TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TARAFTARLIK ANKETİ BAŞLADI

Orhan Gülek
15.09.2023 - 22:31 | Son Güncellenme: 17.09.2023 - 12:38

Dünyanın en büyük taraftar etkileşim platformu Socios.com, Türkiye'nin taraftarlık anketini başlattı. Sonuçların bilimsel araştırma yöntemleri usulüne göre analiz edileceği açıklandı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TARAFTARLIK ANKETİ BAŞLADI

AJANSSPOR - HABER

Dünyanın en büyük taraftar etkileşim platformu Socios.com, Türkiye’deki futbolseverlerin sosyo-kültürel alışkanlıkları,  dijitalleşen dünyadaki tercihlerini ve blockchain ekosistemi hakkındaki ilgi ve bilgi düzeyini öğrenmek için dev bir araştırma başlattı. 

Taraftarlık anketi 1 ay sürecek

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü ve Futbol Arena  platformu iş birliği ile hayata geçirilen Türkiye Taraftarlık Araştırması 2 projesine, taraftarlar www.taraftarlikarastirmasi.com web sitesi üzerinden katılım yapacak. Bir ay devam edecek araştırmanın sonuçları da bilimsel araştırma yöntemleri usulüne göre analiz edilerek, kamuoyu ile paylaşılacak. 

Geçtiğimiz sezon Galatasaray rakiplerini açık ara geçti

Geçtiğimiz sezon Türkiye’nin 81 ilinden 50 bine yakın futbolseverin katılımı ile gerçekleşen Türkiye Taraftarlık Araştırması 1, bugüne kadar yapılan en yüksek katılımlı futbol araştırması olmuştu. Futbolseverlerin destekledikleri takımlara olan bağlılıkları, taraftarlık tercihleri, dijital alıkşanlıkları başta olmak üzere maç bileti fiyatları, stadyumların ulaşım ve konforları, kulüp-taraftar etkileşimi, sosyal medya, blockchain, Metaverse, Fan Tokenlar gibi birçok farklı alanda soruların yer aldığı proje spor araştırmaları adına da önemli bir kaynak oluşturmuştu. 

Socios.com'un yaptığı araştırmayla çıkarılan Türkiye'nin taraftar haritasında Galatasaray rakiplerini açık ara geçti.

İlgini Çekebilir
Eyüp Aydın'dan Galatasaray taraftarına mesaj:
Habere Git

Taraftarlara özel sorular

Futbolseverlere gündüz maçları, takımların global bir sermaye gücüne satılması fikri de soruldu 

Bu sezon yapılan araştırmada geçen sezon olduğu gibi futbolseverlere dijital dünyadaki tercihleri, stadyumda/evde maç izleme alışkanlarının yanısıra Avrupa’daki birçok ligde uygulanan gündüz maçlarını isteyip istemedikleri de soruldu. Araştırmanın bir diğer sorusu da global futbol endüstrisinin en çok tartışılan konularından biri olan kulüp sahipliği oldu. “Takımınızın global bir sermaye gücü tarafından satın alınması fikrine nasıl bakarsınız?” sorusuna Türk futbolseverelerin vereceği yanıt anketin en çok merakla beklenen sonuçlarından biri olacak.  

"Bu araştırma serisini tekrar edeceğiz"

www.taraftarlikarastirmasi web sitesi üzerinden yapılan ankete geniş katılım beklediklerini dile getiren Socios Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü ve Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Görevlisi Sema Tuğçe Dikici araştırma ile  ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz sezon gerçekleştirdiğimiz araştırmamıza rekor bir katılım olmuştu. Bu yıl yanımızda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü ve Futbol Arena platformu da yer alıyor. Bilimsel araştırma yöntemleri esasları doğrultusunda hazırladığımız bu çalışma, değişen ve dijitalleşen dünyada futbolun gerçek sahipleri olan taraftarların tercihlerini öğrenmemize yardımcı olmanın yanı sıra Türk futbolu ve taraftarlık özelinde yapılacak akademik çalışmalara da ışık tutacak. Biz bu alanı sahiplenerek, her yıl düzenli olarak benzer çalışmalar yapmayı hedefliyoruz demiştik. Sözümüzü tuttuk. Her yeni futbol sezonunda farklı sorularla bu araştırma serisini tekrar edeceğiz. Tüm futbolseverlerden de destek bekliyoruz.” 

Ankete katılım linki: www.taraftarlikarastirmasi.com 

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler