Erdem Can kimdir? Obradovic'in yerine mi geçecek?

Fenerbahçe Beko'da Obradovic'le yolların ayrılmasının ardından gözler göreve gelecek yeni başantrenöre çevrildi. 7 yıldır Obra'nın yardımcılığını yapan Erdem Can adaylardan bir tanesi. Peki Erdem Can kimdir? Obradovic, Erdem Can hakkında neler söylemiştir? Detaylar haberimizde...
25 Haziran 2020 10:57- Son Güncelleme - 25 Haziran 2020 11:01
Google news abonelik

Erdem Can kimdir?

Erdem Can, 2013'ten bu yana Fenerbahçe Beko'da Zeljko Obradovic'in yardımcılığını üstleniyor. Ankaralı bir ailenin çocuğu olarak büyümüş. Babası Şinasi Can, MKE'de mermi işçisiydi. Erdem Can, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Aynı üniversitede master da yapmış. 

Eşi Meltem Can doktor. 4 yaşında Yağız isimli bir çocuğu var.

(Obradovic sonrasi ilk hedef Jasikevicius. Alternatifi Erdem Can...)

Antrenörlük kariyerine 1999 yılında Mülkiye Kulübü'nde başladı. 2004'e kadar burada kaldı. 2005-2006 sezonunda ise Banvit'te Tab Baldwin'in yardımcılığını üstlendi. Yeni Zelanda Milli Takımı'nda da Baldwin'in yardımcısıydı.

2007-2008 sezonunda Baldwin onu bu sefer PAOK'a götürdü.

2011'de Olin Edirne'de Gökhan Taştimur'un yardımcılığına getirildi.

2012'nin başında Olin Edirne'ye başantrenör oldu ancak iki ay sonra görevine son verildi.

Erdem Can neredeyse her yaz NBA Yaz Ligi'nden gelen teklifleri kabul ederek orada antrenörlük yapıyor. Örneğin zamanında orada Udoh ile özel idmanlar yapıp onun transferinde önemli bir rol oynamış. 

NBA'den koçluk teklifi aldı!

10 Eylül 2019'de Sports TV yayınına katılan Can, "NBA'den koçluk teklifi geldi ve ben kabul etmedim. Ben kulübümde ve beraber çalıştığım koçla, aile olduğumuz ekiple birlikte kendi gelişim sürecimi devam ettirmek istiyorum" ifadelerin kullanmıştı.

"Obradovic'in akıl hocası Nikolic'ten öğrenip size aktardığı temel felsefe nedir?" sorusuna verdiği cevap şöyle:

Nikolic bir gün idmandan sonra yorgun düşen oyuncularına şöyle sesleniyor: "Önemli olan fiziksel olarak yorulmanız değil. Asıl önemli olan kafanızın yorulmuş olması. Her şeye konsantre olmuş, her şeyi sindirmiş ve kafa olarak bir şeyleri geliştirmeyi düşünmekten dolayı yorulmuş hale gelirseniz, işte o zaman bazı şeyler oturmuş ve antrenman başarılı olmuş demektir."

Obradovic, Erdem Can için ne düşünüyor?

27 Eylül 2018'deki röportajından: "Erdem basketbola benim bakış açımla yaklaşıyor. İkimiz de bu oyunu çok seviyoruz. Şu anda yerime takımın başantrenörü olabilecek durumda. Ve bir gün çok çok iyi bir başantrenör olacağına eminim."