AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ertuğrul Doğan: "Trabzonspor'un Türk futbolundan alacağı var"

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 29 Ara 2021 - 12:32 / Son Güncelleme : 29 Ara 2021 - 12:43

Trabzonspor Asbaşkanı Ertuğrul Doğan, kulübünekonomik tablosu, hedefleri, şampiyonluk yolu ve Abdullah Avcı ile yönetim ilişkisi hakkında konuştu. Ertuğrul Doğan kimdir?

Trabzonspor Asbaşkanı Ertuğrul Doğan, kulübün hedefleri, şampiyonluk yolu, Abdullah Avcı ile yönetim ilişkisi ve yönetimin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

"Şampiyonluğu kazanmak istiyoruz"

Trabzonspor taraftarının şampiyonluk hasreti çektiğine vurgu yapan Doğan, "Bunlardan ders çıkartarak inşallah bu sene taraftarımızın da yıllardır istediği şampiyonluğu kazanmak istiyoruz. 2010-11’de kazandık ama kupayı alamadık. Bu sefer kupayla taçlandırmak istiyoruz. Tüm çabamız, çalışmamız bu yönde. Kendimizi her türlü gelişmeye göre hazırladık, ona göre de kadromuzu oluşturduk. Devre arasında da takımı güçlendiriyoruz. Hocamızın her istediği oyuncuyu alacağız. İnşallah camiamızla, taraftarımız ve basınımızla bütünleşerek bu hedefe ulaşacağız. Bizim insanımızın yapısı gereği zaten çok coşkulu ama dengeyi bozmamaya dikkat etmeleri gerekiyor. Tek tek, maç maç bakıp işin sonunu görmemiz lazım. Daha önce Trabzonspor şampiyonluğa giderken birçok kez çok sıkıntılar yaşadık. Biz de başkanımızla bunları detaylıca inceledik, üzerinde çok ciddi çalıştık. Ne oldu, ne bitti, ne gibi yanlışlıklar oldu, tekrarlamamamız gerekir. O yüzden çok dengeli ve kelimeleri de tek tek seçerek konuşuyorum. Çok fazla röportaj vermememizin ana nedeni de bununla alakalı. Sizlerin de bizleri anlayışla karşılamanızı bekliyorum. Çünkü bizim de aklımızdaki tek şey o; yani şehrin konsantrasyonunu fazlaca artıracak veya kaybettirecek herhangi bir şeye sebebiyet vermemek" ifadelerini kullandı.

"Tüm takviyeleri devre arasında kadroya katacağız"

Henüz bir şey elde etmediklerini de belirten Doğan, "Baştan beri söylüyorum, başkanımız da, hocamız da söylüyor. Maç maç gitmek lazım, 3 puan 3 puan bakmak lazım. Hiçbir şey almış veya kazanmış değiliz. Hep birlikte dikkatli ve sağduyulu olmalıyız. Üzerimize düşen tüm takviyeleri devre arasında kadroya katacağız. Ondan sonra eti senin kemiği benim. Hocamız bu işin üstesinden gelecektir. Onun da başından çok önemli sıkıntılar geçti. Hak etmediği şeyler yaşadı. Biz de hak etmediğimiz şeyler yaşadık. Hocamızın geldiği zaman söylediği gibi ikimizin de Türk futbolundan alacağı var ve ikimizin de birbirimize katacağımız çok şey var. Trabzonspor da alacak, hocamız da alacak hak ettiklerimizi. Bu hesapların hepsini inşallah bu yıl göreceğiz" açıklamasını yaptı.

