seba ile gönderme

Galatasaray Sportif AŞ bağımsız yönetim kurulu üyesi Ural Aküzüm, derbinin ertelenmesini istemeyen Beşiktaş'a Süleyman Seba'nın bulunduğu paylaşım ile gönderme yaptı.

Aküzüm, Galatasaray'ın Süleyman Seba'yı andığı bir paylaşımı alıntılayarak şu ifadeleri kullandı:

"Nur içinde yat Süleyman Seba.

-hava muhalefetinden, maç yorgunluğundan medet ummayan;

-torpil istemeyen;

-başka yollara tevessül etmeyen;

-milli menfaatlere öncelik veren BÜYÜK BAŞKAN Süleyman Seba’ya rahmet diliyorum. Türk Futbolu eski günleri arıyor"