• Diğerleri

Eski Galatasaraylı futbolcu ilginç anısını anlattı

7 Nisan 2020 18:48- Son Güncelleme - 7 Nisan 2020 18:53
Google news abonelik

Galatasaray tarihinin en kısa soluklu hikayelerinden biriydi Erman Kılıç transferi. Sivasspor’daki başarısının ardından 30 yaşında Florya’nın yolunu tutan Erman, güzel bir başlangıç yaptıktan sonra aynı sezonun hemen başında Eskişehir’in yolunu tutmuştu. Şimdilerde futbolu bırakıp hocalığa hazırlanan başarılı futbolcu aynı zamanda bir Sivas efsanesi. Erman Kılıç ile hem Galatasaray günlerini hem Sivas’ın başarısını konuştuk. Biz sorduk o cevapladı:

Sivas’ın başarısı için neler söylersiniz?

Rıza Hoca’nın çalıştırdığı takımlar itibarıyla başarısız olduğu nadirdir. Hem disiplinli hem de çalışmayı çok seven bir hoca. Takımı sezon başında iyi hazırlayan bir hoca. Sivasspor’daki başarısı kesinlikle tesadüf değil. Bu sene gerek takım olgusu gerek birlik beraberliği de sahaya yansıtarak zirvede kalmayı başardılar.

Mert Hakan ve Emre Kılınç’ın gelişimini nasıl görüyorsunuz? Büyük takımlarda oynarlar mı?

Bence şu an ikisi de Anadolu’yu aşmış durumda. Bu iki isim de artık Avrupa’ya ya da üç büyüklere gitmeleri lazım. Mutlaka gideceklerini Buralara gittikleri zaman gerek psikolojilerini gerek fiziklerini çok iyi ayarlamaları lazım, kesinlikle pes etmemeleri lazım, çünkü istedikleri ortam orada oluşmayabilir. Şu an Sivas’ta istedikleri ortam var. Buradan gittikten somra sudan çıkmuş balığa dönmemek için hem psikolojiyi hem baskıyı kaldırmak için bunları iyi ayarlamaları lazım.

Galatasaray’dan neden ayrıldınız?

Galatasaray’dan neden ayrıldınız?

Hiçbir problem yoktu aslında. Çok speküle edildi Fatih Hoca Erman’ı gönderdi diye ama hoca da biliyor bunun böyle olmadığını. Ben kendi kararımla oynayabileceğim bir takıma gideyim, 3-5 sene daha futbol oynamak istiyorum deyince hoca da saygıyla karşıladı. Yaşla alakalıydı biraz benim için. Sonrası için sanki oynayamayacakmışım gibi bir hisse kapılıp hocayla konuşup ayrılma kararı aldım.

Galatasaray’da bulunmak nasıldı?

Zaten Galatasaray’ı tercih etmemin sebebi zaten çocukluktan beri Galatasaray aşkım olmasıydı. O formayı giymek gerçekten değişik bir duygu, acayip bir hisse kapılıyorsun. Çok özel duygular hissediyorsun.

Drogba gerçekten inanılmaz bir insan, inanılmaz saygılı, çok mütevazı. Gittiğim zaman diyordum adam Drogba sonuçta bakmaz ama öyle bir insan değil. Çok karakterli bir insan Sneijder için de aynı şeyleri söyleyebilirim.

Feghouli, Onyekuru ve Belhanda ile ilgili düşünceleriniz nedir? Belhanda Galatasaray’ın 10 numarası olabilecek kalitede bit oyuncu mu sence?

Belhanda’dan önceki yıllarda Galatasaray ve Fatih Hoca üst düzey verim aldı. Belhanda biraz agresif taraftarla bağı çok iyi kuramıyor diye düşünüyorum. Türk futbolseverler el kol hareketini sevmez. Belhanda’nın bu tarz hareketleriniden kaçınması lazım. Yoksa Belhanda kalite anlamında futbol anlamında çok kötü bir futbolcu değil. Sadece kafasındakileri sahaya yansıtamıyor tek sıkıntısı bu. Onyekuru ile Feghouli son yıllarda Galatasaray’ı taşıyan isimler. Galatasaray için çok önemli oyuncular.

Falcao ile oynamak ister miydiniz?

Falcao ile oynamak ister miydiniz?

Falcao çok büyük futbolcu. Tabii ki isterdim ama ona yakın isimlerle oynadım; Drogba, Sneijder, Melo... Fenerbahçe’ye Süper Kupa’da atılan golden sonra sevinçte Drogba, Sneijder ve siz varsınız? Bir tek anıldığımız şey zaten o. (Gülüyor)

Galatasaray’da komik anın var mı?

İngiltere kampında Drogba, Mert Çetin’e bir şeyler söylüyordu. Ben de kulak misafiri oldum. Sordum Mert’e. Tıraş köpüğü istiyormuş. Ben de hep sakal tıraşı oluyorum yeni gitmişiz ya millet yanlış anlamasın diye asker gibiyizi. Bende var dedim, verdim odanın kapısının önünde. Ben unuttum. 5-20 dakika sonra kapı çaldı bir baktım Drogba. Adam dünyanın en iyi futbolcusu tıraş köpüğünü geri getirdi

Erman Kılıç ile kısa kısa

İdolün: Emre Belözoğlu’ydu.
Gördüğün en yetenekli futbolcu: Sneijder. Adam top kendisine gelmeden önce 3 dakika sonrasının hesabını yapmış.
En çok zorlayan futbolcu: Amrabat, uçak gibiydi adam.
Hocalıkta idolün: Rıza Çalımbay
Messi mi Ronaldo mu?
Messi

AJANSSPOR- ÖZEL / BURHAN CAN TERZİ

Phoenix Suns 110 - 123 Atlanta Hawks