"Ekibi ile birlikte yüreğini ortaya koydu"

Abdullah Avcı'nın Trabzonspor'a geliş sürecinden bahseden Ertuğrul Doğan, "O gün de aynı şeyi düşünüyordum, bugün de aynı şeyi söylüyorum. Bir defa bu benim takip ettiğim ama başkanımızın, yönetimimizin onayıyla gerçekleşen bir süreç. Ben sadece görevlendirildim. Hocamızın zaten kariyeri hakkında konuşmanın anlamı yok. Kendini, rüştünü her yönüyle ispat etmiş, teknik-taktiğin dışında insani yönden de çok değerli biri. O Trabzon'da çalışmaktan, biz de onunla çalışmaktan mutluyuz. Ekibi ile birlikte yüreğini ortaya koydu, taraflı tarafsız her kesimin alkışlayacağı bir takımın oluşmasında önemli rol oynadı. Trabzonspor, onunla eski ruhunu yakaladı. İnşallah bu büyük hikayenin sonunda camiamızın özlemi sona erecek" şeklinde cevapladı.

Trabzonspor'un ekonomik tablosu

Trabzonspor'un ekonomik tablosuyla ilgili olarak da konuşan Doğan, "Şampiyonluktan gelecek gelir bile kurtarmayabilir. Kulüp olarak planlayabileceğimiz işler var, programlayamayacağınız işler var. Maalesef ülkemizde döviz kurundaki artışlarını görüyoruz. Buna kısa sürede hemen karşılık verip kulübe ekstra 300-400 milyon gelir sağlamanız lazım ki oluşan kur farkını kapatalım. Bu kolay bir durum değil. Ama bununla alakalı planlamalarımız sürüyor. Özellikle kripto para ve piyasalarda ciddi planlama ve programlamalarımız var, çalışıyoruz. Kulübe gelir getirecek 3-4 önemli kalem üzerinde belli bir noktaya kadar geldik hatta. Ama bunların hepsinin dışında Trabzonspor’un en büyük gücü camiasının gücü. Trabzonspor şampiyon olduktan sonra pek çok şeyin üstesinden daha kolay geleceğini biliyoruz. Dolasıyla ilk planlamamız şu saat itibariyle önce şampiyonluk. Ancak şampiyonluğa giderken ekonomik olarak da bütçeyi aşmamak ve borçların azalması için gerekli olan operasyonların yapılmasını planlamak gerekir. Hepsini beraber çalışıyoruz işin doğrusu. Bu arada stadyumun isim hakkı sponsorluğu ile ilgili de görüşmeler ciddi aşamaya gelmedi ama önemli çalışmalarımız var" dedi.

Hayalindeki Trabzonspor ile ilgili olarak ise Doğan, "Gönül ister ki Trabzonspor’u her yıl Şampiyonlar Ligi'ne giden, buralarda ciddi mücadele veren bir takım haline getirebilsek. Trabzonspor Kulübü'nün her yıl buralarda mücadele etmesi, her yıl şampiyonluğa oynaması lazım. Her yıl zirveye oynayan, zirvede kalması gereken bir takım oluşturmalıyız. Ama birçok dengeyle beraber oraya gitmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

"Bu şehre artık kupanın gelmesi lazım"

Geçmişteki hataların oluşmaması için büyük gayret sarf ettiklerini dile getiren Doğan, "Camianın edindiği tecrübeler ve bizim gözlemlerimizle bu sene buna izin vermemeye çalışıyoruz. Başkanımız inanılmaz bir emek veriyor, adeta hayatını buna adamış vaziyette. Mesai anlamında hepimizden daha fazla Trabzonspor’a emek veriyor. Bu benim çok saygı gösterdiğim bir durum. Her şeyin içerisinde. Biz de aynı duygularla içerisindeyiz. Geçmiş hataların oluşmasına izin vermiyoruz, vermememiz lazım. Camiamızın da bu konuda, sadece bu yönetim olarak söylemiyorum, her yönetimin yanında olması lazım. Çünkü yılların oluşturduğu stres, insanları çok daha agresif, çok daha sıkıntılı pozisyonlara getirebiliyor. Hep aynı şey çıkıyor buradan konuşunca. Bu şehre artık kupanın gelmesi lazım. Biz bu şehre kupayı getirdikten sonra pek çok şeyin daha farklı geliştiğini inşallah hep beraber izleyeceğiz" ifadelerini kullandı.