AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ergin Ataman, İtalyan vatandaşlığını reddetti

Ajansspor Editör
Eren Tuncay
İlk Yayınlanma : 01 Haz 2021 - 13:39 / Son Güncelleme : 01 Haz 2021 - 18:50

Beşiktaş ve Ortaköy basketbol takımlarında yöneticilik yapan Hasan Bozkurter, Radyospor'un konuğu oldu ve Anadolu Efes'in EuroLeague şampiyonluğu, Ergin Ataman hakkında konuştu.

Ergin Ataman, İtalyan vatandaşlığını reddetti

AJANSSPOR - HABER

Beşiktaş ve Ortaköy basketbol takımlarında yöneticilik yapan Hasan Bozkurter, "Anadolu Efes, Avrupa şampiyonu olduğu kadar Türk basketboluna oyuncu yetiştirerek, basketbolu geniş kitlelere sevdirerek ne kadar büyük bir organizasyona imza attıklarını gösterdi" dedi. 

"İtalyan vatadanşlığı teklif ettiler"

Radyospor'da Özgür Sancar'ın canlı yayın konuğu olan Bozkurter, "Ergin Ataman'ın bu 4. kupası. Kimse bu rekoru kıramaz. Avrupa'daki 4 kupayı kazanan başka bir antrenör yok. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük antrenör. İtalya'da Montepaschi Siena'yı şampiyon yaptığında İtalyanlar kendisine vatandaşlık teklif etti. Ergin Ataman bunu bir saniye düşünmeden reddetti. Ergin Ataman olmak kolay olmuyor. Ben 'Türküm' dedi. Kabul etmedi. Birileri ikinci vatandaşlık almak için yurtdışında ev, arsa alıyor" dedi.  

"Her yerde kazandı"

Hasan Bozkurter, Ergin Ataman'ın şampiyonluklarına değinerek, "İtalya'dan döndükten sonra Ergin Ataman'la konuştuk. Beşiktaş'ın antrenörü oldu. Bizi 37 yıl sonra Türkiye Ligi ve Türkiye Kupası ve EuroChallange kupasını kazandı. Ardından Galatasaray'a gitti. Galatasaray'ı EuroCup şampiyonu yaptı" ifadelerini kullandı.

"Kiralık salondan Avrupa şampiyonluğuna"

Bozkurter, Efes'e arazi tahsis edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Alman konsolosluğunu kınıyor olması da çok esaslı bir örnek. Orada Anadolu Efesli oyuncuların teknik heyetin gelmesine izin vermediler. Bu kınamayı başkalarının yapması gerekirken, Ergin Ataman yapıyor. Türkiye Basketbol Federasyon'u yetkilileri nerede? Avrupa'nın en büyük kupasını alan Anadolu Efes, kiralık salonlarda çalışmak zorunda kalıyor. Kiralık salonlarda antrenman yaparak Avrupa şampiyonu oldu. Buradan herkese kampanya başlatması çağrısında bulunmasını istiyorum. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu dahil, Spor Bakanı dahil Efes'e 3-5 dönüm arazi tahsis edilmesini istiyorum. Anadolu Efes'in sahibi Tuncay Özilhan, 'para istemiyorum, sadece arazi tahsis etsinler' diyor. Lütfen Anadolu Efes'in kendi antrenman tesisi olması için çaba gösterelim. Kiralık salonlarda antrenman yapan Efes'in başarısının ne kadar büyük olduğu buradan da anlaşılabilir" şeklinde konuştu. 

"Yöneticiler samimi değiller"

Hasan Bozkurter fedrasyon yöneticilerin samimiyetsiz olmasına değindi. Bozkurter, "TBF başkanı ve yöneticiler, televizyonlara çıktılar, 'Efes böyle başardı, şöyle yaptılar. Büyük antrenör Ergin Ataman' diyorlar.  Büyük hoca dediğiniz Ataman'ı milli takımdan aldınız. Gerekçeniz ne? Hem kulüp takımı hem de milli takım çalıştırılmazmış. Tanyeviç hem milli takımı hem de Fenerbahçe'yi aynı anda çalıştırmıyor muydu? Ergin Ataman'a bunu yaptılar, EuroLeague şampiyonluğundan sonra 'Ergin hoca büyük hoca' diyorlar. Bu nasıl bir samimiyetsizlik?" dedi. 

"Efes'in şampiyonluğunu engellemek için lobi yaptılar"

Bozkurter geçen sezon Efes'in şampiyonluğunun engellendiğini vurguladı ve, "Geçen sezon EuroLegaue'de final four pandemi gerekçesiyle iptal edildi.  Oysa geçen sene salgından ölüm sayısı şimdiki orandan yüzde 80 az. Bu organizasyonun isim sponsoru THY. Acaba geçen sene CSKA, Milano, Real Madrid olsaydı orada birincilikte şampiyonayı durdururlar mıydı? Anadolu Efes'i, Türkiye'ye geçen sezon haksızlık yapıldı. THY, bu organizasyona her sene 7.5 milyon Euro veriyor. Sen bunu oynatacaksın. Geçen sezon lobiler Efes'in şampiyonluğunu engelledi. Şimdi iki şampiyonluğumuz olabilirdi. TBF, neden bu konularda yapması gereken lobiyi yapmadı. Biz Türk takımının hakkını nasıl koruyamayız? Efes bir Türk takımı, başında bir Türk antrenör var. Bu yüzden geçen sezon final four'u oynatmadılar. Bizde bunu engellemesi gerekenler hiçbir şey yapmadı" şeklinde konuştu.