Erzincan için iftar Vakti Ne Zaman Saat Kaçta Başlıyor Bitiyor? Bugün 20 Mayıs Çarşamba

20 Mayıs Çarşamba bugün Erzincan iftar vakti ne zaman başlıyor, oruç saat kaçta açılıyor. 2020 oruç iftar zamanı bilgileri haberimizde.Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan takvime göre oruç ne zaman ve saat kaçta bitiyor? gibi aradıklarınıza bu haberden ulaşabilirsiniz.Ramazan - ı Şerif'in gelmesiyle birlikte iftar oruç açma vakti, saati merak içerisinde aranıyor. Erzincan iftar vakitleri ile ilgili detaylar burada yer alıyor.
20 Mayıs 2020 01:19- Son Güncelleme - 20 Mayıs 2020 01:19
Google news abonelik
Erzincan için iftar Vakti Ne Zaman Saat Kaçta Başlıyor Bitiyor? Bugün 20 Mayıs Çarşamba

11 ayın sultanı Ramazan'ın gelmesiyle birlikte iftar vakitleri merak içerisinde sorgulanıyor. Peki iftar vakitleri ne zaman, iftar ne zaman, iftar saat kaçta bitiyor, Erzincan iftar kaçta 2020, oruç ne zaman açılır, Erzincan oruç saati Diyanet takvimi gibi detaylar da burada bulunuyor. İftar vakitleri milyonlarca insan tarafından aranıyor. Erzincan iftar vakitleri burada yer alıyor. Müslümanlar, İslam'ın 5 temel şartından olan oruç tutmak ibadetini gerçekleştirmek için gece belli vakitlerde sahura kalkıp, niyetlenmeden önce karınlarını doyururlar. Ardından niyet edip oruç tutuyorlar. Ardından iftar ile oruçlarını açıyorlar.

Erzincan’da 20 Mayıs Çarşamba İftar Ne Zaman Yapılacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre 20 Mayıs Çarşamba Erzincan’da iftar 19:41’da yapılacak.

Erzincan Namaz (İmsakiye) Saatleri - vakitleri

 • İmsak: 03:11
 • Güneş: 04:56
 • Öğle: 12:24
 • İkindi: 16:18
 • Akşam: 19:41

Corona Virüs döneminde oruç tutulacak mı? Nihat Hatipoğlu Ajanspor’a konuştu 

Ramazan Ayında Okunacak Dualar

 • "Allahım beni bağışla, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve hayırlı rızık ver." (Müslim, "Zikir", 35)
 • Allahım, küçüklüğümde annem ve babam beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara rahmet et. (Isrâ Suresi, 24. Ayet)
 • Allahım! Ancak sana dayandık, içtenlikle yalnız sana yöneldik. Dönüş de ancak sanadır. Ey Allahım! Bizi, inkâr edenlerin zulmüne uğratma. Bizi bağışla. Ey Allahım! Şüphesiz sen mutlak güç sahibisin, hüküm ve hikmet sahibisin. (Mümtehine Suresi, 4-5. ayetler)
 • "Ey Rabbim! Bana bir hikmet bahşet ve beni iyi kimseler arasına kat. Sonra gelecekler arasında beni doğrulukla anılanlardan kıl. Beni Naim cennetinin vârislerinden eyle. (Şuara Suresi, 83-86. ayetler)
 • Ey Allahım seni sevmeyi, sevdiklerini sevmeyi ve sevgine ulaştıracak işleri nasip etmeni senden dilerim. Ey Allahım sevgini bana, nefsimden, ailemden ve soğuk sudan daha sevgili kıl. (Tirmizî, "Dua", 73)

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu başkanlığı sayfasında orucu bozan şeyler şu şekilde ifade ediliyor:

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. 

 • Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. 
 • Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn  bidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). 
 • Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.