Ergin Ataman ve Arda Turan, İtalya'dan takım satın alıyor

13 Temmuz 2020 15:15- Son Güncelleme - 13 Temmuz 2020 15:16
Google news abonelik
Ergin Ataman ve Arda Turan, İtalya'dan takım satın alıyor

Aralarında Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman ve şu an serbest statüde yer alan Arda Turan’ın da bulunduğu Türk bir yatırımcı grubu İtalya 2. Ligi’nde mücadele eden Reale Mutua Torino Basket’e ortak oldu. Ergin Ataman, Torino’nun Serie A’ya yükselmesi halinde kulübün %100’ünü satın alacaklarını açıkladı.

"Hedefim Anadolu Efes'le Euroleague şampiyonluğu"

Konuyla ilgili Hürriyet'e konuşan Ergin Ataman, "Bildiğiniz gibi uzun yıllardır aile şirketlerimizle İtalya’da çeşitli alanlarda yatırımlar yapıyorum. İtalya’yla köklü ticari ve sportif bağlarım var. Torino Basket İtalya’daki iş yatırımlarım içinde ortaklarıma yer alacağım ilk spor endüstrisi yatırımım olacak. Kulübün şu andaki yönetimi ve mevcut yapısını aynı şekilde devam ettirmeyi düşünüyoruz. Benim her zaman birinci önceliğim basketbol coach’luğu. Birinci hedefim Anadolu Efes’le bu yıl yarıda kalan Euroleague şampiyonluğu hayalimizi gelecek sene gerçekleştirmek ve kulübümüzün tarihine bir başarı daha eklemek. Torino Basket'in yüzde yüzünü ben satın aldım. Ancak burada bir detay var. Torino bu sezon 1. Lig’e çıktı ancak pandemi nedeniyle bu hakkı kullanamama durumu var. Eğer 1. Lig’de mücadele ederse yüzde yüzü, eğer 2.Lig’de oynarsa yüzde 50’si benim olacak."

"Okan Can Yantır profesyonel olarak bizimle birlikte olacak"

Bu yeni adımı, İtalya’da var olan yatırımlarımıza bir yenisi eklemek olarak görüyorum. Hedefimiz yeni bir heyecan yaratarak Torino Basket’in marka değerini büyütmek ve İtalya ile Türkiye arasında hem sportif hem de toplumsal bir köprü oluşturmak. Bu yolda ülkemizde spor yönetiminin deneyimli ismi Okan Can Yantır profesyonel olarak bizimle birlikte olacak. Kendisinin spor yönetimi tecrübelerinden faydalanacağız. Yakın bir zamanda, bu yeni oluşumda yer alacak spor dünyasından üçüncü bir ismi de açıklayabiliriz. Şu anda COVID-19 dolayısıyla ülkeler arası ziyaretler kapalı olduğundan sonlandırılması gereken hukuksal süreçleri takip ediyoruz. Her şey sonlandığında planlamamızı tekrar konuşuruz" dedi.

Arda Turan projede yer alacak mı?

Ataman son olarak, "Arda Turan, çok sevdiğim bir sporcu kardeşimdir. Fakat bu Torino kulübünün alınma projesinde kendisi yer almamaktadır" ifadelerini kullandı.

"Fenerbahçe yine en büyük rakiplerimizden"

Ataman, Obradovic'in ayrılığı ile ilgili soruya, "Obradovic'e, Türk basketboluna katkısı, emekleri için teşekkür ederim. Ezeli rakibimiz Fenerbahçe'nin değişen kadrosu ve teknik ekibiyle yine en büyük rakiplerimizden biri olacağını düşünüyorum" dedi.