'En basit konularda bile TFF ile anlaşamıyoruz'

3 Mart 2020 14:12- Son Güncelleme - 3 Mart 2020 11:23
Google news abonelik

Digiturk Spor İçeriklerinden Sorumlu Grup Başkanı Saad Saleh Al-Hudaifi, beIN Sports'un organize ettiği turda özel açıklamalarda bulundu. Ajansspor / Radyospor'un da katıldığı ve Doha'da düzenlenen toplantında Al-Hudaifi, Türk futboluyla ilgili sorunları, TFF'yle yaşadıkları anlaşmazlıkları, beklentilerini ve kulüplerin satılması konusunu değerlendirdi. 

Korsan yayın vurgusu! Dünyada ikinci...

En büyük sorunlarının korsan olduğunu ifade eden Al-Hudaifi, "Korsanla etkin mücadele için tüm paydaşlarımızın desteği ve yeni yasal düzenleme gerekli. Türkiye'de korsan yayının payı %60-65'e ulaşmış durumda. Kaçan yayının en çok olduğu ülke Çin. Türkiye ise ikinci sırada. Türkiye'de henüz bununla ilgili bir kanun çıkmış değil. Biz yasal düzenlemeyle ilgili önerilerimizi ilgili bakanlıklara, TFF'ye ve Kulüpler Birliği'ne sunduk. Spor karşılaşmaları da tıpkı bir dizi, sanat eseri gibi korunmalı. Korsan faaliyet yayıncı olarak bizlerin ve doğal olarak kulüplerin de gelirlerini düşürüyor. Vergi kaybı oluşuyor. Korsan kullanımı minimuma inse biz daha fazla para kazanacağız ve kulüplere daha fazla ödeme yapabileceğiz" ifadelerini kullandı. 

TFF'ye teminat mektubu serzenişi!

TFF'ye teminat mektubu serzenişi!

TFF'ye yaşadıkları anlaşmazlıklara da değinen Al-Hudaifi, "En basit konularda bile TFF ile olması gereken düzeyde iş birliği yapamıyoruz. Mesela yaklaşık 110 milyon dolarlık teminat mektubumuz iade edilmiyor. Bununla ilgili birçok toplantı yaptık ama sonuç alamadık. Çarşamba günü yine Türkiye'de olacağım. 4 Mayıs'ta TFF ile gelecek sezon için masaya oturacağız. Bizim sorduğumuz sorular basit: Neden teminat mektubumuz verilmedi, ligin sponsoru neden yok ve neden hala korsanla ilgili adım atılmadı?" dedi. 

4 büyüklerin gündüz maçı oynamasını beIN Sports mu istemiyor?

4 büyüklerin gündüz maçı oynamasını beIN Sports mu istemiyor?

Türkiye'de en çok merak edilen konuların başında büyük takımların neden gündüz maçı oynamadıkları geliyor. Genelde buna yayıncı kuruluşun izin vermediği kanısı hakimken Al-Hudaifi, bunun gerçeği yansıtmadığını söylüyor:

"Büyük takımların gündüz maçı oynamasına sıcak bakıyoruz ancak TFF'nin ve büyük takımların 13:00'te oynanacak maçlara sıcak bakmaması nedeniyle bu proje bu sezon rafa kalktı."

Kulüplerin satılması için ne düşünüyor?

Süper Lig'de borç yükü fazla olan kulüplerin satılmasıyla ilgili ise şunları söyledi:

"Uluslararası doğrudan yatırım kulüplere değer katabilir. Kişisel görüşüm, kulüplerin doğrudan yatırımcıya ihtiyacı olduğu yönünde. Bu sayede paralarını daha iyi harcayacaklardır."

Katarlılar, Süper Lig'den bir takım alacak mı?

Katarlılar, Süper Lig'den bir takım alacak mı?

PSG örneğinde olduğu gibi Katarlılar'ın Türkiye'den bir takım almayı düşünüp düşünmedikleri içinse, "Sadece Katarlı ya da Çinli yatırımcıların değil farklı ülkelerden uluslararası yatırımcıların Türk kulüplerine yatırım yapmakla ilgilenebileceğine inanıyorum. Bu neden olmasın? Bu tür yatırımlar, kulüpler için değer yaratmak açısından önemli. Üstelik böyle bir yatırımcının takımlara çok önemli isimleri transfer etme imkanı da olabilir" şeklinde konuştu.

(Digiturk ve beIN Media Group Üst Yöneticisi (CEO) Yousef Al-Obaidly'nin açıklamaları için tıklayın.)

Yaya Toure, kırmızı kart rekorunu eline aldı